'Bu utancı, yaratanlar temizleyecektir'

Liverpool bozgunundan oyuncuları sorumlu tutan Beşiktaş yönetimi ara transferlere hazırlanıyor.

Sürekli atıyorlar, durduramıyoruz!

Beşiktaş 8-0'lık hezimet için özür dilerken Sinan Engin "Bu utancı, yaşatanlar temizleyecek" dedi. Ortalık 'espri' kaynıyor: Sürekli atıyorlar efendim, durduramıyoruz! Çarşı, sekize razı, dokuza karşı!

İSTANBUL - Önceki gece Anfield Road'da Türk ftubol tarihinin en karanlık gecelerinden biri yaşandı. 8-0'lık İngiltere yenilgileri tarihin çöplüğünde kaldı derken, kâbus Liverpool'da hortladı. Beşiktaş, iki hafta önce İnönü'de 2-1 mağlup ettiği rakibi karşısında bu kez yok oldukça yok oldu ve sonuçta sahayı, Şampiyonlar Ligi tarihinin en farklı mağlubiyet rekoruyla terk etti. Konuya ilişkin Siyah-Beyazlı cepheden dün iki resmi açıklama geldi. İlkinde Genel Menajer Sinan Engin, farklı yenilgiden dolayı Türk halkından özür diledi. Engin, kulübün internet sitesine yaptığı açıklamada, Liverpool maçından sonra başta Beşiktaş camiası olmak üzere, tüm Türk halkından özür dilediklerini belirtti. Beşiktaş camiasına ve Türk halkına böyle bir hüsran yaşattıkları için çok üzgün olduklarını kaydeden Sinan Engin, "Bu utancı onlara yaşattığımız için başta Beşiktaş camiası olmak üzere, tüm Türk halkından özür diliyoruz. Bu utancı yaşatanlar, bu utancı temizleyeceklerdir" dedi.
Sağlam bugün basın karşısında
Engin, takımda yaşanan sorunlar konusunda ise teşhisi koyduklarını belirterek, "Ocak ayında takımın geleceği ile ilgili kararlar alacağız. Teşhisi koyduk. Tedavisini ocak ayında ara transferlerle yapacağız" dedi.
Dün 'resmi' yolla özür dileyen bir başka isim de İbrahim Üzülmez'di. Kaptan, kulübün resmi internet sitesine yaptığı açıklamada, Liverpool maçı nedeniyle takım olarak çok büyük bir üzüntü yaşadıklarını belirterek, "Taraftarlarımıza ve camiamıza böylesine bir gece yaşattığımızdan ötürü takım olarak büyük utanç içindeyiz. Camiamızdan, tüm taraftarlarımızdan özür diliyoruz" ifadelerini kullandı.
Beşiktaş kafilesi dün akşam üzeri İstanbul'a döndü. Beşiktaşlı yönetici, teknik heyet ve futbolcular havalimanında herhangi bir açıklama yapmazken, havalimanında çok az sayıda taraftar, alkışlarla protestoda bulunup, "Bravo size" diye tepkilerini dile getirdi. Siyah-Beyazlılar Sivasspor maçının hazırlıklarına hemen başladı. Ertuğrul Sağlam'ın bugün 15.00'te Nevzat Demir Tesisleri'nde basın toplantısı düzenleyeceği açıklandı. Beşiktaş, Fenerbahçe maçı sonrası alınan 'maçlara PAF takımla çıkma' kararından da vazgeçti. Kartal, Sivasspor maçında as oyuncularından kurulu kadroyla sahaya çıkacak.
Öte yandan taraftarlar, bu sezon yaşanan sıkıntıların en büyük sorumlusu olarak kulüp başkanı Yıldırım Demirören'i gösterdi. 'ligtv.com.tr' adresli internet sitesinde 'Sizce Beşiktaş'ın bu sezon yaşadığı sıkıntıların sorumlusu kim?' başlığıyla gerçekleştirilen ankete katılanların yüzde 46'sı, sorumlunun kulüp başkanı Yıldırım Demirören olduğu yönünde oy kullandı. Demirören'in ardından futbolcular yüzde 23'le ikinci, Sinan Engin yüzde 12'yle üçüncü, hakemler yüzde 10'la dördüncü sırada sorumlu tutuldu. Taraftarların sadece yüzde 9'u teknik direktör Ertuğrul Sağlam seçeneğini işaretledi. Bu arada Yıldırım Demirören, 12 Kasım'da basın toplantısı düzenleyecek.
Gül: Oysa Fener maçında iyiydiler
Öte yandan Beşiktaşlı olmasıyla bilinen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yenilgiye ilişkin şunları söyledi: "Beşiktaş'ın maçta büyülenmiş gibi bir hali vardı. Oysa daha birkaç gün önce Fenerbahçe ile sezonun en iyi maçlarından birini oynamıştı. İlk Liverpool maçında da gayet iyiydi. Bence bu yenilgiye rağmen istifa sözcüğü telaffuz edilmemeli. Ayrıca bu yenilginin sadece hocayla da alakası yok."
(Radikal, aa)