Bursa Büyükşehir Belediyespor Avrupa Şampiyonu oldu

Bursa Büyükşehir Belediyespor Avrupa Şampiyonu oldu
Bursa Büyükşehir Belediyespor Avrupa Şampiyonu oldu
Bursa Büyükşehir Belediyespor Kadın Voleybol Takımı, Avrupa Kadınlar Challenge Kupası'nda şampiyon oldu.

RADİKAL - Kadınlar CEV Challenge Kupası final ikinci karşılaşmasında Bursa Büyükşehir Belediyespor, Rusya'da 3-0 yenildiği Uralochka ile Bursa'da karşı karşıya geldi. Yeşil beyazlı takım, bu sezon Uralochka'yı yenen tek takım olmayı başarırken, şampiyonluğualtın sete bıraktı. Bursa Büyükşehir Belediyespor, bu seti 15-11 kazanarak Türkiye 'ye bu sezon ikinci Avrupa şampiyonluğunu yaşattı.

Karşılaşmayı CEV Başkan Yardımcısı Philip Berben, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, TVF Asbaşkanı Mustafa Ekşioğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi eski başkanları ve yaklaşık 4 bin sporsever takip etti.

İlk set karşılıklı sayılarla geçti. Ancak Uralochka'dan Jack ve Zaryazhko ekili hücumlarıyla sayılar buldu. Uralochka ilk teknik molaya 8-6, ikincisine ise 16-11 önde girdi. Bursa Büyükşehir İvana, Pena, Rivera, Meryem ile bulduğu sayılarla son bölüme 23-23 girdi. Ancak basit hatalar sonrasında Uralochka, seti 25-23 kazandı.

İkinci sete stressiz başlayan Bursa Büyükşehir, Meryem ile bulduğu sayılarla bir anda 5-1 öne fırladı. Uralochka, Jack'ın etkili hücumlarıyla oyundan kopmamasına karşın Bursa Büyükşehir ilk teknik molaya 8-6, ikincisine ise 16-13 önde girdi. İkinci teknik mola dönüşü Bursa Büyükşehir bu kez hatalarını en aza indirdi. Birgül'ün etkili servislerine İvana, Meryem, Rivera ve Pena eşlik edince Yeşil beyazlılar seti 25-21kazandı. Böylece Rus takımı Challenge Cup'ta ilk kez set kaybetmiş oldu.

Üçüncü set tam smaçörlerin düellosu şeklinde geçti. Hem seti, hem de şampiyonluk şansını yitirmek istemeyen Bursa Büyükşehir, ilk teknik molaya Jack'ın smacıyla 8-7 geride girdi. Mola dönüşü üst üste sayılar bulan Bursa Büyükşehir, 14-12'lik üstünlük buldu. Rivera'nın smacıyla ikinci teknik molaya Bursa Büyükşehir 16-14 önde geçti. Mola dönüşü İvana'nın sayılarıyla Bursa Büyükşehir son bölüme 20-16 önde girdi. Uralochka mola dönüşte İlchenko ve Zaryazhko ile farkı eritti: 20-19 Karşılıklı sayılar devam etti: 23-21 Bursa Büyükşehir 2 kez set sayısı alamayınca durum 24-23 oldu. Ancak Meryem'in geri hücumu seti Bursa Büyükşehir'e getirdi: 25-23

Dördün sete Bursa Büyükşehir Seda'nın servisleriyle 3-0 önde başladı. Meryem hücumlarda, İpek bloklarda etkili olunca fark açıldı ve Bursa Büyükşehir ilk teknik molaya 5 sayılık üstünlükle (8-3) girdi. Yeşil beyazlılar farkı 6 sayıya (12-6) çıkarmayı başardı. Meryem hücumlarının yanı sıra bloklarında da yıldızlaşınca, Bursa Büyükşehir skorda 14-7 öne geçti. İvana'nın smacıyla Bursa Büyükşehir Belediyespor ikinci teknik molaya 7 sayılık üstünlükle 16-9 önde girdi. Fark giderek açıldı: 20-10. 22-11'den sonra Bursa ekibi hücum etmekte sıkıntı yaşadı: 22-17. Seyircisinin müthiş desteğiyle temposunu düşürmeyen Bursa Büyükşehir Belediyespor seti 25-18 kazanarak, şampiyonun belli olacağı altın sete maçı taşıdı.

Altın sete Bursa Büyükşehir Belediyespor, Meryem'in blok sayısı ile başladı. Karşılıklı sayılar başladı: 3-3. Zaryazhko'nun hücumuyla Uralochka 3-4 öne geçti. Uralochka'nın üç hücumu, ardından Pena'nın fileye temasıyla skor bir anda 3-7 oldu. Uralochka saha değişimine 8-5 önde girdi. Meryem'in inanılmaz hücumları sayıları dengeledi: 8-8 Maçın tartışmasız yıldızı Meryem ve Pena'nın sayılarıyla Bursa Büyükşehir Belediyespor, 10-8 öne fırladı.11-9'de servis için bu kez sahaya giren Birgül, skoru 12-9, Rivera'nın bloğu 13-9 yaptı. Uralochka üst üste 2 sayı alarak oyundan kopmadı. Bursa Büyükşehir Belediyespor, seti 15-11 kazanarak tarihinde ilk kez şampiyonluğa ulaştı.

Salon: Cengiz Göllü
Hakemler: Martin Hudik (Çek Cumhuriyeti), Omero Satanassi (İtalya)
Bursa Büyükşehir Belediyespor: Seda Eryüz, Rivera, Ivana, Meryem Boz, Pena, İpek Soroğlu (Aylin Sarıoğlu, Duygu Düzceler, Birgül Güler)
Uralochka: Pisarenko, Matienko, Jack, Kalofeeva, Ilchenko, Zaryazhko (Chernova, Rusakova, Safanova)
Setler: 23-25, 25-21, 25-23, 25-18
Süre: 128 dakika (28, 26, 29, 27, 18)


Sinan BİLGİLİ - Taner YENER/ İSTANBUL , (DHA)