Bu kez kar yok, Malatya var

Fatih Terim, hafta sonunda oynanacak Fenerbahçe derbisiyle dün geceki çeyrek finali birlikte sırtlayacak optimal formülü bulmakta zorlanmasının bedelini, kupadan elenerek ödedi.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

İSTANBUL - Fatih Terim, hafta sonunda oynanacak Fenerbahçe derbisiyle dün geceki çeyrek finali birlikte sırtlayacak optimal formülü bulmakta zorlanmasının bedelini, kupadan elenerek ödedi. Terim, derbiyi ziyadesiyle önemsediğini, son Kocaelispor maçının skoreri Ümit Karan'ın yanı sıra asisti Haim Revivo ve sağ kanatta yeniden pırıltılar saçan Ümit Davala'yı kulübeye çekerek gösteriyordu.
İkinci yarının başında sahaya sürdüğü bu üç oyuncuyla farkı bire indirdikten sonra, ikinci 45 dakika boyunca rakip renkdaşların sahasına yerleşen ev sahibinin teknik patronunun seçimindeki yanlışlık da, böylece kendiliğinden ortaya çıktı. Ziya hoca, dörtlü defansını ilk yarıda Baliç'e, ikinci yarıda da Ümit Karan'a yapışan Murat Duman'la sağlam tutarken Bulgar Stankov da müdafaaya, beşinci eleman olarak yardımcı oluyordu. Terim hocaysa kendi sahasında bile 4-4-2'den her nedense vazgeçemiyor. Daha önceki örneklerde olduğu gibi dün akşam da, 64'te Suat Usta'nın yerine Revivo'nun girmesinden sonra üçlü savunmaya dönüp forveti dörtledi.
Karşılaşmanın gol kokulu ilk pozisyonunu 9. dakikada gerçekleşirken Baliç'in çok falsolu korneri çizgi içinden çıkarıldı. Bir dakika sonra yine Boşnak forvetin sol füzesini, gecenin en etkili ismi Milosevski çeldi. 18'de savunmadan çıkan Ziya'nın, köşe atışından gelen topa yaptığı sert vuruş Mondi'ye çarpıp ağları bulunca Malatya öne geçti: 0-1. Aynı oyuncu 29'da Suat'a arkadan tekmeyle girince doğrudan kırmızı kartı gördü. Malatya yine erkenden 10 kişi kalma kaderinden kurtulamadı. Ne var ki bu eksiklik, topu topu yedi dakika sürerken kendini voleybol maçında sanan Berkant'ın smaçı önce ikinci sarıyı, ardından da kırmızıyı getirdi. Böylece 36'ta takımlar eşitlendi.
Devre sona ererken Sertan Mondi'yle karşı karşıya kaldığı pozisyonda aşırtmayı denedi, Bülent Kortmaz talihsiz bir kafa vuruşuyla topu Fazlı'nın önünü yolladı. Genç Malatyalı forvetin vuruşuyla fark ikiye çıktı.
68'de Revivo yine üretime sık sık katkısı bulunan falsolu toplarından birini ceza sahası içine yolladı, Ümit Karan çetrevilli bir 'reverse hareketi'yle rakip fileleri gördü: 1-2. Son dakikalarda Mondragon'un ileri çıkarak penaltı bulma çabalarına soyunması da yeterli olmadı ve Galatasaray, kupaya veda etti.