Büyükşehir çalışıyor ama boşa!

Büyük zaferlerin ardından çıkılan maçlar her zaman zordur. Liverpool karşısındaki futbolun uzun soluklu olmayacağını tahmin ediyordum. İnönü'ye gelen taraftarların arasında 'Liverpool'u yendik Belediye'ye mi...
Haber: BENER ONAR / Arşivi

Büyük zaferlerin ardından çıkılan maçlar her zaman zordur. Liverpool karşısındaki futbolun uzun soluklu olmayacağını tahmin ediyordum. İnönü'ye gelen taraftarların arasında 'Liverpool'u yendik Belediye'ye mi takılacağız ki?' diye düşünenlerin de çok olduğunu sanmıyorum. Çünkü bu sezon Kartal'ın istikrarsızlığı kabak gibi ortada.
İlk yarıda ne yaptığını bilen takım Belediye'ydi açıkçası. Belediye'nin en sevdiğim tarafı top ayaklarına geldikleri zaman fazla eveleyip gevelemiyorlar. Kontrolün ardından boştaki adama pas vermeyi iyi beceriyorlar. Bunu yaparken de hızlı davranıyorlar. En uçtaki adamları Adriano biraz gününde olsa ilk yarıda skor bulmaları işten bile değildi. Beşiktaş ise devrenin bitimine doğru biraz silkelenmesine karşı vasatı aşamadı.
Abdullah Avcı'nın sisteminde İlyas'ın rolü büyük. Hücum, top tecrübeli oyuncuya değmeden şekillenmiyor. İlyas da kaliteli kumaşıyla bu rolün altından kalkmayı başarıyor çoğu zaman. 23. dakikada maçın ilk tehlikeli atağında da İlyas kesti ama Adriano'nun kafası milimetrelerle dışarı çıktı. Brezilyalı 44'te Gökhan Zan'ı sırtına alıp kale ağzına kadar gitti. Son hamleyi yapamayınca Belediyespor yine eli boş biçimde döndü Beşiktaş kalesinden.
Rakibinin güzel oyunundan feyz alan Beşiktaş, soyunma odasına önde gitme şansını da yakaladı aslına bakarsanız. 45'te Bobo'nun kafası kaleyi tutmazken hemen akabinde Serdar Özkan'ın ceza sahasından şutu direğin dışından top toplayıcıların kucağına gitti. İlginçtir bu iki pozisyonun mimarı da Delgado'ydu. Devrede oyundan çıkan Arjantinli'nin dün iyi oynamadığını kabul ediyorum. Ama Ertuğrul Sağlam'ın ona karşı biraz toleranssız davrandığını da düşünüyorum. Elbette hocanın kararı saygılıyız!
Hakan coştu bir kere
İkinci yarıda konuk ekip gol kaçırma sevdasından vazgeçmiyordu. 57'de 'üçü bir arada'dan yararlanamadılar. Adriano'nun pasında Erman vurdu Hakan çıkardı. Kerim vurdu yine Hakan çıkardı. Dönen topa Adriano vurdu, Hakan
artık kurtarmaya alışmıştı. 60'ta kale ağzında Efe ısrarla pozisyonu sürdürmek istedi. Halbuki düşse, İbrahim Toraman'ın müdahalesi penaltıydı. Bir dakika sonra Orteman'ın kafa vuruşunda 'Örümcek Adam' Hakan işbaşındaydı. Bu pozisyonun kornerinde top Ali Tandoğan'ın eline çarpınca Belediyespor penaltı bekledi ama hakem 'golünüzü normal yoldan atın' diyerek beyaz noktayı yine göstermedi.
Rakip kaleye öylesine giden Beşiktaş, golcüsü Bobo'yla 67'de 'atamayana atarlar' kuralını işletiyordu. Ancak futbolun ilahları Beşiktaş'ın gol atmasının haksızlık olacağını düşünmüş ki Brezilyalı'nın kafa vuruşu direkten oyun alanına geri döndü. Karşılaşmanın son dörtte birlik kısmı ise futboldan uzakta, yorgun ayakların en basit şeyleri bile yapamamasıyla geçti. Beşiktaş için bu maçın özeti 'iki puan kaybetmedik bir puan kazandık' cümlesi olmalı.

BEŞİKTAŞ: 0
Hakan 7
A. Tandoğan 5
Gökhan 5
İ. Toraman 5
İ. Üzülmez 5
S. Özkan 5
(Mehmet 75) 5
Cisse 5
Delgado 4
(Ricardinho 46) 5
Tello 5
Burak 5
(Nobre 62) 5
Bobo 6

İSTANBUL BB: 0
Hasagic 6
Mert 6
Metin 6
Volkan 7
Ekrem 6
Efe 6
Erman 6
(Uğur 90) -
Tjikuzu 7
İlyas 7
(Sancak 81) -
Kerim 6
(Rızvan 59) 6
Adriano 6

GOL: Yok
SARI KARTLAR: Ali / Ekrem
STAT: İnönü HAKEMLER: O. Demiray, M. Şahin, C. Bingül