Bu sabah koşu var İstanbul'da...

Bu sabah koşu var İstanbul'da...
Bu sabah koşu var İstanbul'da...
Yeni ismiyle Vodafone İstanbul Maratonu bu sabah 35. kez koşuluyor. Maratona 20 bin, halk koşusuna 100 bin kişinin katılması bekleniyor.

Türkiye ’de düzenlenen en önemli spor organizasyonları arasında yer alan Avrasya Maratonu, bu sabah yeni ismiyle ve 35. kez koşulacak. Artık Vodafone İstanbul Maratonu olan ve Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Altın’ kategoriye dahil edilen maratonda, maraton (42.195 metre), 15 ve 10 kilometre koşularına yerli ve yabancı toplam 20 bin atletin katılması bekleniyor. İnsanların Boğaziçi Köprüsü’nden yürüyerek geçmesine olanak tanıyan halk yürüyüşüne ise 100 bin kişinin katılması bekleniyor.
Organizasyonda sadece isim değişmedi. 8 kilometrelik koşu, bu yıl 10 kilometreye çıkarıldı. Ayrıca 10 ve 15 kilometre koşularının parkuru değişti. Daha önce Sultanahmet Meydanı’nda tamamlanan bu koşular, bu yıl Eminönü’nde İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde sona erecek. Organizasyonun en büyük koşusu olan 42 kilometre 195 metrelik maraton ve 15 kilometre koşusu Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden, saat 09.00’da başlayacak.
10 kilometre koşu ise maraton koşusu çıkışının yaklaşık 250 metre gerisinden, saat 09.00’da başlayacak. Halk Yürüyüşü, Altunizade Köprüsü altında, 09.30’da başlayacak. 35. Vodafone İstanbul Maratonu’nda atletlerin geçeceği yollar 07.00-14.30 saatleri arasında trafiğe kapatılırken, katılımcılar göğüs numaralarını gösterip, İETT, metro, deniz otobüsleri ve şehir hatları vapurlarına ücretsiz binebilecek. Taksim Meydanı, Mecidiyeköy ve Sultanahmet Ayasofya Müzesi yanından kalkacak İETT otobüsleri başlangıç noktasına ücretsiz servis yapacak.

‘Bekleme yapma...’

Bu yıl da güvenlik nedeniyle köprüde rezonans oluşmaması için bekleme yapmamaları istenecek.
Maratonun onur konuğu ise milli atlet Elvan Abeylegesse. Daha önce maratona onur konuğu olarak Etiyopyalı Haile Gebrselassie, Rumen Gabriela Szabo ve ABD’li Carl Lewis gibi atletler katılmıştı.
Organizasyonda toplamda 1 milyon dolar para ödülü dağıtılacak. Maraton koşusunda birinci olan atletlere 50 bin dolar (Türk sporcu kazanırsa 100 bin dolar) verilecek. İkinciler 25 bin, üçüncüler de 15 bin dolar ödül alacak. 15 Kilometre Koşusu’nun birincileri ise 4 bin dolarlık ödülün sahibi olacak.

Neden koşuyorlar?


Bugün maratona katılacak insanların her biri farklı amaçlar için İstanbul’u arşınlayacak. Görüşünü aldığımız isimler, yollara düşmelerine sebep olarak şunları söyledi:

YARDIM TOPLAMAK İÇİN

Barçın Yinanç, Gazeteci
(Hürriyet Daily News), 44
Spor küçüklüğümden beri hayatımda hep oldu. Aslında tenisle başladım spora. Ama tenisi gazetecilik mesleğiyle yürütmekte zorlandım. Kulübe üye ol, kort ayarla, kendine denk oyuncu bul, onunla saatleri denk getir... Zor iş. Koşmak için ise sadece spor ayakkabı yeterli oluyor. Ben genelde gazetedeki koşu bandında koşuyordum. ‘Adım Adım’ adlı oluşumla tanışınca, açıkhavada bir anlamda güle oynaya koşmanın tadına vardım.
‘Adım Adımcılar’ her cumartesi Belgrad Ormanı’nda Hollandalı profesyonel bir koşu antrenörü olan Kees Arendz’le -ki kendisi bunu gönüllü olarak yapıyor- koşuyorlar, sonrasında da bir güzel piknik oluyor. Bir de tabii ‘Adım Adım’ koşarak yardım toplamayı amaçlıyor ve bu maraton bağış toplamak için iyi bir fırsat oluşturuyor. Şu anda bir heyecanlılar anlatamam. TEGV, TEMA, Buğdaş Derneği gibi STK’lar için bağış toplama yarışı var. Ben de gaza geldim; ODTÜ mezunu olarak ODTÜ’lü bir grupla burs havuzuna katkıda bulunmak için 10 km koşuyorum.
‘MARATON SPOR’ HATIRASINA...
Şevket Furkan Erbay,
Spor Gazetecisi, 32
Maraton Spor’un kaptanı
Sekiz yaşındayken, yaşadığı mahalleyi çevreleyen cadde ve sokaklardan müteşekkil “maraton” organize eden ve yeni çıkmış dijital saatlerle bunları ölçen bir çocuğa, büyüdüğünde niye koşuyorsun diye sorulur mu? Pek sanmıyorum. Herkesin sokak ismi koyduğu dönemde, mahalle takımının adını Maraton Spor’a çeviren bir çocukluğum oldu benim. 1988’de kurduk Maraton Spor’u. Sekiz yıl boyunca yaptığımız tüm maçları, koştuğumuz maratonları defterledik. Büyüdükçe, o amatörce oluşturduğumuz kültür hep bir yerlerde sivrildi. Gerek bir spor yazarı olarak atletizme bu kadar tutkuyla bağlanmamda, gerekse amatör olarak koşmaya devam etmekte, Maraton Spor anılarımın payı vardır.
O yüzden koşmak, benim için hep bir ‘çocukluğa dönüş’ oldu. Bugün Eurosport’ta seyirciyle saatlerce
paylaştığım maraton anlatımlarımda ve de geçen yıl tattığım İstanbul Maratonu’ndaki ilk 15 kilometre deneyimindeki altyapım, o günlerden kaldı. Ayrıca “halı saha topçusu” değildim ki, haftada bir dostlarla birlikte terimi ataydım. Ben de bu yolu seçtim sağlıklı kalmak için. En zahmetsiz ve güzel olanı. 

