Bu kez İngiltere'ye iki gol attık

Dünya Ampute Futbol Şampiyonası'nın resmi açılış töreni, Topkapı Palace Otel'de yapıldı. Törene katılan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, yaptığı konuşmada...

ANTALYA - Dünya Ampute Futbol Şampiyonası'nın resmi açılış töreni, Topkapı Palace Otel'de yapıldı. Törene katılan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin engelli sporuna son yıllarda çok önem veren bir ülke olduğunu ve Şanghay'da düzenlenen 12. Dünya Yaz Olimpiyatları'nda Türk sporcuların önemli başarılar kazandığını belirterek şunları söyledi: "Dünya Şampiyonası vesilesiyle milli takımımız ile dost ve kardeş ülkelerin milli takımları bütün dünyaya meydan okuyorlar. Yıkılmadık, ayaktayız. Trafik canavarına, teröre, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki duyarsızlığa meydan okuyoruz."
Dünya Ampute Futbol Federasyonu Başkanı Steve Johnson da 20 yıldır ampute futbolu içinde olduğunu ve bu turnuvanın en yüksek katılımlı Ampute Futbol Şampiyonası olduğunu belirterek, "Oynadığım en güzel mekân burası. Turnuvayı düzenlediği için Türkiye'ye teşekkür ediyorum. Bizim için bu turnuva ile çıta çok yükseldi" dedi.
Açılış törenine katılan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekili Affan Keçeci federasyon olarak engelli sporuna verdikleri desteğin artarak devam edeceğini söyledi. Keçeci, engelli sporuna destek için federasyon bünyesinde Engelliler Futbol Koordinasyon Kurulu oluşturduklarını belirterek, kurulun çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanvekili Osman Sungur ise, 'ampute futbol ligi' kurulması için kulüplerden 'ampute spor şubesi' açmalarını beklediklerini söyledi.
Milliler galibiyetle başladı
Öte yandan, Dünya Ampute Futbol Şampiyonası'nda ilk resmi maçını oynayan Türkiye, İngiltere'yi 2-0 mağlup etti. Kundu'daki WOW Futbol Center'da yoğun yağış altında yapılan karşılaşmada Millilerin gollerini 30. saniyede Cüneyt ve 48. dakikada Nurettin kaydetti. Milliler turnuvadaki ikinci maçında bugün saat 13.00'te Fransa karşısına çıkacak. Fransa, dün Liberya'ya tek golle mağlup oldu. (Spor Servisi)