Bu kez sürprize izin vermedi

Bu kez sürprize izin vermedi
Bu kez sürprize izin vermedi
Fenerbahçe, 1999-2000 sezonunda Türkiye Kupası'nda elendiği Pendikspor'la hesabını kapattı. Sarı-Lacivertli ekip, hemşerisini Şükrü Saracoğlu'nda 1-0 yenerek kupada beşinci tura çıktı.
Haber: KENAN BAŞARAN - kenan.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Günlerdir bu eşleşmeyi konuşuyoruz, tebbessüm ederek. Çünkü 13 yıl önce futbolun bir güzelliği gerçekleşmiş; ‘zayıf’ olan ‘kuvvetli’yi elemişti. Futbolu yönetenler ısrarla bize “Futbol konuşalım” diyor. Türkiye Kupası, futbolu Anadolu’nun en ücra (sadece coğrafi deği, zihinsel olarak da ücra) köşelerine kadar konuşma ve daha da önemlisi götürme fırsatı veriyor. Misal, Beşiktaş ’ın Niğde’ye gitmesi... Ama o yöneteler, gerçekte futbol konuşmamızı istemiyor. Önceki sezonlara göre kupa, biraz daha tabana yayılsa da yeterli değil. Şu güçlüyü kollayan seribaşı (doğrusu ağababa!) sisteminden tamamen vazgeçilmiş değil. Düşünün, bundan sonraki 5. turda da seribaşı uygulaması var! Yine de futbol direnmeye çalışıyor. Taraftarının cebinden ısmarladığı öğünlerle karnını doyurmaya çalışan Ankaragücü, İnönü’de neredeyse Beşiktaş’ı safdış ediyordu. Pendik de Kadıköy’de tekerrüre çok yaklaştı fakat bu kez gönüllerde tur atlamakla yetindi...

İdmanda bile aynı takımda pek az oynamış Fenerbahçe 11’i tarihi rövanşın ilk devresinde çok zorlandı. Kocaman, kendine ait bir ezberi olan Krasiç’i doluya koydu olmadı boşa koydu hiç olmadı. Topuz ile habire yaptıkları kanat değişiklikleri sonuçsuz kaldı. Gözlerin çevrildiği genç Salih’in ayakları da hâlâ titriyordu. Hasılı meşhur ‘3. bölge’de işler kesattı.

6’da Arif’in kafasını Serkan kornere çelerken, 16’da Osman, kale dibinde topu direğe nişanladı. 17’de Fenerbahçe ilk pozisyonuna Orhan ile girdi. Ancak asist yerine golü düşündü Orhan ve tabii ki olmadı. 21’de Caner, kaçtı vuruşunu da yaptı ama Serkan yine gole izin vermedi. Evet, herkesin gözlerinin önünden ‘Pendik 99’ filmi geçiyordu, şerit şerit!..

Başbakan’ın Arda’ya yaptığı saç uyarısının bir benzeri de Semih’e yapılmış galiba. ‘Guiza görünümü’nden yeniden ‘Genç Semih’e dönen golcü, 45’te Selçuk ile şık bir verkaça girip topu altıpasa kesti. Sezer de tek vuruşla Kanarya’yı ‘tarihi bir rahatlık’a kavuşturdu: 1-0. Böylece ‘efsane Pendik’, ikinci yarıya daha dirayetli çıkma şansını yitirdi.

Kontrolün Kanarya’da olduğu 2. devrede kayda geçen en önemli poziyonları 83’te ve 85’te direkte patlayan Sezer’in iki vuruşu oldu. Pendik de beraberliği sağlayacağı bir pozisyon bulsa da ikinci mucizeyi gerçekletiremedi.

Fenerbahçe, 99’da elendiğinde büyüklüğünden birşey yitirmemişti. Aksine Pendikspor’a da değer katmıştı. Dün Kanarya bu kez sürprize yer vermedi. Ancak, bu sonuç da 99’un Pendikspor’unu unutturmayacaktır. Bu ikili her rakip olduklarında o günü konuşacağız çünkü bunlar futbolu sevmemizin nedenleri...