Bu kez Franco'ya ihtiyaç olmasın

Güney Afrika'da yapılacak 2010 Dünya Kupası'nın eleme gruplarında Türkiye 1954'ten sonra yeniden İspanya'yla eşleşti. 5. Grup'taki diğer rakipler şöyle: Belçika, Bosna Hersek, Ermenistan ve Estonya.

DURBAN - Türkiye, 2010 Dünya Kupası elemelerinde İspanya, Belçika, Bosna Hersek, Estonya ve Ermenistan'la eşleşti. Turnuvaya ev sahipliği yapacak olan Güney Afrika'nın Durban kentindeki kura çekiminde ikinci torbadan katılan Türkiye, İspanya haricinde dişine göre takımları çekti. Ay-Yıldızlıların 2010 Dünya Kupası eleme macerası Ağustos 2008'de başlayacak ve Kasım 2009'da sona erecek. Elemeler sonunda dokuz grupta ilk sırayı alan takımlar Güney Afrika vizesi alırken, en kötü puan ve averaja sahip bir grup ikincisi haricindeki sekiz tane grup ikincisi baraj maçlarına kalacak.
İki maç üzerinden oynanacak baraj maçlarından sonra dört takım daha Dünya Kupası'nda yer almaya hak kazanacak.
Ermenistan ve Estonya'yla ilk kez
Türkiye, bu grupta düşüş içerisindeki Belçika'dan, 'kardeşi' Bosna Hersek'ten, ilk kez aynı grupta yer aldığı Ermenistan'dan ve dünya sıralamasının 128. basamağındaki Estonya'dan pek de endişe etmiyor. 2002'de dünya üçüncülüğüne tırmandıktan sonra 2006'daki kupayı o meşhum İsviçre maçlarından sonra evinden izlemek zorunda kalan Ay-Yıldızlıların 2010 Güney Afrika yolundaki en büyük engeli İspanya oluşturuyor. İspanyollar, turnuvalarda üst sıralara tırmanamasalar da eleme gruplarında gösterdikleri üst düzey performansla biliniyor.
Türkiye'nin İberya ekibiyle eşleşmesi bir futbol nostaljisini de akıllara getiriyor. A Milli Takım, tarihinde Dünya Kupası'na ilk kez katıldığı 1954 yılında ön elemede İspanya'yla eşleşmişti. İspanya'da oynanan ilk maçı ev sahibi 4-1 kazanmış, gol averajı uygulamasının henüz geçerli olmadığı dönemde Türkiye rövanşı 1-0 kazanınca iş, İtalya'daki son maça kalmıştı. Fakat o maç da 2-2 bitmişti. O dönem uzatmalar veya penaltı atışları da uygulanmıyordu ve İsviçre'deki Dünya Kupası'na gidecek ülkeyi, top toplayıcı Franco'nun kura atışı belirledi. Küçük İtalyan'ın fırlattığı para, yere düştüğünde tıpkı Türkiye kaptanı Turgay Şeren'in dediği gibi 'yazı'yı gösteriyor ve Franco, Türk futbol tarihindeki yerini alıyordu.
2010 Dünya Kupası elemelerinde altıncı grupta da bu kadar eski bir tarihselliğe dayanmasa da dikkate değer bir eşleşme ortaya çıktı ve Hırvatistan, geçen çarşamba gecesi Wembley'de 3-2 yenerek Euro 2008'in dışında bıraktığı İngiltere'ye bir kez daha rakip oldu.
1. Grup
Portekiz
İsveç
Danimarka
Macaristan
Arnavutluk
Malta
2. Grup
Yunanistan
İsrail
İsviçre
Moldova
Letonya
Lüksemburg
3. Grup
Çek Cum.
Polonya
Kuzey İrlanda
Slovakya
Slovenya
San Marino
4. Grup
Almanya
Rusya
Finlandiya
Galler
Azerbaycan
Liechtenstein
5. Grup
İspanya
Türkiye
Belçika
Bosna Hersek
Ermenistan
Estonya
6. Grup
Hırvatistan
İngiltere
Ukrayna
Belarus
Kazakistan
Andorra
7. Grup
Fransa
Romanya
Sırbistan
Litvanya
Avusturya
Faroe Adaları
8. Grup
İtalya
Bulgaristan
İrlanda Cum.
Güney Kıbrıs
Gürcistan
Karadağ
9. Grup
Hollanda
İskoçya
Norveç
Makedonya
İzlanda
(Spor Servisi)