'Buzdan hayaller' gerçek olurken

Formula 1 2007 sezonu müthiş bir finişe sahne olurken, mutlu sona ulaşan Ferrari'nin Finli pilotu Kimi Raikkonen oldu.

SAO PAOLO - Formula 1 2007 sezonu müthiş bir finişe sahne olurken, mutlu sona ulaşan Ferrari'nin Finli pilotu Kimi Raikkonen oldu. Efsane pilot Michael Schumacher'in emekliye ayrılmasından sonra Ferrari'ye büyük umutlarla alınan Raikkonen kendisine güvenenleri mahçup etmezken, 2003'te son yarışta kaybettiği şampiyonluğun da acısını çıkarmış oldu. Raikkonen 110 puanla şampiyonluğa ulaşırken, 109'ar puanlı McLaren pilotları Lewis Hamilton ve Fernando Alonso'yu geride bıraktı. Brezilya'daki yarışı ikinci sırada tamamlayan Felipe Massa ise sezonu dördüncü bitirdi.
Interlagos Pisti'ndeki Brezilya Grand Prix'si öncesi şampiyonluk için en avantajlı isim McLaren Mercedes'in İngiliz sürücüsü Lewis Hamilton'dı. Çaylak sezonunda şampiyonluğa ulaşan ilk pilot olarak tarihe geçmek isteyen Hamilton, ikinci sırada başladığı yarışın start'ında pol pozisyonundaki Ferrari pilotu Felipe Massa'nın kendisini bloke etmesiyle arkada kaldı ve bu arada Kimi Raikkonen ve Fernando Alonso'ya da geçildi. İngiliz sürücü için şanssızlıklar bununla da kalmadı. Hamilton, Alonso'yu geçmeye çalıştığı sırada pist dışına çıktı ve sekizinciliğe kadar geriledi. Genç sürücü sekizinci turda bu kez teknik bir sorunla karşılaştı ve yavaşladı. Daha sonra tekrar hızlanmayı başardıysa da Lewis Hamilton için iş işten geçmişti ve İngiliz pilot mücadeleyi ancak yedinci sırada tamamlayabildi. Oysaki İngiliz sürücü beşinci olabilse şampiyonluğu elde edebilecekti.
Sezonun altıncı zaferi
Yarışın kader anı ise bitime 18 tur kala yaşandı. O anda Raikkonen ikinci sıradaydı ve bu durumda şampiyonluğa Alonso ulaşıyordu. Pite giren Finlandiyalı pilot, yarışa takım arkadaşı Felipe Massa'nın önünde girmeyi başardı ve mücadelenin sonuna kadar bu üstünlüğünü sürdürerek 2002 yılından bu yana uğraştığı pilotlar şampiyonluğuna, hem de Ferrari'deki ilk yılında ulaşmayı başardı. Mika Hakkinen'in veliahtı olarak gösterilen Raikkonen, son üç yarışa lider Hamilton'ın 17 puan geride girmesine karşın şampiyon olarak önemli bir başarıya imza attı. Brezilya'da altıncı zaferini elde eden Ferrari sürücüsü, bu sezon en çok yarış kazanan pilot oldu. Kimi Raikkonen'in kariyerinde ise toplam 15 birinciliği bulunuyor.
Kovalainen fırsat tepti
Raikkonen ve Massa'nın ardından Alonso üçüncülüğü elde ederken, Williams'tan Nico Rosberg dördüncülüğü elde etti. Alman sürücüyü sırasıyla iki BMW pilotu, Robert Kubica ve Nick Heidfeld takip etti. Yedinci Lewis Hamilton'ın ardından puan alan son pilot ise Toyota'dan Jarno Trulli oldu.
Bu arada Interlagos'ta bitime 36 tur kala yarış dışı kalan Renault sürücüsü Heikki Kovalainen önemli bir fırsatı kaçırdı. Finli pilot Brezilya Grand Prix'sinde finişi geçebilse, bu sezonki tüm yarışları tamamlamış olacak ve Formula 1 tarihinde bunu başarabilen yedinci isim olarak kayıtlara geçecekti.

Sürücüler klasmanı
1. K. Raikkonen (Ferrari) 110
2. L. Hamilton (McLaren) 109
3. F. Alonso (McLaren) 109
4. F. Massa (Ferrari) 94
5. N. Heidfeld (BMW Sauber) 61
Markalar klasmanı
1. Ferrari 204
2. BMW Sauber 101
3. Renault 51
4. Williams 33
5. RedBull 24
(Spor Servisi)