Bugün bayram, erken yenin çocuklar

Yaklaşık bir aylık aranın ardından milli heyecan yeniden başlıyor. Euro 2008 elemelerinde Avrupa Şampiyonası vizesi arayan Türkiye, Moldova önünde Malta maçındaki şokun bir benzerini yaşamak istemezken, bu kez işi sıkı tutuyor.

KİŞİNEV - Yaklaşık bir aylık aranın ardından milli heyecan yeniden başlıyor. Euro 2008 elemelerinde Avrupa Şampiyonası vizesi arayan Türkiye, Moldova önünde Malta maçındaki şokun bir benzerini yaşamak istemezken, bu kez işi sıkı tutuyor.
Malta hüsranından sonra basınla kanlı bıçaklı olan teknik direktör Fatih Terim dün düzenlediği basın toplantısında karşılaşmanın önemine değinirken, tek hedeflerinin galibiyet olduğunu söyledi. Deneyimli teknik adam, toplantıda maça hazır olduklarını ifade ederken, "Kazanmak istiyoruz. Ama yenemezsek de her şey bitmiyor, sadece avantajımız azalır. Kalan dört maçımız da önemli. Her neticede farklı imkânlar doğacaktır. Yunanistan maçını bu maç sonrasında düşüneceğiz. Buradan alacağımız üç puan, o maçı daha da anlamlı kılacak" dedi.
'Gerekli dersleri aldık'
Terim, Malta ve Bosna maçlarındaki puan kayıplarından sonra Moldova maçına ilişkin endişe taşıyıp taşımadığıyla ilgili bir soru üzerine, "Gerekli dersleri aldık. Kimseyi küçümsemiyoruz. Zaten Moldova'nın küçümsenmeyecek bir takım olduğunu sizler de göreceksiniz. Ama futbolcularıma güveniyorum. Oyun ve futbol kalitesindeki farklarını sahaya yansıtacaklar. Bizim tek bir amacımız var, o da Avrupa Şampiyonası'na gitmek" cevabını verirken, gündemdeki diğer konulara da değindi.
Malta maçının ardından söylediği ve tartışma yaratan "Ben ders almam, veririm" sözüne bir açıklık getiren teknik adam, öğrenmeye açık bir insan olduğunu söylerken, sözlerinin yanlış anlaşıldığını ve söz konusu cümlesinin sadece birkaç kişiye yönelik olduğunu iddia etti.
Forma işi olmuyor
Son bir hafta içerisinde şehit edilen askerlerin anısına sahaya siyah formayla çıkıp çıkmayacakları tartışmasıyla ilgili olaraksa "Forma üstünden siyasi irade gösterme şansımız yok" diyen teknik adam, UEFA'nın bu konularda son derece titiz olduğunu ve değil siyah formayla çıkmak, habersiz siyah kol bandı takmalarının bile sorun teşkil edebileceğini vurguladı. Terim bunun dışında, şehit aileleri için futbol dünyasına ön ayak olacak bir yardım kampanyası başlatmayı düşündüklerini söylerken, oyuncularıyla konuştuğunu ve futbol camiasındaki herkesi kapsamasını planladıkları bu kampanyanın ilk adımı olarak milli takımdan alacakları primleri şehit ailelerine vermek ve ilk kıvılcımı yakmak istediklerini ifade etti.
İstatistiki bilgilere geçecek olursak; A Milli Futbol Takımı, Moldova sınavıyla birlikte 439. karşılaşmasına çıkıyor. Türkiye, 84 yıllık tarihinde, 228'i resmi, 210'u özel olmak üzere geride kalan toplam 438 maçta, 151 galibiyet, 104 beraberlik alırken, 183 kez de rakiplerine yenildi. Ay-Yıldızlılar, bu maçlarda toplam 561 gol atarken, kalesinde 681 gol gördü.
Öte yandan Moldova, Türkiye'ye pek ters gelen bir ekip değil. Türkiye, şimdiye dek yedi kez karşılaştığı Moldova'yı altı kez yenerken, bir kez de berabere kaldı. (Spor Servisi)