'Buraya top oynamaya geldik'

Fransa'da düzenlenen altıncı Konfederasyon Kupası'na ABD'yi 2-1 yenerek başarılı bir giriş yapan Milli Takım'ın, turnuvanın ikinci maçında, 90. dakikada gelen golle Kamerun'a takılması üzüntü yarattı.
Haber: MEHMET DEMİRCAN / Arşivi

PARİS - Fransa'da düzenlenen altıncı Konfederasyon Kupası'na ABD'yi 2-1 yenerek başarılı bir giriş yapan Milli Takım'ın, turnuvanın ikinci maçında, 90. dakikada gelen golle Kamerun'a takılması üzüntü yarattı. Teknik direktör Şenol Güneş'in, ilk maçın aksine daha çok Ümit Milli Takım'dan gelen genç isimlere yer verdiği ve oyun genelinde bu isimlerin son derece başarılı bir futbol ortaya koyduğu mücadelede, genç savunma oyuncusu Servet'in acemilik kokan hareketi penaltıya neden oldu. Eski Gençlerbirliği oyuncusu Njitap Geremi'nin kullandığı atış, Rüştü'nün gayretine rağmen ağları bulunca Türkiye, ikinci maçında yenilgiyle tanışmış oldu.
İlk maçta son Dünya şampiyonu Brezilya'yı yenen Kamerun, Türkiye galibiyetinin ardından yarı finali garantilerken takımın Alman teknik direktörü Winfried Schaefer, oyuncularının hırslı ve vatansever bir mücadele verdiğini söyledi. Maç esnasında Türk Milli Takımı'nın yedek kulübesiyle atıştığı iddia edilen Schaefer, karşılaşma sonrasında soyunma odasında yaptığı açıklamada, Türkiye maçının çok zor geçtiğini belirterek, "Bu zorlu maçta mücadelemizi sonuna kadar sürdürdük.
Oyuncularım hırslı ve vatansever bir biçimde performans gösterdiler. ABD maçına da kazanmak için çıkacağız" dedi. Bir gazetecinin "Brezilya maçındaki kadronuzu neden değiştirmediniz?" sorusu üzerine Schaefer, "Ben kazanan takımın kadrosunda değişiklik yapmam" diye konuştu. Türk Milli Takımı oyuncularının maç sonunda kendilerini kutlamalarından çok etkilendiğini belirten Schaefer, "Türkler çok centilmence davrandılar. Maçtan sonra gelip bizi tebrik etmelerinden çok etkilendim" dedi. Alman çalıştırıcı, iki takım oyuncularının maçtan önce ve sonra tribünleri birlikte selamlamalarının ise yabancı düşmanlığı ve ırkçılığa karşı verilen en önemli mesaj olduğunu bildirdi.
Zico gibi konuştu
Türkiye cephesinde ise Şenol Güneş taktik ve performans olarak oyuncularından çok memnun olduğunu belirterek, "Ancak sonuçtan memnun değilim" dedi. Güneş, oynadıkları oyunun sonucunun skora yansımasının bu olmaması gerektiğine değinerek, "Sahada iki takım vardı. Birisi top oynamak isteyen, diğeri ise oynatmayan. Daha iyi oynayan ve oynamak isteyen taraf bizdik. Bu sonuç maçın gerçek skorunu yansıtmıyor" diye konuştu. Güneş, Türkiye'nin final oynamasına izin vermek istenmediğini belirterek, şöyle konuştu: "Herkesin gözü önünde puanımız çalındı. Önümüzü kesmek istiyorlar. Türkiye'ye final oynatmak istemiyorlar. Biz buraya futbol oynamak için geldik. Brezilya karşısında da bu güzel oyunumuzu sürdürecek ve finale kadar yürüyeceğiz". Böylelikle bir gün önce Fransa'ya 2-1 yenildikten sonra yollarının kesilmek istediğini söyleyen Japonya'nın teknik direktörü Zico'nun ardından Güneş'in de benzer noktalarda gezinen bir konuşma yapması dikkat çekti.