Bu 'İnan'dırıcı bir taktik mi?

Bu 'İnan'dırıcı bir taktik mi?
Bu 'İnan'dırıcı bir taktik mi?

Arda Turan ın karşı karşıya kaçırdığı pozisyon, Hollanda-Türkiye maçının kırılma anlarından biriydi.

Milli Takım Hollanda önünde sahadan 2-0 yenik ayrılsa da futboluyla gelecek için umut verdi. Teknik Direktör Abdullah Avcı, Selçuk İnan'ı 'taktik icabı' oynatmadığı için eleştiri oklarının hedefi oldu.

İSTANBUL - ‘Brezilya Dizisi’nin ilk bölümü başrol oyuncularından Türkiye için çok da iyi geçmese de ileriki bölümler için seyirciye umut verdi. Ay-Yıldızlılar, Hollanda karşısında 2-0 mağlup olmasına karşın başabaş mücadelesi dikkat çekti. Kamuoyunun ortak fikri, gol yollarında becerikli olunması halinde Amsterdam’dan puanla ayrılınmasının işten bile olmadığı yönünde.
Takım beğenilse de eleştiriler vardı elbette. Teknik Direktör Abdullah Avcı’nın en çok eleştirildiği noktaysa Galatasaraylı orta saha oyuncusu Selçuk İnan’ın yedek bırakılması oldu. Spor Toto Süper Lig’in en yetenekli ve en formda oyuncularından biri olan Selçuk’un oynatılmaması spor yorumcularının ve sosyal medyada taraftarların tepkisini çekti. Abdullah Avcı’ysa Selçuk’un oyunda olmamasının taktiksel olduğunu belirterek, “Sadece bu maçlık taktik ve stratejimiz buydu. Türk Milli Takımı ve kulübü, herkes ondan daha fazla faydalanacak. Rakibi iyi analiz ettiğimizi düşünüyorum, Selçuk oynamaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Atamayana atarlar
Hollanda karşısında takımını beğendiğini vurgulayan tecrübeli teknik adam, “Hafta başından beri planladığımız aksiyonların büyük bir bölümünü oyuncularımız uyguladı. Aradaki fark, biz girdiğimiz pozisyonları atamadık ama rakip attı. Bize özgüven kazandıracak bir skor alamadık ama iyi bir takımız. Her maçı kazanabilecek güce sahibiz. Kazanarak devam ederiz, ben son derece inanıyorum” diye konuştu. Özgüvenli ve cesaretli bir futbol oynadıklarını ekleyen Avcı, “Burada Hollanda’ya karşı 6-7 pozisyona girebiliyorsan bu önemli. Estonya’yı kazanıp yola devam edeceğiz” dedi.

Van Gaal mutlu
Hollanda Milli Takım Teknik Direktörü Lois Van Gaal de Türkiye’nin bekledikleri gibi güzel oynadığını söyledi. Türkiye’nin güçlü bir rakip olduğunu vurgulayan tecrübeli teknik adam, “Türk futbolcular dinamikler. Oldukça baskın futbol ortaya koydular. Biz daha çok pozisyon yakaladık. Bunları değerlendirdik. Kazandığımız için mutluyuz” diye konuştu. Türkiye’nin ikinci yarıda çift santrfora geçmesinin kendileri için maçı daha kolaylaştırdığını belirten Van Gaal, “Daha çok pozisyon bulduk” dedi.

Egemen ve Hakan kadro dışı
Milli Takım dün sabah yaptığı idmanla Hollanda kampını tamamladı ve Türkiye’ye döndü. Bu arada Egemen Korkmaz ve Hakan Kadir Balta, sakatlıkları nedeniyle kadrodan çıkartıldı. Egemen Korkmaz sağ dizindeki, Galatasaraylı Hakan Kadir Balta ise sol kasığındaki sakatlıkların devam etmesi ve Estonya maçına yetişme şansları olmaması nedeniyle aday kadrodan çıkarıldı.
Salı günü Şükrü Saracoğlu Stadı’nda Estonya ile karşılaşacak olan Ay-Yıldızlılar bu akşam bu statta, yarınsa Türk Telekom Arena’da birer antrenman yapacak.

‘Türkiye’yi astı ve boğdu’
Hollanda basını takımlarının Türkiye karşısındaki 2-0’lık galibiyetlerine geniş yer ayırdı. De Telegraaf, ‘Türkiye ile Portakal’ başlığını atarken, ilk golü atan Van Persie’ye övgüler yağdırdı. ‘Yenilenmiş Hollanda, Türkiye karşısında kan, ter ve gözyaşı akıttı’ manşetini atan Algemeen Dagblad haberde yeni teknik direktör Van Gaal’in takımda yaptığı değişime dikkat çekti. Volkskarnt gazetesi ise manşetinde ‘Yeni Hollanda, Türkiye’yi astı ve boğdu’ ifadelerini kullandı. Hollanda gazeteleri ve televizyonları Türk Milli Takımı hakkında fazla yoruma girişmezken yalnızca Arda Turan’ın karşı karşıya kalıp kaçırdığı pozisyonun ‘kırılma anı’ olduğuna dikkat çektiler.