Büyük ikramiye sahibini buluyor

Futbolda, büyük takımların diğer ekiplerde sivrilmiş genç yetenekleri kadrolarına topladığı tipik bir transfer mevsiminin tam ortasında yer aldığımız şu günlerde dünya basketbolunun en üst düzey ligi NBA'de daha farklı bir heyecan yaşanıyor.

NEW YORK - Futbolda, büyük takımların diğer ekiplerde sivrilmiş genç yetenekleri kadrolarına topladığı tipik bir transfer mevsiminin tam ortasında yer aldığımız şu günlerde dünya basketbolunun en üst düzey ligi NBA'de daha farklı bir heyecan yaşanıyor. NBA'in yeni yıldız adayları, bu gece saat 04.00'te, Madison Square Garden'da yeni takımları tarafından seçilecek.
NBA'i çekici kılan unsurlardan biri, rekabetin sürekli üst düzeyde tutulması. Bunun için de draft'ın ilk sıralarında yer alan geçen yılın başarısız ekipleri, yeni yıldız adaylarını önce seçme şansına sahip olacak. 'Draft piyangosu' sonucunda Portland Trail Blazers ilk sırada seçim yapma hakkını elde ederken, Seattle Supersonics ikinci, Atlanta Hawks ise üçüncü sırada yer alacak.
İki tur üzerinden yapılan draft'ta toplam 60 oyuncu seçilecek. Temelde her takımın iki oyuncu seçme hakkına sahip olmasına karşın, geçmiş dönemlerde takaslar yapılırken taraflarca birbirlerine verilen draft hakları nedeniyle bazı ekipler ikiden fazla seçim yapabilecekken bazı kulüpler sadece bir oyuncu seçebilecek. Ayrıca haklarını başka kulüplere devreden Denver Nuggets, Indiana Pacers, Cleveland Cavaliers ve Toronto Raptors ise 2007 Draftı'na katılmayacak.
19 yaşından küçükler giremez!
Bu yıl ABD'den draft'e katılan oyuncular kolej mezunu veya kolejde en az bir sene geçirmiş. Geçmiş yıllarda Kevin Garnett ve LeBron James gibi heyecan verici yetenekler, kolej okumadan doğrudan lise sonrası draft edilmişti. Ancak 2006 Draft'ıyla beraber değişen kurallar nedeniyle artık lise öğrencileri seçilemeyecek. Bir oyuncu, artık liseyi bitirdikten sonra koleje gitmese dahi draft'a girmek için bir yıl beklemek zorunda. Ayrıca milliyeti ne olursa olsun, 19 yaşından küçükler seçime alınmayacak.
Gelelim bu yılki draft'teki isimlere... Fazla heyecan yaratmayan 2006 Draft'ı sonrası basketbol dünyası bu yılki oyunculardan oldukça umutlu. Greg Oden ve Kevin Durant'in ilk iki sıradan seçilmesine kesin gözüyle bakılırken, hangisinin ilk sıradan seçileceği kesin değil.
Bu yıl draft'ta bir Türk oyuncu da yer alacak. North Carolina State mezunu, milli oyun kurucu Engin Atsür, bir takım tarafından seçilmeyi bekleyecek. Draft'a katılması beklenen Alpella'dan Caner Öner ve Fenerbahçe Ülker'den Hakan Demirel ise çekildi.
Draft'te yine birçok yabancı oyuncu da şansını deneyecek. 2.13 boyundaki Çinli forvet oyuncusu Jinlian Ji'nin üst sıralardan seçilmesi beklenirken, Brezilyalı Tiago Splitter (TAU Ceramica), Litvanyalı Jonas Maciulis (Zalgiris), İspanyol Marc Gasol da (Akasyavu) en kötü 'amorti' yakalayacak isimler olarak göze çarpıyor.
Draft'ın en gözde isimleri

 • Greg Oden (Pivot, 2.13, Ohio State): Henüz 19 yaşında ve cüssesine göre çok hareketli, savunması çok iyi, harika bir blokçu. Ancak hücumda yeteri kadar saldırgan değil. Kesin olmamakla beraber ilk sırada Portland tarafından seçilmesi bekleniyor.
 • Kevin Durant (Power forvet, 2.06, Teksas): Atletik ve uzun boylu, hücumda çok iyi, iyi top sürüyor ve şut atıyor. 19 yaşındaki yıldız, Kolej Ligi'nde (NCAA) 'sezonun en iyi oyuncusu' seçildi. Ancak pozisyonunda oynayanlara göre zayıf, biraz kilo alması gerekiyor. Orta mesafe şutlarındaki tehlikeyi yakın mesafede yaratamıyor. Seattle Supersonics tarafından seçilebilir.
 • Al Horford (Pivot, 2.08, Florida): Uzun kolları olan, güçlü, atletik bir oyuncu. Savunması çok iyi ve pota altından rahat sayılar bulabiliyor. Kötü yanı faul problemine çabuk girmesi ve orta mesafe şutlarında kötü olması. Atlanta Hawks, 1986'da Dominik'te doğan oyuncunun en büyük talibi.
 • Mike Conley Jr. (Oyun kurucu, 1.85, Ohio State): Çok hızlı ve akıllı oynayan, skor yönü yüksek bir guard. 21 yaşındaki oyuncunun yine de şut yüzdesini biraz daha yukarı çekmesi ve güçlenmesi gerekiyor. Memphis Grizzlies tarafından seçilebilir.
 • Corey Brewer (Forvet, 2.05, Florida): 1986 doğumlu Brewer çok güçlü ve savunmada çok iyi. Ancak şut yüzdesi çok düşük ve topu iyi kullanamıyor. Yeni takımı Boston Celtics veya Charlotte Bobcats olabilir.
 • Jianlian Li (Power forvet, 2.13, Çin): Ünlü vatandaşı Yao Ming'e göre daha hızlı ve hareketli, orta mesafe şutları oldukça iyi. 1986 doğumlu oyuncu hakkında yaş küçültme iddiaları bulunuyor. Milwaukee Bucks, Sacramento Kings ve Golden State Warrios'ın listesinde sıra başı.

  Draft 1. Tur sıralaması
  1. Portland Trail Blazers
  2. Seattle Supersonics
  3. Atlanta Hawks
  4. Memphis Grizzlies
  5. Boston Celtics
  6. Milwaukee Bucks
  7. Minnesota Timberwolves
  8. Charlotte Bobcats
  9. Chicago Bulls
  10. Sacramento Kings
  11. Atlanta Hawks
  12. Philadelphia 76'ers
  13. New Orleans Hornets
  14. Los Angeles Lakers
  15. Detroit Pistons
  16. Washington Wizards
  17. New Jersey Nets
  18. Golden State Warriors
  19. Los Angeles Lakers
  20. Miami Heat
  21. Philadelphia 76'ers
  22. Charlotte Bobcats
  23. New York Knicks
  24. Phoenix Suns
  25. Utah Jazz
  26. Houston Rockets
  27. Detroit Pistons
  28. San Antonio Spurs
  29. Phoenix Suns
  30. Philadelphia 76'ers
  (Spor Servisi)