Bu rekorun 15 yıl hatırı var

Atletizmde Türkiye'nin madalya umutlarından Halil Akkaş, Stockholm'de yapılan GE Galan Yarışları'nda 3 bin metrede elde ettiği 7:45.74'lük derecesiyle Zeki Öztürk'e ait olan ve...

İSTANBUL - Atletizmde Türkiye'nin madalya umutlarından Halil Akkaş, Stockholm'de yapılan GE Galan Yarışları'nda 3 bin metrede elde ettiği 7:45.74'lük derecesiyle Zeki Öztürk'e ait olan ve 15 yıldır kırılamayan salon Türkiye rekorunu beş saniye geliştirdi. Akkaş, yarışı Etiyopyalı Kenenisa Bekele ve Kenyalı Mark Bett'in ardından üçüncü sırada tamamladı.
İlk 2 bin metreyi Bekele'yle birlikte geçen Bett'i, son 1000 metrede yakalamayı başaran Akkaş, saniyenin yüzde 16'sı farkla üçüncü sırada kaldı. Milli atlet, derecesiyle yılın en iyi dördüncü Avrupalı atleti oldu. İsveç'ten ayrılarak kamp yaptığı Belçika'nın Gent kentine geçen rekortmen atlet, çok kontrollü bir yarış çıkardığını ifade ederek, "İyi bir yarış oldu. Bett'i de yakaladım ama yarış bitti. Ancak, 15 yıllık rekoru kırmaktan gurur duydum. Artık hedefim, İngiltere'nin Birmingham kentinde yapılacak Avrupa Salon Şampiyonası. Buradaki hedefim derece değil madalya olacak" diye konuştu. Akkaş, uzun vadeli hedefinin ise Dünya Şampiyonası'nda madalya olduğunu sözlerine ekledi. (Spor Servisi)