'Bu grupta çok şey değişir'

Büyük hayallerle gitmişti Milli Takım, İngiltere'ye. Öyle ya, Dünya üçüncüsü, son yılların perişan Adalılar'ını hem evinde yenmek, hem de o dönemi yaşayanların yüreklerinde paslı iki mıh gibi duran 8-0'ların (onlar kadar çok santra yaptıramasak da) 'intikam'ını almak niyetindeydi...
Haber: MEHMET DEMİRCAN / Arşivi

İSTANBUL - Büyük hayallerle gitmişti Milli Takım, İngiltere'ye. Öyle ya, Dünya üçüncüsü, son yılların perişan Adalılar'ını hem evinde yenmek, hem de o dönemi yaşayanların yüreklerinde paslı iki mıh gibi duran 8-0'ların (onlar kadar çok santra yaptıramasak da) 'intikam'ını almak niyetindeydi...
Milliler'in alacağı bir galibiyet, İngilizler'in İsveçli hocası Sven Goran
Eriksson'u evine yollayacak, taraftarının umut kestiği Ada ekibinin puzzle'ını da birazcık dağıtmış olacaktı; Heyhat, futbol oynanılmadan kazanılmıyormuş... Sahadan 2-0 yenik ayrılan Türk Milli Takım'ı, Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri yolunda, büyük bir adım atma fırsatını da tepmiş oldu.
Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, "Yenilginin nedeni özellikle ikinci yarıda ayağımızda top tutamamamız. Pozisyonlar bulduk ama bunları değerlendiremeyince mağlubiyet kaçınılmaz oldu. Oyunun genelinde kapasitemizin çok altında bir futbol sergiledik. Oyunun hakimiyetini elimize alamadık. Bu maçı kazansaydık avantajlı duruma geçecektik; şimdi İngiltere avantajlı görünüyor" diye konuştu. Grupta, Türkiye adına yitirilmiş çok bir şey olmadığını belirten Güneş sözlerini şöyle tamamladı: "Karşılaşmadan önce de söylediğim gibi, şimdi İngiltere bir adım öne geçmiş oldu. İngiltere ile ekim ayında oynayacağımız maça kadar çok şey değişecektir."
Eriksson: Galibiyeti hakettik
Türk Milli Takımı karşısında aldığı galibiyetle rahat bir nefes alan Eriksson, Ayı-Yıldızlı ekiple oynayacakları son maçın final niteliğini taşımayacağını söyledi. 7. grupta liderliği ele geçiren ünlü çalıştırıcı "Kağıt üzerinde İngiltere ve Türkiye grubun favorisi. Ancak Makedonya ve Slovakya da pes etmeyecek. Bu nedenle işimiz henüz garanti değil" şeklinde konuştu. Artık fire vermemeleri gerektiğini de sözlerine ekleyen İsveçli hoca "Bu maç bizim için çok önemliydi. Türk Milli Takımı'nın bu kadar iyi organize olacağını ve bu kadar iyi direneceğini tahmin ediyorduk. Onun için Türkiye'yi hiç hafife almadık. Fizik olarak daha güçlü olduğumuz için maçı biz kazandık. Bu nedenle Türkiye'deki maçın zor olacağını biliyoruz. Bu defa seyirci avantajı rakipte olacak ancak yine tekrarlıyorum. Her iki takımın da puan kayıpları olacak" diye konuştu.