Bu kadar kusur 'Kadıköy'ünde de olur...

Bu kadar kusur 'Kadıköy'ünde de olur...
Bu kadar kusur 'Kadıköy'ünde de olur...

Son maçında ilk mağlubiyetini alan 13 puanlı Fenerbahçe, 15 puanla kendisine ait olan Avrupa kupalarında en çok puan toplama rekorunu kıramadı.

Avrupa Ligi'nde gruptan lider çıkmayı garantileyen F.Bahçe, yedek ağırlık bir kadroyla çıktığı son maçta M'Gladbach'a 3-0 yenildi.
Haber: BAĞIŞ ERTEN - bagis.erten.@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Hava soğuk. Her yer ıpıslak. Daha kışlıklara alışmadan kış bastırmış. Kadıköy’deki yeni iskelenin önünde onlarca Borussia Mönchengladbach’lı var. Islanıyorlar, üşüyorlar. Polis henüz stada gitmelerine izin vermemiş. Isınmak için tek çare var, şarkı söylemek. Öyle yapıyorlar.
Kadıköy sokakları Sarı-Lacivert montlarla, kaşkollerle dolu. Maça gidiyor yüzlerce insan. Havaya, soğuğa, puan durumuna aldırmadan takımlarını desteklemeye koşuyorlar. İşte gerçek taraftarlar! Almanya ya da burada, mekan fark etmiyor. Sıralamayı zerre etkilemeyecek bir maça bu havada gidiyorsanız, bu önemlidir. En azından bir 30 bin kişi vardı. Ki her birinin ayrı ayrı takdir edilmesi gerekir. Dünyanın en fazla seyirci çeken ligi Bundesliga, ligimizin en kalabalık tribünleri de Saraçoğlu... Boşa verilmiyor bu unvanlar.
Sahada ilk 11 için ‘alışılmadık’ isimler ve alışılmadık bir forma var. Bunda şaşılacak bir şey yok. Uzun zamandır, böylesine rahat bir maça çıkmamıştı Fenerbahçe . Kaygısız, hesapsız, keyfine bir maç... Kadrodaki gelecek için umut verenlerle, umut veremeyenlerin karmasını izleyecekler. Keşke Salih Uçan’la Sezer Öztürk de olsaydı. Kalite de, umut da artardı muhtemelen.
Tabii ki herkesin gözü Recep Niyaz’da. Daha 14 yaşındayken adını duyuran, 16 yaşında “Türk Messi’si” payesine erişen genç yeteneğin potansiyelden kinetiğe geçmesini bekliyorlardı. Ama belli ki daha zamana ve güçlenmeye ihtiyacı vardı genç yeteneğin. Bir türlü etkili olamadı.

Gelecek için umut yoktu
23’te meşhur deyimle ‘Tor’ diye bağıranlar Almanlar’dı. Sevinmekte haklıydılar, çünkü Türk kökenli oyuncuları Tolga, nefis plaselemişti: 0-1. Kimse dert etmedi bu golü. Almanların sesi biraz daha çıktı, ev sahibi tribünler bir tık sessizleşti. Ardından 28’de yenen penaltı golü bile mutsuzluğu hakim kılmadı tribüne. Canları sıkıldı tabii ki. Ama bu maçta üzülecekleri şey kaybetmek olmayacaktı. Geleceğe dair güzel şeyler görmek istiyorlardı. Hayal kırıklığı yaşandıysa bunun yenilgiye ilgisi yoktu.
2’de Bienvenü’nün vuramadığı top onun sınırlarını gösteren cinstendi, yaptırdığı penaltı ise sakarlığının vesikası... Krasiç 17’deki şık şutuna rağmen ise yine mecalsizdi. Nitekim bir türlü akmadı, çağlamadı. Stoch gene patlama yapamadı. Özgür ve Orhan tam hazır değildiler. Selçuk ve Topal dışındakilerin ise neden 18’e bile zor girdiklerini anlamış olduk böylece... Son bölümde Kuyt, Cristian ve Caner’in ‘süvariler’ misali yardıma gitti. Ama ne sahadaki özgüven ortalaması arttı, ne de kalite. Zaten maç bir Türk spikeri atasözüyle ifade edersek, “orta alan mücadelesi olarak geçti’ ve gitti. En enteresan anlardan biri ise Lübnan kökenli genç Younes’in Recep’e nispet edercesine Jong’a attırdığı son gol oldu: 0-3. Maç konuk takım taraflarının şarkılarıyla son buldu.
Yenildi Fenerbahçe. Mutsuz oldularsa bu skorbord yüzünden değildi. Geleceğe dönük pek bir şey görememek can sıktı. Onca soğukta, yağmurda oraya gidenler daha fazlasını hak etmişti sonuçta.

Oyundan alınan Stoch’dan tepki

Karşılaşmanın 59. dakikasındda Aykut Kocaman tarafından oyundan alınan ve yerini Dirk Kuyt’a bırakan Miroslav Stoch, tepki gösterdi. Neye tepki gösterdiği tam anlaşılamayan Slovak oyuncu, yedek kulübesine doğru giderken eldivenlerini çıkartarak büyük bir sinirle yere fırlatı. Oyuncuyu arkadaşları sakinleştirdi.

Löw: Fenerbahçe süper olmuş!

Fenerbahçe-Borussia Mönchengladbach maçını izlemek üzere İstanbul’a gelen Almanya Milli Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw, eski kulübü Fenerbahçe’yi de ziyaret etti. Maç öncesi Aykut Kocaman ile buluşan Löw, Fenerbahçe’yi ancak uzaktan takip ettiğini belirterek, “Ama Almanya’daki M’Gladbach maçını izledim. Çok hoşuma gitti. Fenerbahçe, süper bir takım olmuş” dedi. Kocaman da Löw’e üzerinde adı yazılı 12 numaralı Fenerbahçe forması verdi. Bu arada Kocaman, maça ‘Tek gerçek Fenerbahçe’ yazılı bir şapkayla çıktı ama 2. devrenin ortasında çıkarttı.

Burçin Falay’a taraftar desteği

Özgür Çek ile Orhan Şam, ilk kez bir Avrupa maçında forma giyerken, Recep Niyaz ile Bienvenu ise bu sezon ilk defa sahaya ilk 11’de çıktı. Sarı-Lacivertliler dün stadı tamamen doldurmazken maç öncesi, futbolculara sevgi gösterisinde bulundu. Tribünlerde, 19 yaşındaki Berkay Uras’ın kaldırımda yürürken aracıyla çarpıp komaya soktuğu Fenebahçe taraftarı Halil Burçin Falay’a destek pankartı açıldı. M’Gladbach taraftarı ise 2400 kişilik yeri büyük ölçüde doldurdu. Maç öncesi ise Kadıköy’de iki kulüp taraftarları birlikte tezahüratlar yapıp dostluk gösterisinde bulundu.