Burası nezaret burdan çıkış yok!

Burası nezaret burdan çıkış yok!
Burası nezaret burdan çıkış yok!
Beşiktaş'ın saha kapama cezasına neden olan iki taraftarına davası açması bir devri kapadı. Eskiden taraftarı 'nezaret'ten çıkaran yöneticiler artık hukuktan yana...
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

Özellikle derbi maçların ardından yaşanan ve kanıksadığımız durum artık tersine döndü. Ağırlıklı olarak dört büyük takım taraftarının oynadığı müsabakalardaki olaylar sonrası gözaltına alınan taraftarlar kimisi kanıtlanmış iddialara göre o kulübün yöneticisinin araya girmesi sonucu serbest bırakılırdı. Son iki sezondur birbirlerinin maçlarına konuk taraftar alınmaması konusunda anlaşmaya varılması sonucu ise bu sahne artık yaşanmaz oldu.
Yine de taraftarların sebep olduğu taşkınlıklar nedeniyle takımlar ceza almaya devam ediyor. Fakat kulüpler tavır değiştirip hukukun yanında yer almaya başladılar.
Beşiktaş önceki gün yaptığı açıklamayla bu yolda ilk adımı attı ve resmen ‘olay çıkaran’ taraftara yaptırım için hukuksal yollara başvuracağını duyurdu.
Spor Toto Süper Lig’in 4. haftasında oynanan Beşiktaş-Sanica Boru Elazığspor mücadelesinde Elazığ Teknik Direktörü Bülent Uygun’un kafasının yarılması nedeniyle Siyah-Beyazlılar bir maç seyircisiz oynama cezasına çarptırıldı. Bu olarlara sebebiyet verdiği ileri sürülen iki taraftar da Beşiktaş yönetimi tarafından tespit edildi. Bundan sonra bu gibi durumlarda hukuksal yollara başvuracağını açıklayan yönetim şu ifadeleri kullandı: “Saha olaylarına sebebiyet veren, 6222 sayılı kanun uyarınca haklarında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca kovuşturma başlatılmış olan Selçuk Ş. ile Fatih D. isimli kişiler hakkında, sebep oldukları olaylardan dolayı kulübümüzün uğradığı/uğrayacağı tüm zarar ve ziyanların tazmini için haklarında maddi ve manevi tazminat davaları açılmasına, ayrıca ilgili kişiler hakkında cezai şikâyetlerde bulunulmasına karar verilmiştir. Bundan sonra bu ve benzeri olaylara sebebiyet verebilecek kişiler hakkında da aynı şekilde hareket edileceği kamuoyuna duyurulur.”

Temsilci raporu kilit

Bu karar önceleri taraftarlarını nezaretten çıkartmaya varacak kadar sahiplenen yönetimlerin artık tavır değiştirdiğinin bir göstergesi.
Başvuru nasıl olacak? Öncelikle kulübün aldığı cezaya sebebiyet veren eylemin Türkiye Futbol Federasyonu temsilci raporunda yer alması gerekiyor. Bu eylem yüzünden ceza alındığı açıklanırsa cezayı alan kulüp buna neden olan kişileri ispatlayarak dava açabiliyor. Beşiktaş örneğinde ceza Bülent Uygun’un kafasının yarılmasına istinaden verildiği için o eylemi yapanları açıklayan Beşiktaş şikâyetçi olabiliyor.
Bu aşamada temsilci raporları artık taraftarlar için de hayati önem taşıyor denebilir.
Bir diğer soru ise cezanın ne kadar olacağı. Özellikle bu aşamada ‘sahasında seyircisiz oynama’ cezası alan Beşiktaş’ın uğrayacağı maddi kaybı taraftarlardan istemesi sonucu ortaya büyük bir meblağ çıkacak.

Dudak uçuklatan meblağ!

Siyah-Beyazlılar, geçen yılki bilançosuna göre İnönü Stadı’nda maç hasılatı olarak 11 milyon 466 bin 453 lira, kombine ve loca geliri olarak da 14 milyon 772 bin 151 lirayı kasasına koymuştu. İnönü Stadı’ndaki geliri toplam olarak 26 milyon 238 bin 604 lira olmuştu. Geçen yıl evinde toplam 27 maç oynayan Siyah-Beyazlıların ortalama maç başı gelirini hesaplarsak taraftarlara rücu edilecek rakam yaklaşık 971 bin 800 lira olarak görünüyor. Bir de işin tabii ki ceza boyutu var.

‘Kulüp hakkını arar’

Peki böyle bir dava açmaya kulüplerin hakkı var mı?
Hukukçu Serbülent Baykan’a göre var. Sporda Şiddet Yasası’na değinen Baykan şu ifadeleri kullanıyor: “Sporda Şiddet Yasası nedeniyle savcılar böyle bir durumda işlem başlatıyordu. Fakat herhangi bir kulüp taraftarının yaptığı nedeniyle maddi olarak zarara uğradıysa bunun peşine düşebilir. Ancak bu konu ‘Ceza Kanunu’nun alanında değildir. Medeni Kanun’da, Borçlar Hukuku’nda hakkını arayacak Siyah-Beyazlılar.”
Baykan Idea Hukuk Bürosu’nun kurucusu olan Baykan cezanın ağır olup olmaması konusuyla ilgili ise şöyle konuşuyor: “Cezanın fazla ya da az olması ayrı şey, bu davayı açıp açmama haklarının olması ayrı şey. Oluşan bu zararlarını o taraftarlara rücu etme hakkı Beşiktaş’ın var. İlkesel olarak hakları var bunu yapmaya. Hukukçu değil de bir futbolsever olarak konuşursam eğer, bu tavrın tribünlerde daha usturuplu maç izlenmesini sağlayacağını düşünüyorum.”
Beşiktaş aldığı bir maçlık seyircisiz oynama cezası için (Bu ceza halihazırda kadın ve çocukların tribünlere alınması şeklinde uygulanıyor) Tahkim Kurulu’na başvurmuş durumda. Bu akşam karar vermesi beklenen Tahkim Kurulu’nun cezayı onaylaması yahut değiştirmesi sonucu yaşanacakları ise göreceğiz...