Bu kez 'Türkler' uçsun...

Bu kez 'Türkler' uçsun...
Bu kez 'Türkler' uçsun...
THY Eurolig bu akşam başlıyor. Fenerbahçe Ülker, Anadolu Efes ve Beşiktaş ile temsil edildiğimiz organizasyonda bu kez iddialıyız
Haber: CANER ELER / Arşivi

Her yıl olduğu gibi yeni umutlar, transferler, bütçe düştü kalktılar, gidenler-kalanlar-gelenler ve hatta emekli olanlar, lisans alanlar-kapıda kalanlar, kan kaybeden eski topraklar, para dopingi bulanlar, ayağını yorganına göre uzatanlar... Evet Eurolig’de bir sezon daha geldi çattı.
İlk olarak Jorge Garbajosa, Shaun Stonerook ve Ramunas Şişkauskas gibi emekli olup mahrum kalacağımız isimlere vedamızı yapalım.
Akabinde geçen yıl NBA lokavtının yarattığı dalgalanmanın dinmesiyle NBA’ye uçanlara “Yine bekleriz” diyelim: Andrei Kirilenko, Alexei Shved, Mirza Teletoviç, Joel Freeland, Pablo Prigioni ve diğerleri...

Ha bir de Eurolig kapsama alanından çıkıp diğer kupalara yol alan Boniface Ndong, Henry Domercant, Chuck Eidson gibi isimler var...
Diğer yandan Eurolig’de maçlar artık perşembe-cuma günleri oynanacak. Bunun yanı sıra ilk grup safhası tamamlandıktan sonra ‘Son 16’da artık 4 grupta her takım 6 yerine 2 gruba dağılıp 14 maç oynayacak.

Ve favoriler...
CSKA Moskova geçen yılın favorisi olmasına rağmen İstanbul ’daki finalde bir gerçek peri masalına yenik düşmüştü. Bu yıl rövanş hevesiyle çok daha sert transfer dönemi geçirdiler. Fakat asıl vurgunu Los Angeles Lakers’a ABD mastırına giden İtalyan koç Ettore Messina’yı geri dönmeye ikna ederek yaptılar. Yine en büyük favori CSKA. Onları El Clasico takip ediyor: Barcelona ve Real Madrid. Kâğıt üzerinde onları Olympiakos, Anadolu Efes ve Fenerbahçe Ülker izliyor. Panathinaikos, Montepaschi Siena ve Maccabi Tel Aviv gibi her zaman final four adayı olan takımlar para yüzünden daha sularda yüzüyorlar.

Bizimkilere ne yapar ona gelelim.

Fenerbahçe Ülker
Hedef bu kez olacak gibi
Siena ile yıllardır İtalya’yı domine eden ve Eurolig’de de hep iddialı olan İtalyan koç Simone Pianigiani artık komutada. Onun saha içi komutanı ise hızı ve yetenekleriyle baş döndüren Bo McCalebb olacak. Takımın ruhunu da o yansıtacak. Skorer uzun David Andersen, güç sembolü Mike Batiste, “Ben her şeyi yaparım” kıvamlı Romain Sato gibi Eurolig tecrübesi nirvana seviyesinde transferlerle takım iddialı hale geldi. Genç İlkan Karaman ise pota altında Mirsad’ın bir hayli büyük görev kostümüne sığmaya çalışacak. Kritik konu Pianigiani’nin sisteminde Bogdanoviç ve Preldziç’in dış skor katkısının istikrarı. F4 hedefi gelebilir gibi.

Anadolu Efes
Final four hayal değil
Hedeflerin uzağında kalınan sezondan sonra bu yıla daha fazla yatırımla girildi. En başta Galatasaray ’da parlak sezonlar geçiren Oktay Mahmuti geri döndü. Yanında da Galatasaray’dan belki de en değerli parçayı yani Jamon Gordon’ı getirdi. Diğer önemli transfer Maccabi’de geçen sezon harika birkaç ay geçirip lokavt bitince NBA’ye geri dönen Jordan Farmar. Semih Erden de NBA’den döndü. Pota altında Semih’e ek olarak Savanoviç, Batista, Ermal, Baraç ile çok kalıplı ve yönlü bir rotasyon oluşturuldu. Birkan Batuk ise kısa rotasyonunda çok yönlü oyunuyla diğer bir önemli ekleme. Sasha Vujaçiç’in takımda kalması onu farklı bir konuma itecek. Kerem Tunçeri hâlâ takımın lideri. Sinan Güler ve Doğuş Balbay da takımın enerji, mücadele, dinamizm santralları... Rolleri hayati. Efes için de F4 hedefi koymak yanlış olmaz.

Beşiktaş : Gruptan çıkarlar
Deron Williams geldi-oynadı-gitti sezon bitti artık derken muhteşem bir hikâyeyle elde edilen şampiyonluk ve diğer kupalar... Beşiktaş’ın tarihi sezonu akabinde ise sponsor ve para problemleri derken daha az spektaküler bir kadro oluştu. Ama geçen yıl da öyle değil miydi zaten? Üstelik Fransa’dan dönen ve orada daha küçük bütçeyle büyük işler başaran koç Erman Kunter bu takım için biçilmiş kaftan. Muratcan Güler, Tutku Açık, Cevher Özer, Can Akın gibi takımı için sonuna kadar mücadele edecek akıllı ve tecrübeli Türk oyuncu grubu bu takımın ruhunu temsil edecek. Geçen yıldan kalan Serhat Çetin ve Barış Hersek de o ruhu bu sezona taşıyanlar. FB Ülker’de beğenilmeyen Curtis Jerrells, Kunter sisteminde işe yarayabilir. Cholet’de ölüyü dirilten Erman Kunter, Karadağ’lı Vladimir Dasiç gibi büyük yeteneği ayağa kaldıracak kişi. Kunter’in takımı zaafları olsa da mücadele eden, beraber hareket etmeyi bilen takım olacaktır. Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda gösterdiler. Gruptan çıkmamak için sebep yok.