Bursaspor'dan Fenerbahçe'ye yanıt

Bursaspor'dan Fenerbahçe'ye yanıt
Bursaspor'dan Fenerbahçe'ye yanıt
Bursaspor Kulübü, Fenerbahçe maçına rakip takım taraftarının girememesi yönündeki İl Spor Güvenlik Kurulu kararının, güvenlik gerekçesiyle hassasiyetler dikkate alınarak verildiğini belirtti. Fenerbahçe Kulübü, söz konusu kararın Bursaspor'un talebi üzerine ve sırf ev sahibi kulübe şirin gözükmek adına alındığını savunmuştu.

BURSA - Yeşil-beyazlı kulübün internet sitesinde yer verilen açıklamada, kararın başta kulüpler tarafından doğru okunması ve kamuoyunun da bu sayede doğru bilgilendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Türkiye'de güvenlik gerekçesiyle deplasman seyircisine tribün yasağının ilk kez bu maçta uygulanıyormuş gibi gösterilmesinin de yanlış olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Bu uygulamadan en çok zarar gören ve futbolun seyircisiz oynanmaması gerektiği gerçeğinin altını her fırsatta çizen Bursaspor Kulübünün çağrısına Süper Lig'de bulunan tüm kulüpler zamanında ortak ya da destek olabilseydi, bugün bu konuyu tartışmıyor olurduk. Derbi diye nitelendirilen karşılaşmalara deplasman kulüpleri hala taraftarını götüremezken bu meselenin bugün oynayacağımız Fenerbahçe karşılaşması öncesinde gündeme getirilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Kaldı ki ülke olarak son günlerde yaşadığımız terör olaylarının gölgesinde lig mücadelesini sürdürmek mecburiyetinde oluşumuz, başta Bursa Valiliğimiz olmak üzere güvenlik birimlerinin bu konuda neden hassas davrandıkları konusunda fikir vermeye yetmektedir. Dolayısıyla iddia edildiği gibi bu kararın, Bursaspor Kulübüne şirin gözükmek maksadıyla değil hassasiyetler dikkate alınarak verildiği düşünülürse altında başka nedenler aramanın yersiz olduğu da ortaya çıkacaktır." 

Fenerbahçe Kulübü'nden konuyla ilgili dün yapılan açıklamada, "Bursaspor'un talebi üzerine ve sırf Bursaspor'a şirin gözükmek adına alınan, Fenerbahçe taraftarının maça güvenlik gerekçesiyle alınmamasını öngören bu kararı, yerel idari yapının fanatizminin bir tezahürü olarak değerlendiriyor, takdiri kamuoyuna bırakıyoruz" ifadeleri kullanılmıştı. (AA)