SPORCU DİSİPLİNİNE DÖNÜŞ İÇİN
Ozan Can Sülüm, Spor Gazetecisi, 22
Daha önce Avrasya Maratonu’nu sadece televizyondan izlemiş biri olarak beni koşmaya iten şey hentbol oynadığım yıllarda beni çok bunaltan sporcu disiplinine duyduğum özlem sanırım. Egzersiz için haftada üç-dört gün koşarken, birden hedef belirleyip ona göre antrenman yapma dürtüsü belirdi içimde. En güzel hedef de 15 km’lik Avrasya’ydı ve bayağı zamanım vardı. İlk denememde 4 km’lik parkuru tam yirmi dakikada koşmak bayağı moralimi bozsa da giderek geliştirdim kondisyonumu. Yeşiline karışılmamış nadir parklardan Aykut Barka Parkı’nda, şubat ortasında başladığım antrenmanlarla bugüne kadar altı kilo verdim, 400 metreyi 1:45’ler civarında dönmeye, yarım saatte 7.5 km temposunda koşmaya başladım.
Yarış için kendime süre hedefi koyamıyorum ama, hazırlık aşamasında istediğim her şeye ulaştım. İdeal kiloma döndüm, fit ve kondisyonlu hale geldim ve daha önemlisi, tekrar sporcu disiplinine girdim. Sadece karar ve hazırlık aşaması bile yeterince keyifliydi, yarışın da öyle olacağına eminim.

FARKINDALIK PEŞİNDEYİZ

Selçuk Koçum, Metalurji Mühendisi, 44
Uzun yıllardır, hemen hemen her haftasonu Belgrad Ormanı’ na gidiyoruz, dostlarla; koşmak için. “Neden kar, yağmur, çamur demeden hiç aksatmıyoruz” diye düşünüyorum zaman zaman. 1-Spor yapmak, zinde olmak ve sağlıklı yaşamak
için. 2-İstanbul için büyük şans
olan Belgrad Ormanı ve doğasının keyfini çıkarmak için.
3-Sosyalleşmek için...
Sosyalleşmek…. Hafta arası görüşmenin zor olduğu İstanbul’ da arkadaşlarımızla hem koşuyoruz hem sohbet ediyoruz. Tabii aynı zamanda yaptığımız ‘ Yardım Severlik’ ‘koşularının da planları, hedefleri vs hep burada filizleniyor, olgunlaşıyor.
Bu koşuların taçlandığı organizasyon ise İstanbul Maratonu. Ayrıca engelli arkadaşlarımızın yaşadığı güçlüklere dikkat çekmek, farkındalık yaratmak için İstanbul Maratonu’ nda onlarla beraber koşuyoruz. Bu sene 16 engelli arkadaşımıza yaklaşık 70 kişilik bir ekiple destek olacağız ve 15 km.’ yi hep beraber tamamlayacağız. İstanbul Maratonu ve engelli arkadaşlarımızla koşu, bizi, yıl boyu motive eden ve tüm yorgunluklarımızı unutturan özel bir organizasyon.

Yollar kapalı


Koşu süresince 07.00-14.30 arası Boğaziçi Köprüsü’ne bağlı olan yolların hepsi kapatılırken, köprü geçişleri için araçlar Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne yönlendirilecekler. Beşiktaş -Beyoğlu bölgesinde de yollar trafiğe kapatılırken, sahil yolunda Fatih-Bakırköy-Zeytinburnu güzergâhında şu yollar kapatılacak: Sahil Kenedy Caddesi Ataköy 1. Kısım ayrımından, Sirkeci ışıklara kadar kuzey ve güney istikameti, Ragıp Gümüşpala Caddesi, Reşadiye Caddesi, Balat Yolu, Atatürk Bulvarı, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, Sultanahmet At Meydanı, Yerebatan Caddesi, Klodfarer Caddesi, Nuru Osmaniye Caddesi, Ayasofya Meydanı. Ayrıca Galata ve Unkapanı köprüleri trafiğe kapalı olacaktır. Kapalı yolların tam listesini www.radikal.com.tr’de bulabilirsiniz.