Bu yıl da dağların karı erimez... mi?

Güvenç Kurtar yönetimindeki o coşkun 'Körfez', 1992-93 sezonunu 4. bitirmişti. Sivasspor ne edecek? Başlığa çıkardığımız, Feyzullah Çınar'ın derlediği güzel Sivas türküsü, "Gideceğim ama yol bozuk bozuk" diye biter.
Haber: TANIL BORA / Arşivi

Güvenç Kurtar yönetimindeki o coşkun 'Körfez', 1992-93 sezonunu 4. bitirmişti. Sivasspor ne edecek? Başlığa çıkardığımız, Feyzullah Çınar'ın derlediği güzel Sivas türküsü, "Gideceğim ama yol bozuk bozuk" diye biter. Sivasspor teknik direktörü Bülent Uygun da, tedbir ve nazarlık kabilinden, hiç şampiyonluk bahsine girmemeyi yeğliyor. Hatırlarsınız, sezon başlarında "Mehmet Yıldız'ı transfer eden takım şampiyon olur" diyerek zımnen bir ihale davetinde bulunmuştu. Sivasspor Başkanı da, liderliği getiren Gençlerbirliği maçından sonra Mehmet Yıldız'ı satmak için teklifleri değerlendireceklerini söylüyor. Bir başka Sivas türküsü nasıl der? "Gizledim yokluğu zengin göründüm... Yarimi de benden aldı yoksulluk." Kuşkusuz Sivasspor mahdut kadrosuyla, dahası çok sayıda eksiğiyle oynadığı dirençli, hızlı, örgütlü oyunla takımcak övgüyü hak ediyor fakat Mehmet Yıldız'ın yeri gerçekten ayrı. Bu hafta iki galibiyet sayısını atmakla kalmadı (toplamda 7 gol 5 asist); aynı zamanda oyun kurucu bir forvet, o: 10 kişi kalınca Gençlerbirliği'nin kıt becerileri karşısında bile bunalan takımının tek çaresi, topu bu pehlivana geçirip onun bir set kurmasını beklemek oldu.
Kalli'si grip olanın...
Fenerbahçe, üçünü de Saracoğlu'da ağırladığı kıdemli rakiplerinin üçüncüsünü de yenmeyi başardı. (Derbi puantajında diğerleri: Galatasaray 6, Beşiktaş 3, Trabzon 0). Trabzonspor'la oynadıkları maçın sür'at ve vibrasyonu, bin ayıp örttü: Savunmaların leylâlığından, taçtan ve hatalı geri pastan gelen golleri sineye çektik. Fener'in maçları 'esasen' ilk devrede neticeleniyor: attıkları 30 golün 21'i, yedikleri 17 golün 12'si ilk yarılarda! Trabzon-spor, bu maçta gösterdiği silkinişin buruk gururuyla, şimdi kongre ve transfer horonu tepecek. Bordo-mavililerin, 22 golünü sadece beş kişiyle attığına dikkat edin (20'sini Gökdeniz, Ceyhun, Umut'la). Öbür uçta, öteki Karadenizli: Rizespor'un 19 pâre golünde 12 ayrı imza var.
Kalli'si gripten deplasmana gelemeyen Galatasaray, peklik çekmeye devam ediyor. Saha içi ve kulübe önü münakaşaları da berdevam. Bakalım devre arasında tamir olabilecekler mi? Devrenin son haftasında liderliği, Gençlerbirlikleri belirledi. Ligin en az atan 3., en az yiyen 4. takımı Gençlerbirliği Oftaş, küçük yaşta yazdırıldığı mektebin ilk sömestrinde gayet başarılı bir karne getirdi.
Beşiktaş'ın karnesindeki iftiharlık not: deplasman liderliği. Sezonun kazancı Serdar Özkan, sahte atlayışları, abes ferdilikleri ile, hakkında "Dur bakalım" diyenlere koz verdi. Nobre'nin bağa gözlüğü, bütün dünyanın miyop futbolseverlerine moral ve güven kazandırdı!
Ligin beraberlikçisi Kayserispor, Ankaragücü karşısında 8. maçını bir puanla kapatırken şanslıydı. Bursaspor-Ankaraspor da 0-0'la yedişer beraberliklerini oynadılar. Ankaraspor'un beşinci 0-0'ı. Ankaragücü kalecisi Serkan Kırıntılı'nın taraftarlarının protestosuyla ağlayacak raddeye sokulması nasıl açıklanabilir? "İyi gününde kötü gününde hep beraberiz"i noksan bir "Çünkü biz Ankaragüçlüyüz"le!
Evinde altıncı maçını kazanan Konyaspor, Sivas'ın 9'da 9'la başı çektiği iç saha klasmanında 3. sırada. Asıl önemlisi, ligin "yükselen takımı" olmaları: son 10 haftanın klasmanında 21 puanla ikinci sırayı tutuyorlar. (Fenerbahçe 25 puanla birinci.) Bir başka yükselen: Rizespor, son 10 hafta klasmanında 17 puanla 6. sırada. Bu hafta yendikleri Denizli'nin başkanı, teknik direktörü ve futbolcuları hep bir ağızdan kendi lâûbaliliklerinden şikâyet ediyor!
Bünyamin'i hatırladınız mı?
Gaziantepspor, Mesut Bakkal'ın istifası üzerine çalıştırıcılık-seçicilik görevini idareten üstlenen Bünyamin Süral'la iki maçını da kazandı! Bingo: Böylece Süral'a, nice görmüş geçirmişin bir sözleşme kapmak için birbirini çiğnediği Turkcell Süper Lig piyasasında bir teknik direktörlük bileti çıkmış görünüyor. Dikkat: Bünyamin Süral, 1987'de Beşiktaş'ın şampiyonluğu kaybettiği Malatyaspor-Denizlispor maçları dizisinin ilkinde Feyyaz Uçar'ın topunu çizgiden çeviren Malatyasporlu Bünyamin'dir. Esasen Gaziantepli (Nizip). Sonra da Beşiktaş'a transfer olmuştu!
Kurban kesimine tahsis edilmiş bir belediye arazisi kadar sapa Olimpiyat stadında ilk beş maçını kazanan İstanbul Büyükşehir Belediyespor, ondan sonra dört maçtan 2 puan çıkarabildi. Topladıkları beğeniye mukabil, düşüşteki takımlardan biri de onlar. Son 10 haftanın klasmanında 8 puanla sondan 3. sıradalar. Kasımpaşa, lig tarihinin devreyi en az puanla kapatan takımlarından biri oldu.