Buz hokeyinin ilk Nijeryalısı Akim Aliu

Türk televizyonlarında da yayımlanan ve John Candy'nin başrolünü oynadığı 'Cool Runnings' (Türkçeye 'Üşütük Popolar' olarak çevrilmişti) filminde, hayatlarında...

CHICAGO - Türk televizyonlarında da yayımlanan ve John Candy'nin başrolünü oynadığı 'Cool Runnings' (Türkçeye 'Üşütük Popolar' olarak çevrilmişti) filminde, hayatlarında hiç kar görmemiş dört Jamaikalı gencin, Calgary Kış Olimpiyatları'na kızak dalında katılışı konu edilmişti. Bu durumun bir benzeri de Amerikan Buz Hokeyi Ligi'nde (NHL) yaşandı. Chicago Blackhawks takımı, draft'ın ikinci turunda Nijeryalı 18 yaşındaki yetenek Akim Aliu'yu kadrosuna dahil etti.
Nijerya'da doğduktan sonra bir süre Ukrayna'da yaşayan, yedi yaşında da ailesiyle Kanada'ya taşınan 'Rüya' lakaplı oyuncu, buz hokeyinin ülkesine uzak bir spor dalı olduğunu belirterek, "Nijerya'da hokeyin ne olduğunu bilmezler bile. Babam da 40 yaşına gelene kadar bir buz hokeyi salonu görmedi. Annem Rusya'da büyüdü ancak buz hokeyi onun kültüründe yoktu. Yine de benim yaptığım işten memnunlar" dedi. Birçok Nijeryalı genç gibi önce futbol oynayan 'Rüya', daha sonra Kanada'da daha popüler olduğu için hokeyi seçtiğini söyledi. (Spor Servisi)