Bu sonuç 'Gürcü'müze gitti

Önce merakımızı kaşıyalım. Yurtta ve cihanda ligler tam istim üstündeyken, Avrupa kupalarının fitili artık ateşlenmişken, UEFA takvimine neden böyle bir milli maç arası konmuş acaba? Milli maç tazminatı konusunu hızlandırmak mı istiyorlar, nedir?
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Önce merakımızı kaşıyalım. Yurtta ve cihanda ligler tam istim üstündeyken, Avrupa kupalarının fitili artık ateşlenmişken, UEFA takvimine neden böyle bir milli maç arası konmuş acaba? Milli maç tazminatı konusunu hızlandırmak mı istiyorlar, nedir?
Yine de iki kişi açısından maçın başka bir çekiciliği vardı. Fatih Terim bu maçla ele geçirdiği en fazla milli olan teknik adam rütbesinden bağımsız olarak Yunanistan maçıyla ilgili fikir jimnastiği umut ediyordu. Tugay ise gençlerin önünü açmak niyetiyle bıraktığı milli formayı yeniden giymenin gururu içindeydi. Benim aklımda ise, rütbe-i tenzille Ümitlere giden Nuri vardı. 'Futbolumuzun geleceği' payesine bakalım yeniden sahip çıkabilecek mi bu genç adam? Ama Tugay'a da haksızlık etmemeli. Onun gibisi 45'e kadar oynasa yeridir.
Orta Anadolulu defans
Giriş paragrafını geçip gelişmelerle karşınızda olalım en iyisi. Aslında Türkiye de, tıpkı bu yazı gibi, oyuna girmek için uzun bir peşreve ihtiyaç duydu dün akşam. Başlarda tedirgin ve titrektiler. Haksız da sayılmazlardı. İlk kez yan yana düşmüş Orta Anadolulu defans göbeği ve yine ilk kez sırt sırta vermiş bir orta saha ikilisiyle başladık oyuna. Doğal olarak tanışmaları ve kaynaşmaları zaman aldı. İşte bu dönemde daha ısırgan olan taraftı Gürcistan. Kornerler, serbest vuruşlar, ani indirmelerle sonuç aradılar. Ama devamı gelmedi. Servet geride seti iyi örmüştü, genç Aydın da hiç değilse ilk toplarda verimliydi.
Arada kısa yoklamalar alsa da asıl olarak 16'da Arda'yla başlayan ataktan sonra varlığını hissettirmeye başladı Türkiye. Arda ve Sabrili kanatlar hafiften kanat çırpmaya başlamış, Halil de tekeri döndürmeye başlamıştı. Yine de -bir Celalettin Cerrah özdeyişiyle söylersek- örgütlü değildiler ve çabalar anlık (milli?) tepkilerden ibaretti. Üstelik bu reaksiyoner hal sadece oyunun gereği değildi, teknik ekip dahil herkes 'ezeli rakibimiz' hakemi de sorgulayıp duruyordu. Özel, güzel, tüzel, dostluk, hemşerilik demeden hakemi didiklemeye devam ettik yani. Buna bir çare bulmak lazım. Acaba hakemlerle bir maç alıp, gönül rahatlığıyla fark atsak bu husumet hafifler mi düşünmeden edemiyor insan.
Gökdeniz hareket getirdi
