'Budin seferi' öncesi üç kayıp

'Budin seferi' öncesi üç kayıp
'Budin seferi' öncesi üç kayıp

Şükrü Saracoğlu Stadı nda Romanya ya 1-0 yenilen ve rakiplerinin 6 puan gerisinde kalan Milli Takım da moraller bozuk.

Romanya'ya yenilerek Dünya Kupası yolunda çok büyük bir yara alan Milli Takım'da sakatlıkları nedeniyle Burak Yılmaz, Selçuk İnan ve Mehmet Topal kadrodan çıkarıldı.

İSTANBUL - 2014 Dünya Kupası elemeleri D Grubu’nda sahasında Romanya’ya 1-0 yenilerek Brezilya’ya gitme yolunda çok büyük bir darbe alan Milli Takım’da Macaristan maçı öncesinde bir kötü haber de futbolculardan geldi. Ay-Yıldızlılar’ın önemli isimleri Mehmet Topal, Selçuk İnan ve Burak Yılmaz, sakatlıkları nedeniyle salı günü deplasmanda Macaristan’la yapılacak maçın kadrosundan çıkarıldı. Bu isimler Budapeşte’ye götürülmeyecek.
Mehmet Topal’ın, Romanya maçında aldığı darbe sonucu sağ alt baldır adalesindeki (gastrosoleus) kanama bulguları, Romanya karşılaşmasında tribünde oturmak zorunda kalan futbolculardan Selçuk İnan’ın, sol uyluk arka kas grubundaki (biceps femoris) ödemin devam etmesi, Burak Yılmaz’ın ise sol kalça arka kas grubundaki (gluteus medius) ödem bulgularının sürmesi nedeniyle kadrodan çıkarıldığı açıklandı.
MR’ı çekilen Arda Turan’ın sağ ayak bileğinde kemik ödemi ve dış yan bağda gerilme tespit edildiği Gökhan Gönül’deyse sağ uyluk ön adalede gerilmeye bağlı ödem belirlendiği duyuruldu. Her iki futbolcunun da tedavisinin milli takım kampında sürdüğü belirtildi.

‘Romanya safdışı bıraktı’
Milliler Macaristan maçının hazırlıklarına dün BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde başladı. Antrenmanda, Romanya maçında ilk 11’de yer alan oyuncuların rejenerasyon çalışması yaptığı, diğer oyuncuların ise dar alanda kısa pas çalışması gerçekleştirdiği kaydedildi. Takım, bu sabah yapacağı antrenmanın ardından, öğleden sonra Budapeşte’ye gidecek.
Romanya karşısında alınan yenilgi takımda moralleri bozmuş durumda... Romanya ve Hollanda’nın altışar puan gerisine düşen ve fikstür dezavantajı bulunan Milli Takım’da teknik direktör Abdullah Avcı, “Gruptaki hedeflerimizden şu an itibarıyla uzaklaşmış vaziyetteyiz. Macaristan maçı ve ondan sonraki yol haritası, yeni ulaşılabilir hedefleri biraz daha ortaya koyacaktır” dedi. Kadro seçiminde hata yaptığını düşünmediğini dile getiren Avcı, “Tercih benim ve ekibimin. Bu oyunun büyük bir bölümünü de iştahlı ve arzulu oynadık ama üretemedik. Bunun içinde kaybetmek de var” ifalelerini kullandı.
Hollanda basını, Milli Takım’ın Romanya yenilgisine geniş yer ayırdı. Gazeteler, “Romanya, Türkiye ’yi Portakalların grubundan saf dışı etti” yorumunu yaparken, Ay-yıldızlı takımın gruptan çıkmasının imkansız olduğu iddiasında bulundu. “Portakalların grubunda Türklerin şansı kalmadı”, “Romanya, Türkiye’yi safdışı etti” başlıklarını kullanan De Telegraaf gazetesi, “2014 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde Romanya henüz yenilgi almadı. Doğu Avrupa ülkesi olan Romanya, deplasmanda Türkiye’ye karşı oynadığı maçı 1-0 kazanarak, Türkleri Portakalların grubundan saf dışı etti. Türkler, ilk mağlubiyetlerini Hollanda’dan almıştı. Bu mağlubiyet sonrasında, Türklerin 2014 hayali suya düşmüş oldu” yorumunu yaptı.

‘Hollanda’ya baskı’
“Hatasız Romanya, Portakallara karşı baskıyı daha da artırdı” ifadelerini kullanan ‘Algemeen Dagblad’ ve ‘de Volkskrant’ gazeteleri ise “Bu mağlubiyet Türklerin gruptan çıkma şansını zora soktu” dedi.