Bu haziran çok sert geçecek...

Türkiye'nin 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'ndaki grubu belli oldu:
İsviçre, Portekiz ve Çek Cumhuriyeti. Portekiz ve Çekler her zaman iddialı, İsviçre ise kupada ev sahibi. Gruptan iki takım çıkacak.

LUZERN - Bu yaz İsviçre-Avusturya hattında düzenlenecek olan Euro 2008'de kuralar dün çekildi. İsviçre'nin Luzern kentinde, geçmişin şampiyonlarına da saygıda kusur etmeyen bir organizasyonla çekilen kuralar sonucu Türkiye, A Grubu'nda Portekiz, İsviçre ve Çek Cumhuriyeti'yle eşleşti. Genel bir bakışla A Grubu'nun, Türkiye açısından en zorlu eşleşmelere sahip C Grubu'nun ardından en belalı grup olduğu söylenebilir. Ay-Yıldızlılar gruptaki ilk maçını 7 Haziran'da Portekiz'le oynayacak. Grup maçları sonunda ilk iki sırayı alan takımlar çeyrek final oynama şansına sahip olacak. Bu aşamada A Grubu birincisi ve ikincisi, B Grubu'nun birincisi ve ikincisiyle eşleşecek. Rakiplere gelince:
İsviçre
Avrupa futbolunun vasat ekiplerinden olan İsviçre, ev sahibi olmanın avantajlarını kullanmak ve en azından çeyrek finale yükselmek isteyecek. Bu yolda da Kırmızı-Beyazlıların gözüne kestirdiği ilk rakip Türkiye. Ayrıca iki takım arasında 2006 Dünya Kupası baraj maçlarından kalan bir hesap var. Türkiye, bu seride Kadıköy'de oynanan maçta büyük bir ayıp işlemiş ve rakip futbolculara saldırmıştı. Bu açıdan bu kez 'koridor savaşları'nda avantaj onlarda. Kobi Kuhn'un çalıştırdığı takımda Arsenal'li Senderos, Djourou, Magnin savunmada, Degen, Gygax, Behrami orta sahada, Frei ve Streller de forvette dikkat çeken isimler. Kırmızı-Beyazlıların kadrosunda ayrıca iki Türk kökenli oyuncu, Hakan Yakın ve Gökhan İşler de bulunuyor.
Portekiz
Kuşkusuz turnuvanın şampiyonluğa aday ekiplerinin başında geliyor. Bir nevi Avrupa'nın Brezilya'sı. Bir önceki turnuva evlerinde düzenlenmişti ve finalde Yunanistan'ın sert ve defansif futbolunu aşmayı başaramadılar. Brezilya'yı 2002'de Dünya Şampiyonu yapan Luiz Felipe Scolari'nin çalıştırdığı Portekiz'in kadrosunda Avrupa'nın üst düzey takımlarında forma giyen yıldızlar yer alıyor. Hangi birini saymalı? Cristiano Ronaldo, Nuno Gomes, Deco, Maniche, Tiago, Quaresma, Carvalho, Simao... Üstelik Türkiye'nin organizasyondaki ilk maçını bu ekiple oynayacak olması da olası bir kayıpta Ay-Yıldızlılar açısından diğer maçlar için moral bozukluğu olacak. Türkiye, Portekiz'le Euro 2000'in çeyrek final mücadelesinde karşı karşıya gelmiş ve maçtan 2-0'lık yenilgiyle ayrılmıştı. Scolari de 2002 Dünya Kupası'nda Brezilya'nın başındayken Türkiye'yle turnuvada iki kez karşılaşmış ve bu iki randevudan da galip ayrılmıştı.
Çek Cumhuriyeti
Turnuvanın bir başka güçlü takımı da Çekler. Karel Brückner'in öğrencilerinin özelliği, kâğıt üzerindeki güçlerini genellikle sahaya yansıtamamaları. Örneğin 2006 Dünya Kupası'nda İtalya, ABD ve Gana'nın olduğu gruptan çıkmayı başaramadılar. Ama yine de onlar da tıpkı Portekizliler gibi çok sayıda yıldız isme sahipler. Başta Chelsea'lı kaleci Cech olmak üzere Jankulovski, Ujfalusi, Galasek, Rosicky, Jarolim ve Plasil Çek takımının ilk anda akla gelen kozları. Ayrıca forvet hattındaki Jan Koller ve Milan Baros da takımın en güçlü silahları. Bu arada Türkiye, Çeklerin, Slovakya'dan ayrılmasının ardından oynadığı dört Çek Cumhuriyeti maçından üçünde sahadan boynu bükük ayrılırken son randevu olan 1 Mart 2006 tarihinde İzmir'deki karşılaşma 2-2 berabere sonuçlanmıştı. Bu maçta Milli Takım'ın golleri Ümit Karan'dan gelmişti. Diğer yandan Türkiye, dağılmadan önceki Çekoslovakya ile oynadığı 10 maçta ise bir galibiyet, iki beraberlik, yedi de yenilgi almıştı.
Maç programı
7 Haziran Türkiye-Portekiz
11 Haziran Türkiye-İsviçre
15 Haziran Türkiye-Çek Cum.
Not: Maçlar 21.45'te oynanacak.
(Spor Servisi)