Bütün gözler Türkiye'de

23. Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası finalleri, bugün Ankara ve Antalya'da başlayacak. İki grupta toplam 12 takımın mücadele edeceği şampiyonada 1. Grup'ta yer alan Türkiye, bu grupta Romanya, Sırbistan - Karadağ, Rusya, Slovakya ve Almanya ile mücadele edecek ve maçlarını Ankara Atatürk Spor Sarayı'nda oynayacak.

ANKARA - 23. Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası finalleri, bugün Ankara ve Antalya'da başlayacak. İki grupta toplam 12 takımın mücadele edeceği şampiyonada 1. Grup'ta yer alan Türkiye, bu grupta Romanya, Sırbistan - Karadağ, Rusya, Slovakya ve Almanya ile mücadele edecek ve maçlarını Ankara Atatürk Spor Sarayı'nda oynayacak. Türkiye ilk maçında bugün saat 19.00'da Romanya ile karşı karşıya gelecek. Şampiyonada maçlarını Antalya'daki Dilek Sabancı Spor Salonu'nda yapacak olan 2. Grup'ta ise Polonya, Hollanda, Ukrayna, Bulgaristan, İtalya ve Çek Cumhuriyeti yer alıyor.
Gruplarda 20-25 Eylül tarihleri arasında tek devreli lig usulüne göre yapılacak maçlar sonunda gruplarında ilk 2 sırada yer alacak takımlar 27 Eylül Cumartesi günü Ankara'da yarı final maçlarına çıkarken, 3. ve 4. sıralarda kalan takımlar da yine Ankara'da aynı gün çarpraz olarak 5.lik - 8.lik arası klasman müsabakalarını oynayacaklar. Şampiyona, 28 Eylül Pazar günü Ankara'da final, üçüncülük, beşincilik ve yedincilik karşılaşmalarıyla sona erecek.
Türkiye, ikinci kez evsahipliği yapacağı şampiyonayı, daha önce de 1967 yılında düzenlemişti. Şampiyonaya 6. kez katılacak olan Türkiye, 1963 yılında, 12 takımın katıldığı Romanya'daki organizasyonda 10. olarak en iyi derecesini elde etti. Türk Milli Takımı, bundan önce 5 kez katıldığı Avrupa Şampiyonası'nda, başarılı sonuçlar alamadı. 15 takımın mücadele ettiği 1967 yılında Türkiye'deki şampiyonada milli takım, 12. sırada yer aldı. 1981 yılında Bulgaristan'da gerçekleştirilen organizasyonda da Türkiye 12. ve son sırada yer alarak en kötü derecesine imza attı. Milli takım, 1989 yılında F.Almanya ve 1995 yılında Hollanda'daki şampiyonalarda ise 12 takım arasında 11. olabildi.
Eski SSCB ve yeni adıyla Rusya, geride kalan 22 şampiyonada toplamda 17 kez mutlu sona ulaşmayı başardı. Bu ülkeyi Doğu Almanya 2, Bulgaristan, Hollanda ile eski Çekoslovakya ve Çek Cumhuriyeti 1'er şampiyonlukla izliyor. SSCB, 1958 yılından 1979 yılına dek yapılan organizasyonlarda tam üstüste 7 kez ilk sırada yer aldı. 1997, 1999 ve 2001 yıllarındaki son 3 kupayı ise Rusya birincilikle tamamlamayı başardı. (Spor Servisi)