Canaydın'ın çözümü: Özür!

İstifayı düşünmüyor

Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın, Ali Sami Yen'deki Fenerbahçe maçında çıkan olaylara dair açıklama yaptı, ancak özür dilemekten başka bir şey söylemedi. "Görevdeyiz" diyen Canaydın, gazeteci-yazar Hıncal Uluç'un tribünleri kışkırttığını söyledi.

  • Stat büfesine maliye ceza kesti
  • İSTANBUL - Olaylı Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin yankıları sürüyor. Dün söz sırası bir kez daha Galatasaray cephesindeydi. Başkan Özhan Canaydın uzun bir basın toplantısı düzenlerken aslına bakarsanız çözüme yönelik bir şey söylemedi. Toplantıdan geriye kalan tek şey Canaydın'ın kamuoyundan özür dilemesi ve yönetim kurulu olarak 2008'e kadar görevde kalacaklarının mesajını vermesiydi. Bu iki nokta dışında olaylara yönelik kulüp olarak Galatasaray'ın nasıl bir önlem alacağı konusu boşta kaldı.
    Derbide yaşananların kesinlikle hata olduğunu kabul eden Canaydın, "Şiddetle kınıyoruz, Türk spor kamuoyundan özür diliyoruz" dedi. Mecidiyeköy'deki kulüp binasında biri dışında tüm yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu basın toplantısında Canaydın, cumartesi akşamı maç öncesinde ve sonrasında gelişen olayların hepsini bildiklerini söyledi.
    Toplantıdan bazı satırbaşları şu şekilde:

  • Bu olaylar bir patlamadır, münferit olay denemez, organizedir. Uzun zaman Türk futbolunda yaşananların sonucudur. Bu Galatasaray'ın sorunu değildir. Bu manzaradan herkes Galatasaray'ı, Galatasaray seyircisini suçlayarak kurtulamaz..
  • Buradan herkese sesleniyorum, 19 Mayıs 2007'nin bir milat olmasını istiyorsak, gerçeklere gözlerimizi kapatmaktan artık vazgeçmeliyiz. Futbola adalet ve eşitlik duygusu, istisnasız gelmelidir, kayırma, iltimas ve çifte standart artık bitmelidir. Aynı suça aynı ceza verilmelidir. Medyamız bu yaşananlardan ders çıkarmalı, tiraj değirmenine su taşımamalıdır.
  • Bu topluluk içinde eğitimli kesimler, kadınlar ve çocuklar vardı. Eğer bunlara yüzeysel bakılacak olursa, yakın gelecekte bu şiddet çıtası daha yükseğe, diğer statlara da sıçrayacaktır. Sorumluluğu üstlenmesi gereken herkes artık ortaya çıkmalıdır. Biz bu cesareti gösterirken, gazete sütunlarında ve ekranlarda kendilerini masum göstermeye çalışanları hayret ve üzüntüyle takip ediyoruz. Futbola en büyük kötülüğü bu tipler yapıyor.
  • Galatasaray'a geldiğim günden beri devamlı olarak medyada hedef alındım. Hıncal Uluç, Galatasaray seyircisi ve genel kurulunu etkilemek için devamlı yayınlar yaparak tribünleri kışkırtmaktadır. Taraftarları mahluklara benzetiyor. 'Galatasaray küme düşürülmelidir', 'Galatasaraylıyım demekten utanıyorum' diyor. Biz de onun 'Galatasaraylıyım' demesinden utanıyoruz. (Spor Servisi)