Canaydın: Temeli eylülde atarız

Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın, Ali Sami Yen Stadı'nın yerine Seyrantepe'de yapmayı planladıkları stadın temelini eylül ayı içinde atmayı hedeflediklerini söyledi.

İSTANBUL - Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın, Ali Sami Yen Stadı'nın yerine Seyrantepe'de yapmayı planladıkları stadın temelini eylül ayı içinde atmayı hedeflediklerini söyledi. Habertürk Kanalı'nın bir programına katılan Canaydın, Seyrantepe konusunda 15 gün içinde ihalenin sonuçlanacağını tahmin ettiğini belirterek, "Şartnamenin imzalanmasıyla beraber eylül ayı içinde temel atma noktasına geliriz" dedi.
Sözleşmeyi yaptıktan sonra resmi başvuruyu gerçekleştirerek Seyrantepe isminin Aslantepe olarak değiştirilmesini isteyeceklerini vurgulayan başkan Canaydın şunları söyledi: "Ali Sami Yen Stadı'nın yerine spor amaçlı bir tesisten başka bir şey yapılamaz. Toplu Konut İdaresi'nin imkânlarıyla buraya yeni bir kompleks yapılacak. Bu şekilde para kazanılacak. Seyrantepe'de de yapılacak statla Galatasaray kazanacak. Bu sayede Galatasaray 120 dönüm üzerine yapılmış modern bir stadın sahibi olacak. Bu stadın kullanım hakkı 49 yıllığına bizim olacak. Seyrantepe'deki proje konusunda son noktaya gelindi. 720 gün içinde bitmesi planlanıyor. Bu iki yıla denk geliyor. 2009-2010 sezonunda da maçları Aslantepe Stadı'nda oynamaya başlamış olacağız."
Seyrantepe'de pürüzler olduğu yönünde çıkan haberlere de değinen Özhan Canaydın, "İki proje olduğu için tek projeye indirilecek. 10 gün içinde müteahhit seçimi yapılacak. Herhalde bu konuya değinilmiş. Daha sonra sözleşme çalışmalarına başlanacak. Bu konuda bize yardımcı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve bakanlar Mehmet Ali Şahin ile Kemal Unakıtan'a teşekkür ediyorum. Galatasaray'a bu şekilde ayrıcalık tanınmış değildir. Statlarda her kulübün üst hakkı vardır. Biz kendimiz stat yapsak bile üst hakkı bizim olur. Yapılacak statla İstanbul çok önemli bir eser sahibi olacak" diye konuştu.
Sami Yen'in yerine işhanı yapılacak
Ali Sami Yen'in önünde bulunan ve GS Store'un faaliyet gösterdiği alanın kendilerine ait olduğuna dikkat çeken başkan, "Burası tapulu arazimiz. Ali Sami Yen Stadı'nın yerine yapılacak konseptin içinde 9 katlı ünite olacak. Burası Galatasaray İşhanı olacak. Bir katında kulüp merkezi, bir katında da taraftar lokali olacak" dedi.
Canaydın, son olarak duraklama döneminde sadece sıkıntılarla ilgilendiklerini ifade ederken "Bu dönemde sportif başarıyı da yakaladık. Şimdi rahat yürüyebiliriz. Marka değerimizi de kaybetmedik" dedi.'Ayrılanların kararını teknik kadro verdi'
Futbol takımı hakkında da görüşlerini açıklayan Özhan Canaydın, Feldkamp yönetiminde takımın disiplinli bir şekilde çalıştığını vurguladı. Canaydın bu konuda şöyle konuştu: "Feldkamp'ın karakter yapısını, oyuncular üzerindeki hâkimiyetini biliyoruz. Camia kendisini tanıyor. Kendisiyle zaferler elde etmiştik. Futbolu en basit şekilde kurallarıyla oynatan biri. Futbol anlayışını hücum pres ve yardım-laşmanın ön planda olduğu şeklinde özetleyebilirim. İnşallah bu sene hepimi-zin özlediği Galatasaray'ı izleyeceğiz. Galatasaray'da geleneksel olarak yönetim teknik heyetin işine karışmaz. Ben 5.5 yıldır başkanım, hiç karışmadım."
Canaydın, geçen sezon yedi binden fazla kombine kart sattıklarını hatırlatarak, "Bu sene beş binlere ulaştık. Fiyatlar yükseldi. Değer olarak fazla hasılat elde ettik ama sayısal olarak gerideyiz. Maçlar başladığında satışların artar umarım" dedi.
Canaydın, takımdan gönderilme kararı alınan isimlerle ilgili kararı teknik heyetin verdiğini söyledi. Takımdan ayrılacak olan Necati, Hasan Kabze, Orhan ve Cihan'ın kendi döneminde takıma katıldığını ifade eden Canaydın, "Tabii ki bu isimlerin ayrılması duygusal açıdan kolay değil, ama karar teknik kadronun. Teknik adamlar çok geniş bir kadroyla çalışamıyor. Kadro 24-25 kişinin üstündeyse sıkıntı oluyor. Biz de teknik heyet raporları doğrultusun-da hareket ettik" diye konuştu.

(Spor Servisi)