Bursa'da 'Çarşı' izni kaldırıldı

Bu hafta ligin açılış maçı olan Bursaspor-Beşiktaş maçına konuk ekibin taraftarları alınmayacak. İl Spor Güvenlik Kurulu, Bursa Vali Yardımcısı Ali Rıza Çalışır başkanlığında dün olağanüstü toplandı.

BURSA - Bu hafta ligin açılış maçı olan Bursaspor-Beşiktaş maçına konuk ekibin taraftarları alınmayacak. İl Spor Güvenlik Kurulu, Bursa Vali Yardımcısı Ali Rıza Çalışır başkanlığında dün olağanüstü toplandı. Bursa Emniyet Müdürlüğü brifing salonunda yapılan toplantıda, Beşiktaş maçı öncesi, sırası ve sonrasında hayata geçirilecek güvenlik önlemleri
ele alındı. Bursa Emniyet Müdür Yardımcısı Sırrı Tuğ, toplantının ardından yaptığı açıklamada, daha önce Atatürk Stadı'nda oynanan maçlarda alınan güvenlik tedbirlerinin bu karşılaşmada da geçerli olacağını söyledi.
Yapılan çalışmalar neticesi, Bursaspor ve Beşiktaş taraftarları arasında geçmiş yıllardan gelen husumetin halen devam ettiğinin gözlendiğine değinen Tuğ, "Beşiktaş taraftarının Bursa'ya gelmesi durumunda istenmeyen
olayların meydana gelebileceği, maçın selameti açısından misafir takım seyircisinin gelmemesinin uygun olacağı, bu nedenle cuma akşamı oynanacak müsabakaya Beşiktaş taraftarının alınmamasına karar verildi" dedi.
Sporun ruhuna aykırı ama...
Tuğ, maçta 2 bin 500 polis memuru ve 500 jandarmanın görev yapacağını ifade ederek, açık kale arkasındaki tribünden bilet almak isteyen kişilerin, gişelerde kimlik kontrolüne tabi tutulacağını, Bursa nüfusuna kayıtlı olunması durumunda bilet verileceğini dile getirdi. Rakip takım taraftarlarının, Bursa taraftarı gibi davranıp açık kale arkasındaki tribünlere girerek grup oluşturmalarına kesinlikle izin verilmeyeceğinin altını çizen Tuğ, kurul tarafından daha önce haklarında işlem yapılan 11 Bursaspor taraftarının da karşılaşmayı izleyemeyeceğini ifade ederek, "Maç öncesi, sırası ve sonrasında herhangi bir olayın meydana gelmemesi için gerekli tüm önlemler alınacaktır. Maçın da olaysız şekilde tamamlanması en büyük arzumuz" diye konuştu.
Bursaspor İkinci Başkanı Osman Çelik de maçlara rakip takım taraftarlarının gitmemesinin sporun dostluk ve kardeşlik ruhuna yakışmadığını, ancak güvenlik açısından böyle bir kararın alındığını belirtti. (Spor Servisi)