'Bu şehirde sadece Es-Es olacak!'

'Bu şehirde sadece Es-Es olacak!'
'Bu şehirde sadece Es-Es olacak!'
Eskişehir'de açılan ve Türk futbol tarihinin önemli futbolcularını el ve ayak izlerinin yer aldığı "Altın Ayaklar" sergisinin açılışı Eskişehirsporlu taraftarlarca protesto edildi.

ESKİŞEHİR – Türk futbol tarihinin unutulmaz kramponlarının ayak izleri, kalecilerinin de de el izlerinin sergilendiği, “Altın Ayaklar” sergisinin açılışı Eskişehirsporlu taraftarlarca protesto edildi.
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin “Altın Ayaklar” projesi kapsamında futbolcuların ayak, kalecilerin el izleri, Espark önündeki alana yerleştirildi. Açılışa, Fenerbahçe, Galatasaray , Beşiktaş ve Trabzonspor’un yanı sıra Eskişehirspor’un efsane takımında yer alan futbolcuların da yer aldığı sergi açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Halit Kıvanç, Eskişehirsporlu eski ünlü futbolcular Fethi Heper, İsmail Arca, Nihat Atacan, Ender Konca, Hakkı Aygün, Halil Güngördü, Süreyya Özkefe, Taşkın Yılmaz, Burhan İpek, Kamuran Yavuz, İlhan Çolak ve amigo Orhan Ertek de katıldı.

Sergide, Lefter Küçükandonyadis, Aykut Kocaman, Can Bartu, Süleyman Seba, Şenol Güneş, Ogün Temizkanoğlu, Cihat Arman, Coşkun Özarı, Metin Kurt, Sanlı Sarıalioğlu, Fethi Heper, Süreyya Özkefe, İsmail Arca, Nihat Atacan, Ender Konca ve eski hakem Erman Toroğlu’nun el ve ayak izlerinin yanı sıra spor spikeri Halit Kıvanç’ın portresi de yer aldı.


“BU İZLERİ SÖKERİZ”


Ancak sergide Eskişehirspor dışında takımların futbolcularının da yer almasına bir grup Eskişehirsporlu taraftar tepki gösterdi. Protestocu taraftarlar, "Her zaman her yerde en büyük Eskişehirspor", "Ne Fener, ne Cimbom, ne Beşiktaş bu şehirde sadece Eses olacak", "Bir gece gelebiliriz, bu ayak izlerini yerlerinden sökebiliriz" diye gösteri yaptılar.


BÜYÜKERŞEN: GENÇLİK NEDENİYLE YANLIŞ DÜŞÜNÜYORSUNUZ


Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen ise taraftar grubunun yanına giderek şikayetlerini dinledi. Büyükerşen, Eskişehirsporlu futbolcuların balmumu heykellerinin yaptırıldığını belirtti, "Türkiye’nin her tarafında Türkiye’nin ünlü futbolcuları biliniyor. Herkes bir takım tutuyor. Eskişehir bir spor şehri. Biz Tepebaşı Belediye Başkanı Ataç ile anlaştık. Ahmet, burayı turistik olarak futbol tarihinde ünlü futbolcuların ayak izlerini yaptı. Ben de yakında açacağım balmumu müzesinde Eskişehirsporlu futbolcuların balmumu heykellerini yapıyorum. Eğer bir teklif verirseniz ve isterseniz sadece Eskişehirsporlu futbolcuların, şu anda oynayan futbolcuların ayak izlerini yaparak Atatürk Stadyumu önüne koyabiliriz. Burası turistik bir yer. Buraya her takımdan taraftar gelecek. Gençlik nedeniyle sizler şu anda yanlış düşünüyorsunuz. Sizler diğer takımların holiganları gibi değilsiniz. Buna hoşgörülü bakmanız gerekiyor" dedi. Taraftarlar, daha sonra olaysız bir şekilde sergiden ayrıldı. (Kemal Atlan-Hakan Türktan/DHA)