İkinci yarıya Gökdeniz ve Fatih ara gazıyla başlamayı tercih etti Terim. Etkisiz görünen Tuncay'ın ve bir türlü güvenoyu alamayan Halil'in yerine daha hareketli bir 11 istiyordu sahada. İklime aşina olmasına rağmen, pek bir tutuk görünen eski partneri Fatih'in aksine Gökdeniz iyi geldi. Nitekim 51'de pupa yelken indi ceza sahasına, ama vuruşu kaleci Lomaia'da kaldı. Maçın gerçekten gol hissi veren ilk anıydı bu. 58'de penaltı itirazını temyize götürmemiş olmak asayiş açısından bir ilerleme sayılırdı belki, ama oyunda bir terakki yoktu henüz. Bunun üzerine takviyeye devam etti Fatih Hoca. Arda-Tümer, Sabri-Mehmet Topuz değişiklikleri takıma yeni bir intizam vermekten ziyade dişlileri yenileme çabasıydı. Oyunun son bölümünde ritim bir anda arttı. Önce 75'te yan top zaafının tescilleyen Gürcü golü geldi Siradze'yle: 1-0. Sonra da Türkiye'nin forveti çiftleyen Tugay-Gökhan hamlesi. Lakin bu yeni düzen de sonuç vermedi. Hem sinir harbini hem de maçı kazanan ev sahibi oldu. Türkiye'nin kanıtladığı tek şey malum sabıkasıydı.Tek teselli Ümit Milliler
 • Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, dün Ay-Yıldızlıların başında 55. maçına çıkarak, Coşkun Özarı'ya ait, 21 yıllık, 'A Milli Takım'ın başında en çok sahaya çıkan teknik adam' rekorunu eline geçirdi. Terim'in bu rekoru, Milli Takım'ın kamp yaptığı otelde pasta kesilerek kutlandı.
 • Kayserisporlu Aydın Toscalı dün ilk kez A Milli formayı giyerken, mücadeleye ilk 11'de başladı. İlk 11'de yerini alan isimlerden 37 yaşındaki Tugay Kerimoğlu da, 19 Kasım 2003'teki Türkiye-Letonya Euro 2004 baraj maçından bu yana ilk kez milli formayı giydi.
 • Gürcü futbolseverler karşılaşmaya büyük ilgi gösterdi. Stadın büyük kısmı dolarken yaklaşık 50 bin seyirci coşkuyla takımlarını destekledi.
 • Gürcistan ve Türkiye dün ümit milli takımlar seviyesinde de karşı karşıya gelirken, gülen taraf 2-1'lik skorla Ay-Yıldızlılar oldu.
  Ümit Milli Takım'ın gollerini 35'te Mevlüt Erdinç ve 90'da Mehmet Batdal atarken, ev sahibi ekibin tek sayısını 60'da Khubutia kaydetti. Nuri Şahin hem bu maçta, hem de A Milli maçta kadroda yer aldı.
 • Milli Takım'ın Euro 2008 elemelerindeki rakiplerinden Macaristan, hazırlık maçında Letonya'yı 2-0 mağlup etti. Macaristan'ın gollerini 31 ve 50'de Priskin kaydetti. Günün diğer hazırlık maçlarında alınan sonuçlar şöyle: Çin-Kazakistan: 2-1, İran-Beyaz Rusya: 2-2, Özbekistan-Azerbaycan: 0-0, Arnavutluk-Makedonya: 0-1, Romanya-Moldova: 2-0.

  GÜRCİSTAN: 1
  Revishvili 6
  (Lomaia 46) 7
  Shashiashvili 7
  Salukvadze 8
  Khizanishvili 7
  Eliava 6
  Menteshashvili 6
  Tskitishvili 6
  Burduli 6
  (Ashvetia 82) -
  Kvirkvelia 6
  (Gogua 67) 7
  Demetradze 6
  (Benashvili 87) -
  Siradze 7
  (Mujiri 77) -

  TÜRKİYE: 0
  Volkan 7
  Servet 6
  İ. Üzülmez 5
  Aydın 6
  Sabri 5
  (M. Topal 63) 5
  Hamit 5
  Tugay 6
  (Gökhan 78) -
  Aurelio 6
  Arda 4
  (Tümer 63) 5
  Tuncay 4
  (Gökdeniz 46) 6
  Halil 5
  (Fatih 46) 5

  GOL: Siradze (75)
  SARI KARTLAR: Menteshashvili, Tskitishvili, Lomaia / Tugay,Hamit, Sabri, Servet, Tümer
  Stat: Boris Paichadze - Hakemler: R. Lajuks, S. Braga, J. Pukijans