Bu statta üşümeyeceksiniz

Bu statta üşümeyeceksiniz
Bu statta üşümeyeceksiniz
Türkiye'nin ilk 'ekolojik' stadı olan Sivas 4 Eylül Stadyumu enerjisinin bir kısmını kendisi üretirken, seyirciler soğuktan etkilenmeyecek.

(AA) - Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı birliğinde Sivas'ta yapımına başlanan ekolojik stadın tribünleri yükselmeye başladı.

Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Salim Kılıç, 25 bin seyirci kapasiteli Sivas 4 Eylül Stadı'nın temelinin 25 Mayıs'ta atıldığını, betonarmede yüzde 60 seviyelere geçildiğini belirterek "İnşaatın süresi, 800 gün ve 2014 yılının kasım ayında bitirilmesi bekleniyor. Çok modern bir spor tesisi olacak. Stadyum inşaatı çok hızlı bir şekilde ilerliyor" ifadesini kullandı.

Stadın Sivas'ın iklim koşullarına uygun şekilde inşa edildiğini dile getiren Kılıç, şunları söyledi: "Alttan ve tribün ısıtması olacak. Stadyumun içi ile dışarı arasında 8-10 derecelik ısı farkı olacak. Güneş panelleri sayesinde elektriğinin bir kısmını kendisi üretecek. Yağmur ve kar sularını kullanma suyu olarak depolayacağız. Teknoloji geliştikçe stadyumların standardı da yükseliyor. Standardı, daha önceki stadyumlardan daha yüksek olacak. Türkiye 'deki stadyumlarda basamak genişlikleri 80 santimetredir ama burada 90 santimetre olacak ve yükseklik farklı kotlarda olacak. Taraftara güzel bir seyir keyfi sunacak."

Eksi 20 derecede soğuk hissedilmeyecek

Salim Kılıç, stadın her türlü sosyal donatısıyla mükemmel olacağını ifade ederek, "Zeminde ve tribünde radyan ısıtma sistemi olacak, seyirciler üşümeyecek. Eksi 20 derecede maç izlemeye gelen bir seyirci, o soğuğu hissetmeyecek" dedi. Kılıç, Sivasspor'un maçlarını oynadığı mevcut 4 Eylül Stadı'nın yerinin ise TOKİ'ye devredildiğini sözlerine ekledi.