Çağlayan günlüğü

Çağlayan günlüğü
Çağlayan günlüğü
Hikmet Karaman'ın konuşmaları salonda ilgi ve zaman zaman gülüşmelerle izlendi.
Haber: KENAN BAŞARAN - kenan.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Başkan Ekinci: Dava temmuzda biter
Tüm sanıkların katılacak olmasından ötürü dünkü duruşma esnasında salonda gazeteciler olarak yer bulmamız yine sorun olacaktı. Bu nedenle sabah ilk olarak Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci’yi ziyaret ettik. Bu vesileyle de Başkan’la sohbet olanağı da bulduk. Ekinci, normalde 2014’te ancak bitecek davayı çok hızlı yürüttüklerini söyledi. “Ne zaman biter?” soruma “Temmuz sonu” dedi. Ekinci, durumun biraz da savcı ve sanık avukatlarının mütalaasına bağlı olduğunu da belirtti. Savcı bu hafta mütalaasını verebilir veya çapraz sorguları da dikkate alıp süre isteyebilir.
Kendilerinin tek gayesinin adaletin tecellisi olduğunu anlatan Ekinci’ye, Aziz Yıldırım hakkında ne düşündüğünü de sormadan edemedim. Ekinci, “Aziz Bey insan olarak çok iyi birisi. Sohbeti hoş bir insan” yorumunda bulundu. 

Şener: Basın istiyor
Duruşma öncesi Sadri Şener’e “Aziz Bey ile aranızda bir gerginlik bekleniyor” dedim. Şener de “Niye gerginlik olsun? Gazeteler çok satmak için gerginlik istiyor ama niye olsun” dedi. “Kupa talebini son zamanlarda pek dillendirmiyorsunuz” diye sorunca da Şener, “UEFA’nın kararını bekliyoruz artık” cevabını verdi. Kupanın yerini ayırttıklarını yineleyen Şener, Başbakan’la görüşmesinden sonra bu talebi az dillendirdiği iddialarını da yalanladı. Şener ayrıca, Tahkim’den kendileri için olumlu bir karar beklemediklerini de vurguladı. Bu arada Trabzonspor Başkanı’na adliyeye girişinde ve çıkışında güvenlik nedeniyle kalabalık bir koruma ekibi refakat etti. 

İlk kez ses kaydı dinletildi
Şike davasında dün ilk kez bir tapenin (Nevzat Şakar’a ait) sesli kaydı dinletildi. Bir ilk de Bursasporlu Gökçek Vederson’un ifadesi oldu, zira ilk kez bir yabancı futbolcu tercüman eşliğinde ifade verdi. Bir ara hâkim, çevirinin tam yapılıp yapılmadığına dair tercümana soru sorunca salonda Samet Güzel’in adı anıldı. Güzel de ayağa kalktı ama hâkim Ekinci kendisine oturmasını işaret etti. 

‘Gırgır yapmışlar’
Fenerbahçeli sanıklar daha önce bazı tapelerdeki ifadeleri ‘Totem’le açıklamışlardı. Dün de Trabzonsporlu yöneticiler bazı konuşmaların ‘Gırgır’ olduğunu ifade etti. 

‘Takip ediliyordum’
Gençlerbirliği’nde forma giyen Serdar Kulbilge de dün tanık olarak dinlendi. “Basın beni 5 bin lirayla şike yapmakla suçladı” diyen Kulbilge’ye hâkim Ekinci takıldı: “5 bin az para mı, bir işçinin 10 aylık parası.” Kulbilge kendisinin takip edildiği konusunda da şu açıklamayı yaptı: “Babamın vefatından 2 sene geçti. Rahmetli babam Tekirdağ Cezaevi’ne girip, bir ay sonra vefat etti. Rahmetli babamdan şikâyet eden insanlardan tedirgin olduğum için onlar takip ediyor sanıyordum. Takip edenin polis olduğunu bilmiyordum. Babamın davası taciz davasıydı, sonra bu aile şikayetlerini geri çekti ve benden menfaat temin etmeye çalıştılar.” 

‘Devler Ligi istiyorum’
Manisaspor’u çalıştırdığı esnada yaşandığı iddia edilen olaylara dair dinlenen Hikmet Karaman’ın konuşmaları da ilgi çekiciydi. “Ben ucuz işlerin adamıyım. Hedefi olan biriyim” ifadelerini kullanan Karaman’a hâkim “Nedir” diye sorunca kariyer planlamasını anlattı: “Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu.. Beni Türkiye kesmez.” Hâkim Ekinci’nin, “Hangi kulüple peki? Bak başkanlar burada” sorusunu Karaman yanıtsız bıraktı.