Bu maçın mağlubu olmamalıydı

Futbolun gelişmişlerinde uygalanan kupa mantalitesinden farklı olarak, 'zenginine' kıyamayan eleminasyon sistemimiz, ister istemez her sezon benzer eşleşme manzaraları yaşatıyor.
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

İSTANBUL- Futbolun gelişmişlerinde uygalanan kupa mantalitesinden farklı olarak, 'zenginine' kıyamayan eleminasyon sistemimiz, ister istemez her sezon benzer eşleşme manzaraları yaşatıyor. Dünkü randevu da böylesi bir dejavu efekti taşımanın ötesinde, ligin zirve ortakları için de ön prova niteliğindeydi. Öte yandan Türk futbolunun yakın gelecekteki en önemli varisinin, Süper Lig'in tek yabancısına karşı verdiği mücadele de sayılabilirdi dünkü 90 dakika. Ne var ki, iki 'beyefendi' çalıştırıcının takımları, sertlik yanlısı bir açılışı tercih etti. 4. dakikada kazanılan frikiğin akabinde İlhan Mansız, bir gün önce Ümit Karan'ın Malatyaspor'a attığı golün tıpkıbasımını yapmak istedi, ama başaramadı; zaten pozisyon ofsayttı. 7'deki frikiği kulanan isim ise Thomas'tı. İlk 20 dakika, orta sahada kilitlenen oyun ve kapalının, dondurucu soğuğa rağmen durmaksızın yaptığı 'Kartal gol gol' tezahüratlarıyla geçildi. 25'te İlhan maçın o ana kadar olan en önemli pozisyonuna girdi, sert şutunu kaleci Gökhan kornere gönderdi. 27'de gelişen kontratakta Youla'nın organize ettiği akını, son olarak Ahmet Hassan sayıya çevirdi: 0-1.
35'te soldan gelişen atakta Filip'in vuruşunu Cordoba korenere çıkardı. Kullanılan atışta Beşiktaş ceza alanı karıştı, Deniz'in kafayla aşırdığı topa, son vuran El Saka oldu: 0-2. 43'te, Filip son günlerin modasına uyup Cordoba'yı uzaktan avlamak istedi ama vuruşu Kolombiyalı'nın ellerinde eridi.
Üç renk: Üçü de kırmızı
Kronometre henüz saniyeleri gösterirken İlhan sağdan kaçtı, kavisli vuruşu Gençler'in ağlarıyla buluştu: 1-2. 50'de İlhan Mansız'ın göbekten sola çıkardığı topa Serdar'ın vuruşu tribünleri ayağa kaldırdı ama fileleri havalandıramadı. 60'ta Gençlerbirliği defansının ofsayt sanarak durakladığı
pozisyonda, kaleciyle karşı karşıya kalan Nouma aşırtmayı denedi ama başarılı olamadı. 62'de yine Nouma sahnedeydi ama kafa vuruşu çerçeveyi bulmadı. 79'da El Sakanın uzaklaştırmakta zorlandığı topu İlhan Mansız ikinci kez ağlara yolladı. Ama Siyah-Beyazlılar'ın sevinci bir dakika bile sürmedi. Santrayla birlikte atağa geçen konuk takım sağdan geldi, yapılan ortada Veysel durumu 2-3'e getirdi. Sonraki dakikalarda sahada 'tek renk kırmızı' vardı. Sırasıyla Ahmet Yıldırım, Nouma ve Thomas atıldı.
Uzatmalarda İlhan 90 dakikanın skoruna resmiyet getirdi: 3-3. 101'de İlhan bu kez altın golü kaçırdı. 106'da Gençlerbirliği'nden Veysel attığı golle uzun geceye de noktayı koymuş oldu: 3-4. Bu sonuçla Türkiye Kupası dört Anadolu takımına kalırken, Mircea Lucescu da bu sezon ilk kez bir Türk teknik direktöre boyun eğmiş oluyordu.