Bunun adı 'ölümüne güreş'

Güreşte skandal. Serbest Güreş Milli Takımı'nda iki yıl
boyunca doktor olarak görev yapan ve 10 gün önce işine son verilen Rus Tahir Kurbanoviç'in diploması bulunmadığı ortaya çıktı.

İSTANBUL - Güreşte skandal. Serbest Güreş Milli Takımı'nda iki yıl
boyunca doktor olarak görev yapan ve 10 gün önce işine son verilen Rus Tahir Kurbanoviç'in diploması bulunmadığı ortaya çıktı. Kurbanoviç'in Milli Takımın yanı sıra Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nı kazanan ASKİ takımında da çalıştığı, sporculara sağlık açısından son derece riskli ilaçlar verdiği iddia edildi. İddianın sahibi ise görevinden ayrılan milli takım masörü Sabahattin Güraslan...
Güraslan'ın, Kurbanoviç'e yönelttiği sahtecilik ve yanlış ilaçlar kullandırdığı suçlamaları sırasında, bazı güreşçilerin 'Digoxin' adlı çok kritik bir ilacı kullandıkları da anlaşıldı. Gençlik ve Spor Ankara İl Müdürlüğü'ne konuyla ilgili yapılan ihbarda Kurbanoviç'in sporculara Rus malı bazı ilaçlar reçete ettiği, kalp EKG'si çektirdiği, döviz karşılığı ilaç sattığı da öne sürüldü. Sağlık merkezinin yaptığı incelemede ise Tahiroviç'in sporculara verdiği iddia edilen ilaçlardan 'digoxin'in kalp hastaları tarafından kullanıldığı, rahatsızlığı bulunmayan kişilerde kullanılmasının ise son derece sakıncalı olduğu ortaya çıktı.
Ne dediler?
Dr. Ahmet Temizhan (Kardiyolog): Digoxin sağlıklı bir kişiye kullanılmaz. Güvenlik sınırı çok dar bir ilaçtır. Kan düzeyine bakılarak takip edilir. Belli bir seviyenin üzerinde olursa zehirlenme yapabilir. Kullanım alanı kişiden kişiye değişir. Bir kişi iki tablette zehirlenir, diğeri uzun süre kullansa da olmaz. Ancak sürekli kullanıldığında kalp duvarları kalınlaşır. Ritm problemleri olabilir. Eğer düzey iyi ayarlanmazsa hasta ölebilir. Kalp hastalarına çekinerek veriyoruz.
Hamza Yerlikaya (Milli güreşçi): 'Digoxin' adlı ilaç dinlendirici. Minderde yoğun bir idmanda kalbe çok yüklenildiği zamanlarda kalbi dinlendirmek için kullanılıyor.
Osman Şansal (Güreş Federasyonu Başkanı): Ağır spor yapan güreşçileri kontrol altında tutabilmek için, Tahir Kurbanoviç ile çalıştık. Bu doktor yıllardır milli takımlarla çalışıyor. Dünya Şampiyonu takımın da doktoruydu. Federasyon'dan ödeyemediğimiz için doktorun ücretini de kendi cebimden verdim. Ama bazı art düşüncelerle böyle şeyler çıkarılıyor. (Spor Servisi)