'Bütün bir ulusu hayal kırıklığına uğrattım, özür dilerim'

Vikingler, son dakikada Hamit Altıntop'un frikiğinde hata yapan ve galibiyeti beraberliğe çeviren Thomas Myhre'yi tartışıyor.

OSLO - Vikingler, son dakikada Hamit Altıntop'un frikiğinde hata yapan ve galibiyeti beraberliğe çeviren Thomas Myhre'yi tartışıyor. Ülkenin en büyük üç gazetesi Verdens Gang, Aftenposten ve Dagbladet, Charlton'da forma giyen kalecinin ikinci golde topu elinden kaçırdığı fotoğraflara birinci sayfalarından yer verdi. Verdens Gang, 'Benim yamalı kalecim' başlığını atarken Mhyre'den gecenin 'as'ı olarak bahsetti.
Aftenposten, Myhre'nin 'Bütün bir ulusu hayal kırıklığına uğrattım, çok üzgünüm', Dagbladet de tecrübeli kalecinin 'Özür dilerim' ifadelerini birinci sayfalarına taşıdı.
Gazetelerin üstünde durduğu bir diğer konu İskandinav ekibinin futbolcularının ve teknik heyetinin Myhre'ye sahip çıkmasıydı. Carew, "Suçlanacak biri varsa takımdır. Onun bizi kaç maçta ipten aldığını unutmayın" derken, tecrübeli savunma oyuncusu Erik Hagen "Yediği golden sonra hatasını telafi etmemiz için dua ettim. O çok iyi bir insandır" diye konuştu. Norveç basınında çıkan bir diğer ilginç haber de Simen Brenne'nin attığı golle ilgili 'Ofsayttı' ifadesini kullanmasıydı. Norveçli otoriteler ise o pozisyonda Torstein Heldstad'ın pasif ofsaytta olduğunu ilk kez milli formayı giyen Brenne'nin golünün geçerli olduğunu savundu.
Yunan basını
Malta'yı 1-0 yenen Yunanistan'da hem galibiyetin, hem de Türkiye'nin Norveç'le berabere kalmasının mutlu-luğu yaşandı. Geçen hafta Türkiye'ye 4-1 yenildiği için milli takımı eleşti-ren Yunan basınında bu kez iyimser-lik rüzgârları vardı. Teknik direktör Otto Rehhagel ve futbolcuların
Euro 2008 yolunu açtıklarını yazan Yunan basını, şu başlıkları kullandı:
Metrosport: 'Nihayet', 'Hem zafer, hem de Türkiye'nin beraberliği ilaç gibi geldi'. Goalnews: 'Bir tane ve sıcak sıcak', 'Bilirkişiler, özür dileriz ama bu yaşlılar Euro'ya gidiyor'. Sportday: 'Geri döndüler', 'Otto ve oyuncular herkesin ağzını kapattı ve Malta'yı yenerek Euro 2008 yolunu açtı'. Sportime: 'Dirildiler', 'Rehhagel nihayet takımı yeniledi'. Protatlitis: 'Torosidis'in büyüsü, Milli Takım ve Rehhagel'i kurtardı'.
Alman basını
Alman Berliner Morgenpost gaze-tesi, Schalke'li Hamit Altıntop'un Türkiye'nin darbe almasını önlediğini yazdı. 'Altıntop, Frankfurt'ta
Türkiye'yi kurtardı' başlığıyla verilen haberde, Hamit'in, takımının her iki golünü de attığı hatırlatılarak, Euro 2008 yolunda Türkiye'nin 'gözünün
morarmasını' önlediği ifade edildi. Kicker ise Hamit'in, günün adamı olduğunu belirterek, Türkiye'nin Euro 2008'e katılmayı garanti etme fırsatını kaçırdığını yazdı. Millilerin ilk yarıda iyi oynamadığı, buna karşın Norveç'in atak oynadığı ve fazla gol fırsatı yakalayamasa bile iki gol attığı ifade edilen haberde, ikinci yarıda ise Türkiye'nin değişim geçirerek Norveç'i kendi sahasına hapsettiği ve Hamit'le beraberliği sağladığı kaydedildi. (Spor Servisi)