Bu kez kaza 'geliyorum' dedi

F1 tarihinin 700. yarışı Brezilya Grand Prix'si, hafızalardan silinmeyecek bir mücadeleye sahne oldu. Bolca kaza ve karmaşanın yaşandığı yarış bitime 17 tur kala durdurulmuş ve McLaren'dan Kimi Raikkonen birinci ilan edilmişti.

SAO PAULO - F1 tarihinin 700. yarışı Brezilya Grand Prix'si, hafızalardan silinmeyecek bir mücadeleye sahne oldu. Bolca kaza ve karmaşanın yaşandığı yarış bitime 17 tur kala durdurulmuş ve McLaren'dan Kimi Raikkonen birinci ilan edilmişti. Hem bu sezon hem de kariyerindeki ikinci birinciliği elde eden Fin pilot, "Ne yarıştı" derken zaferi biraz da şansının yardımıyla kazandığını söylüyordu.
Gerçekten de Raikkonen'in takım arkadaşı David Coulthard bir tur geç pit-stop yapsa birincilik İskoç sürücünün olacaktı. Coulthard bu durumu gündeme getirip, birinciliğin kendi hakkı olduğunu çünkü yarışın normal seyrinde gitmesi durumunda önündeki üç pilot da pit-stop yapacağı için kendisinin birinci olacağını savundu. Fakat Ferrari takımının yetkililerinin de dediği gibi bu bir yarış ve yarışlarda da böyle şeyler oluyor. 1999 yılındaki Avrupa Grand Prix'sinden bu yana ilk kez bir yarışı puan alamadan kapatan İtalyan takımının teknik direktörü Jean Todt, Interlagos'ta en hızlı takımın kendileri olduğunu ve normal şartlarda ilk iki sırayı almaları gerektiğini söyledi. 2001 yılındaki Almanya Grand Prix'sinden bu yana ilk kez bir yarışta finiş göremeye Michael Schumacher yaptığı kazayı, "Pistin üstünde çok fazla su vardı. Yapacak bir şey yoktu" diyerek açıklarken, henüz bir şeyin kaybedilmediğini, önlerinde daha 13 yarış olduğunu söyledi. Ferrari iki hafta sonra kendi evinde yapılacak olan San Marino Grand Prix'sinde bu sezonki şanssızlığını yenmeyi planlıyor. Ferrari ve şanssızlık dedince akla gelen diğer isim Barrichello. Kendi ülkesinde peşpeşe dokuzuncu kez finiş göremeyen Brezilyalı pilot 45. turda liderliği ele geçirdikten iki tur sonra otomobilini kenara çekmek zorunda kalmıştı. Ferrari takımı yakıt besleme sisteminde bir sorun olduğunu söylerken dedikodu mekanizmasına göre ise Barrichello'nun otomobilindeki yakıt bitti. Yarışın durdurulması bir an için karışıklığı da beraberinde getirdi. Önce tekrar start verilmeyeceği açıklandı. Yarışın durdurulduğu an Jordan'dan Fisichella liderdi. Nitekim İtalyan pilot ve Jordan takımı önce yarışı kazandıklarını sanarak sevince boğuldu ama kurallar gereği yarışın klasmanı iki tur öncesinin sıralamasına bakılarak yapılıyordu. 53 turun klasmanına göre ise lider Raikkonen'di. Jordan takımında kısa bir süre hayal kırıklığı yaşansa da onlar da daha sonra ikinciliğin de büyük bir başarı olduğunu ve sonuçtan memnun olduklarını söylediler. (Spor Servisi)