'Bu iş Pereira ile olmaz'

'Bu iş Pereira ile olmaz'
'Bu iş Pereira ile olmaz'
Trazbzonspor'un eski oyuncusu Milan Stepanov, Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira'yı hedef aldı: Onunla Porto'da beraberdik. Yıldız oyunculardan oluşan kadroyu yönetecek kapasitede değil. Fenerbahçe, Pereira ile şampiyon olamaz...

Milan Stepanov, Türk futbolu, Fenerbahçe ve Trabzonspor hakkında çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Trabzonspor’un yıllar süren başarısız grafiğinin altında yatan nedeni kendisine göre açıklarken, Vitor Pereira'yı eleştirdi. Yeniyüzyıl Gazetesi'ne konuşan Sırp futbolcunun bakış açısıyla Türkiye gerçeği şöyle:

"EN İYİ KADRO ONLARDA"

Ligin en iyi kadrosu Fenerbahçe’de. Dünyaca ünlü yıldızları olmasına rağmen takım olamadılar. Çok yıldızın olduğu yerde her zaman problem olur. Fenerbahçe de problemlerle uğraşıyor. Bu iş Vitor Pereira ile olmaz. Eğer Fenerbahçe şampiyon olmak istiyorsa yol yakınken dönmesi lazım. Kendisini Portekiz’den biliyorum. Yıldız oyunculardan oluşan kadroyu yönetecek kapasitede değil.

"TÜRKİYE'DE FUTBOL İÇİN PARA SAÇIYORLAR"

Türkiye’de futbol para için oynanıyor. Dünyanın hiçbir yerinde Türkiye’de kazanılan paralar yok. 2.ligde bile çok büyük paralar kazanılıyor. Amaç para ise Türkiye’de ikinci ligde bile oynabilirim. Trabzonspor’dan Porto’ya gittim orada bile 2.ligde kazanılan paraları kazanamadım. Çünkü para için değil kariyer için gittim. Ama sakatlıklar buna izin vermedi.

"TÜRKİYE EMEKLİ CENNETİ"

Türkiye eski futbolcuların emeklilik dönemini yaşadığı bir futbol ülkesi. Kariyerinin sonuna gelen eski yıldızlar, iyi paralar ödendiği için burayı tercih ediyorlar. Ancak kafalarındaki para kazanmak dışında bir düşünce olmadığı için verimli olamıyorlar. Futbolda başarılı olmayı istiyorsan, kariyer planlaması yapan oyuncuları tercih etmelisin. Doymuş futbolcularla bir yere varılmaz. Ne yazık ki Türkiye’deki yöneticiler günü kurtarma peşindeler. Taraftara şirin gözükmek için, kariyerinin sonuna gelmiş yıldız oyuncuları almayı tercih ediyorlar. Türk takımlarının Avrupa’da başarılı olamamasının temel nedeni bence bu.

"VAN PERSIE VARSA TAHTAYA ÖNCE ONUN ADI YAZILIR"

Fenerbahçe’de kim oynayacak tartışmalarını anlamlı bulmuyorum. Van Persie gibi dünya çapında bir oyuncuya sahipsen, tahtaya önce onun adını yazacaksın. Fernandao da iyi bir golcü. Ancak Persie kendisini ispat etmiş en önemli forvetlerden biri.

"TRABZON'UN ÜZERİNDE BÜYÜK BİR BASKI VAR"

Trabzon’un kötü gidişe dur demesi gerekiyor. Trabzonspor her zaman gönlümde. Her sezon üzerinde baskı oluştuğu için başarılı olamıyor. Bunun örnekleri Trabzon’dan Galatasaray’a giden oyuncuların sarı-kırmızı formayla oynadığı performanstan belli olmuyor mu?