'Büyükler'in sızlanması hiç bitmiyor...

Futbol sahada oynanan ve sonucuna katlanılması gereken bir oyun. Ne var ki Türkiye'de iş hakemin son düdüğüyle bitmiyor.

İSTANBUL - Futbol sahada oynanan ve sonucuna katlanılması gereken bir oyun. Ne var ki Türkiye'de iş hakemin son düdüğüyle bitmiyor. Hele ki son haftalara yaklaşıldığında işin rengi değişiyor. Herkes, diğer herkesin kendisine bir komplo hazırladığı inancıyla itirazlara girişiyor ve sistemin kendisi aleyhine işletildiğini düşünüyor. Oysa bu topraklarda lig 1959'dan beri oynanıyor ve hep kazananlar, oyunun aktörleri aynı isimler: Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor. Ne var ki bu takımdan biri ya da birileri zirve oyununun dışına itildiğinde hemen mızıkçılığa soyunuyor ve 'Hakkım yendi' naraları atıyor. Örnek mi? Geçen hafta Galatasaray, evinde Erciyesspor'a mağlup oldu, başkan yardımcısı Adnan Polat çıkıp "Birileri bizi yarışın dışına itti" demeçleriyle ortalığı sarstı.
Bu hafta sırada Fenerbahçe var. Son derece kötü bir oyun sergiledikleri, doğru dürüst atak bile geliştiremedikleri 90 dakikanın ardından suçu hakemde arıyorlar. Evet, İsmet Arzuman söz konusu pozisyonlarda hata yapmış olabilir, ama futbol hatalar oyunu. Üstelik iki hafta önce Ankaraspor maçında Fenerbahçe lehine bir hata yapılmış ve skora tesir edilmişti. Bu hafta 'itiraz' konusunda sahne alan Sarı-Lacivertli yönetim, dün kulübün internet sitesinde V. Manisa maçında itiraz ettikleri Tuncay'ın pozisyonuna ilişkin fotoğrafları yayımladılar. Maçın ilk yarısında Manisa ceza alanı içinde oluşan Tuncay ve konuk takımdan Uğur'un yer aldığı pozisyonun, televizyon görüntülerinden alınan kareleri
"Yorumsuz" başlığıyla sunularak, değerlendirme kamuoyuna bırakıldı. Vestelli Uğur ise pozisyonun penaltı olmadığını belirterek "Tuncay, tam topa vurmak üzereydi.
Ayağımı uzattım, topa dokununca vuramadı. Sonuçta Tuncay'ın vuruşu benim ayağıma geldi" dedi.
Erdoğan saçmaladı
Öte yandan bir saçmalık da önceki gece canlı yayında yaşandı. Fox TV'de yayımlanan Verkaç programında canlı yayına bağlanan Beşiktaş Asbaşkanı Levent Erdoğan, "Teşvik primi etiktir" dedi. Erdoğan, ayrıca görüşlerinin kişisel fikirlerini yansıttığını belirtti. Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören programa telefonla katılıp Erdoğan'ı tekzip etti. Demirören şöyle konuştu: "Benim ve Beşiktaş'ın adının geçtiği yerde teşvik kesinlikle söz konusu olamaz. Hele Beşiktaş gibi şerefli ikincilikler yaşamış bir kulüpte asla söz konusu olamaz." Bu haftanın incileri kısaca böyleydi... (Spor Servisi)