'Bursa'da zaman' hocadan yana aktı

Federasyon 'hava durumuna göre maç saati uygulaması'nda hangi kriterleri göz önüne alıyor acaba? Bursa, İskandinavya'da (oraları bile sıcak artık) bir şehir olmadığına göre 18.45'te havanın sıcak olacağı açık ve net.
Haber: BENER ONAR / Arşivi

Federasyon 'hava durumuna göre maç saati uygulaması'nda hangi kriterleri göz önüne alıyor acaba? Bursa, İskandinavya'da (oraları bile sıcak artık) bir şehir olmadığına göre 18.45'te havanın sıcak olacağı açık ve net. Buna karşın zor nefes aldığımız bir havada dünkü mücadeleye tanık olduk. Ben yazarken çok efor sarf etmiyorum ama bu futbolculara yazık değil mi? Beşiktaş-Kasımpaşa maçı var anladık da, bari 19.30'da başlatın Bursa-Galatasaray karşılaşmasını. Ha, o zaman da Lig TV'nin uzman yorumcularını izleyemeyiz değil mi!
Geçen sezonun kapanışını yapan Bursaspor ve Galatasaray yenilenmiş oyuncuları ve teknik kadrolarıyla Atatürk Stadı'ndaydı dün gece. Geçen sezon Erciyes'le ufak çaplı bir mucize yaratan Galatasaray efsanesi Bülent Korkmaz'ın takımında 'eski Aslan' Cihan Haspolatlı da yer aldı. Sarı-Kırmızılı taraftarların ve kendisinin en hoşlanmadığı bölgede sağ bekte oynadı Cihan. Dün geceki performansıyla 'gitmese de olurmuş' dedirttiğine eminim.
Servet yine kötüydü
Maç öncesi konuk ekipte akıllarda şu soru vardı: Lincoln ve Linderoth'un yoklukları hissedilecek miydi? Slaven gibi vasat bir takım karşısında bu durum sorun yaratmıştı. Bursa gibi daha kaliteli bir ekibe karşı bu eksiklerin olumsuz yansıması kaçınılmaz oldu. Bursaspor'un kontrataklarında Aslan sıkıntı yaşadı durdu. Ev sahibi orta sahayı hızlı geçerken tehlike yarattı. 16'da Sumulikoski'nin uzaktan şutu maçın ilk tehlikeli anıydı. Makedon oyuncu elini kolunu sallayarak rakip kaleye gidebildi bu pozisyonda.
İlk yarıda iki takım da 'tehlikecik'lerden medet umdu ama tabela değişmedi. 26'da Volkan'ın ortasında Veli kötü zamanlama kurbanıydı. Orkun oldukça kötü çıkmıştı topa halbuki. 40'ta Vega topla çok oynayınca Hakan pres yaptı ama Egemen basit bir gol yemelerine izin vermedi. Son dakikalarda 'Servet şov' vardı. Slaven maçında penaltı yaptıran Servet, rakibin ataklarında yerlerde süründü ama Bursalılar beceriksizdi.
İkinci yarı bir aksiyon paketi gibiydi. 51'de Veli ortaladı, Tum ön direğin dibinden topu dışarı atmayı başardı. 58'de Kral Hakan Şükür, penaltı noktasından topu üstten dışarı attı. Gereksiz bir çalım yapmayıp ilk etapta vursa Tanju Çolak'ın rekoruna tek başına sahip olabilirdi. Galatasaray öteki kalenin varlığını keşfederken 60'ta Ümit Karan'la öne geçti. Genç Uğur, Volkan'a şık bir bacak arası yapıp topu Ümit Karan'a aktardı. Karan, golcü olduğunu uzak direği görerek yeniden hatırlattı: 0-1.
Eşitlik için yüklenen Bursa, inanılmaz goller kaçırma yarışına girince Galatasaray galibiyetle döndü Bursa'dan. 68'de Orkun topu elinden kaçırınca Sinan kale ağzından vurdu ama Servet doğru yerdeydi. Altı dakika sonra Tum karambolde vurdu yine olmadı. 77'de yine Tum, Volkan'ın ortasında topu dışarı, kendini direğe nişanladı! Bu golün kaçmasıyla birlikte gecenin lafı arkamdaki Bursalı gazeteciden geldi: "Kim koruyor ulan bu kaleyi?" (Bilgi alma sorusu değil!)

Not: Galatasaraylı futbolcuların hakemle didişmeleri hiç sempatik değil. Sabri ve Arda iki pozisyonda Kalli'yi bile çıldırttı. Ayhan'ın ise tüm küfürlere rağmen maçın son anında yaptıkları savunulamaz. Orada polis olmasa neler olurdu, kim bilir...

* * * * * * * * *
BURSASPOR: 0
Vega. 6
Cihan . 6
Egemen . 6
Ömer. 6
V. Bekiroğlu. 5
Veli. 6
(Mbesuma 63). 5
Mustafa. 5
Sumulikoski . 5
(V. Şen 81). -
Sinan. 5
Tum. 7
Pancu. 4
(Yenal 42). 6

GALATASARAY: 1
Orkun . 6
Uğur. 7
Song. 6
Servet . 4
V. Yaman . 6
Sabri. 6
M. Güven. 6
(M. Topal 79). -
Arda. 5
(Barış 71). 5
Ayhan. 7
Ümit. 7
(Serkan 89). -
Hakan. 6

GOL: Ümit Karan (60)
SARI KARTLAR: Mustafa, V. Bekiroğlu / Uğur, Ayhan, Hakan
Stat: Atatürk - Hakemler: Y. Yıldırım, S. Gençerler, N. Mızrak