'Bu kadar hakeme ne kadar gerek var'

'Bu kadar hakeme ne kadar gerek var'
'Bu kadar hakeme ne kadar gerek var'
Sivasspor Teknik Direktörü Roberto Carlos, "Hakemler, birbirlerine zarar veriyor" dedi.

SİVAS - Roberto Carlos, 1-1 sona eren Kayseri Erciyesspor maçının ardından düzenlenen basın toplantısında, Sivasspor'un savaştığını, galibiyet için oynadığını, Kayseri ekibinin ise tamamen kaybetmemek için mücadele ettiğini belirtti.

Karşılaşmada 10 kişi kaldıktan sonra da üstün oynayan tarafın Sivasspor olduğunu dile getiren Carlos, "Geriye düştüğümüz bir karşılaşmadan bir puan almak iyi bir sonuçtur" ifadesini kullandı.

Carlos, karşılaşmanın hakeminin maça sadece 3 dakika eklediğini belirterek, bu sürenin az olduğunu savundu. Brezilyalı teknik direktör Roberto Carlos, şunları söyledi:
"Hakemlerle ilgili konuşmamak her zaman için daha iyi. Akhisar Belediyespor'a, Galatasaray 'a ve Eskişehirspor'a karşı her zaman hakemlerle ilgili zorluklar yaşadık ama bir şey demedik. Federasyonun bu konuyla ilgili yetkili insanları bunları görmüyorlar mı? Baştan beri söylüyoruz, Sivasspor'a bu şekilde zarar veriliyor. Kimse bu konunun üzerine gitmiyor. Utaka, bugün kırmızı kart gördü, belki 2 maç bizimle olamayacak ama hakemler hata yaptığında hakemlere karşı alınan böyle ağır kararlar yok. Bununla ilgilenecek hakem komitesi nerede? Fenerbahçe -Eskişehirspor maçında penaltı olmayan pozisyona penaltı çalındı. Bu şekilde herkes sıkıntı yaşıyor, her kulüp zarar görüyor. Biliyoruz ki bu hafta sonu da biz yine hakemler açısından zorlanacağız."

Takımının sahaya her zaman galibiyet için çıktığını ifade eden Carlos, pozitif futbol oynadıklarını söyledi. Bir basın mensubunun Sivassporlu forvet Utaka'nın gördüğü kırmızı kartı hatırlatıp "Kariyerinizde hiç böyle bir kırmızı kart gördünüz mü?" şeklindeki sorusu üzerine Carlos, "Orada provoke eden sarı, karşılık veren kırmızı kart görüyor. Burası bizim evimiz, stadımız. Buraya gelenler, kafasına göre iş yapıyor, hareket ediyor, bu böyle olamaz" diye konuştu.

"FENERBAHÇE STADINDA TEKRARDAN HATALARA MARUZ KALACAĞIZ"

Hakemlere yönelik eleştirilerini sürdüren Carlos, şöyle devam etti:
"Bu kadar hakem olmasına ne kadar gerek var, o da tartışılır. Hakemler, birbirlerine zarar veriyor. Kenardaki hakem oyunla ilgili yardımda bulunması gerekirken kulübeye gelip sadece bizimle ilgileniyor. Biraz daha ciddi olunmalı. Bu profesyonel futbol, dünya çapında imaj oluşturuluyor. Sadece hafta sonu çıkıp iyi 90 dakika geçirmek için bütün hafta boyunca çalışıp emek veriyoruz. Türk futboluna da belki biraz farklı karakter göstermek için çalışıyoruz. Tekrar söylüyorum. Cuma günü de Fenerbahçe stadında tekrardan hatalara maruz kalacağız. Bu yüzden önceden bunları söylüyoruz çünkü takımımız oraya galibiyet için gidecek. Biliyoruz ki takımımız, Fenerbahçe'ye karşı da olsa her zaman kazanabilir ve her zaman kazanmak için sahada mücadele eder."

Futbol ülkesi Türkiye 'de taraftarların futbola aşık olduğunu dile getiren Carlos, Brezilya, İspanya ve İngiltere'de olduğu gibi hakemlerin asıl işlerinin hakemlik olması gerektiğini belirterek, "Eğer her şey bu kadar profesyonelse diğer geri kalan şeyleri de profesyonelleştirirsek Türk futbolu çok büyüyecektir" dedi.

KAYSERİ ERCİYESSPOR CEPHESİ

Suat Altın İnşaat Kayseri Erciyesspor Teknik Direktörü Uğur Tütüneker de Sivasspor 10 kişi kaldıktan sonra çok daha baskılı ve çabuk oynamaları gerektiğini ancak bunu yapamadıklarını söyledi.

Rakip oyuncu Utaka'nın kırmızı kart gördüğü dakikaya kadar iyi performans sergileyemediklerini dile getiren Tütüneker, "Kırmızı karttan sonra galip gelebilirdik. Rakibimiz 10 kişi kaldıktan sonra daha etkili olmamız gerekiyordu. Sonuçta 1-1 berabere bitti, deplasmandan bir puan alıyoruz" dedi.

Utaka'nın gördüğü kırmızı kartla ilgili görüşleri sorulan Tütüneker, "Kırmızı mı değil mi? Vermeyebilirdi ama verdi, yapılacak bir şey yok. Zaman zaman böyle şeyler oluyor. Çok ahım şahım bir şey yoktu ama topu yüzüne fırlattı. Fırlatma kırmızı kartsa bu kırmızı karttır" diye konuştu. (AA)