Çanlar Rıza Kayaalp için çalıyor

Çanlar Rıza Kayaalp için çalıyor
Çanlar Rıza Kayaalp için çalıyor
Gezi eylemleri sırasında 'Ermenilere bıraktınız meydanı, Allah belanızı versin çapulcular' yazan Rıza Kayaalp'ın olimpiyatlara katılıp katılamayacağı 28 Şubat-1 Mart'ta yapılacak FILA Disiplin Kurulu'nun kararı sonrası belli olacak

Radikal.com.tr - Gezi Parkı eylemleri sırasında Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda gösterilerin 'Ermeni işi' olduğunu savunan ve basketbolcu Mehmet Okur’u vatan hainliği ile suçlayan, Taksim'deki eylemlere katılanlara hakaretler yağdıran milli güreşçi Rıza Kayaalp, (FILA) Uluslararası Güreş Birliği tarafından 11 Ağustos 2013 tarihinde 6 ay müsabakalardan men edilmişti.

Türk sporunun önünde 'Allah belanızı versin çapulcular' diyen kişi!16-22 Eylül 2013 tarihinde Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası'nda yarışabilmesi için, Türkiye adına FILA'da görevli delegelere spor bakanlığı ve spor genel müdürlüğü tarafından baskı yapılmıştı. Türk delegelerin bireysel çabaları ve federasyonun görüşmeleri ile Rıza Kayaalp'in 6 aylık cezası Dünya şampiyonası sonrasında görüşülmek üzere ertelenmişti. Ertelenen ceza ile Dünya şampiyonasına katılan Milli güreşçimiz Rıza Kayaalp bu şampiyonada bronz madalya kazanmıştı. Ancak İranlı sporcunun dopingli çıkmasından dolayı Kayaalp gümüş madalya kazanan isim olmuştu.

Irkçı güreşçinin başı dertte


Ancak Macaristan'da yapılan dünya şampiyonasında, Kayaalp'in durumu görüşülemedi. FILA Disiplin Kurulu Başkanı ve FILA Başkan Vekili İtalyan Matteo Pellicane o dönemde kanser tedavisi nedeniyle hastanede yatıyordu. 09.12.2013 Aralık ayında tedavi gördüğü hastanede vefat eden Pellicone'nin yerine kimse atanmamıştı. Bu nedenle Fıla disiplin kurulu o tarihten bu güne kadar toplanmadı.

Kayaalp'i yakacak açıklama


RIZA DOSYASINA FILA HAKİMİ VE SPOR AVUKATI ALDO ALBANESE BAKACAKEdinilen bilgiye göre FILA Yönetim Kurulu 28 Şubat- 1Mart tarihlerinde Roma'da toplanacak. Bu toplantıda FILA Disiplin Kurulu başkanı vefat eden Matteo Pellicane'in yerine dosyaya, FILA Hakimi ve spor avukatı Aldo Albanese'nin bakacağı öğrenildi. Rıza Kayaalp'in 6 aylık ertelenen cezasını onanır ve ''ırkçılık'' olarak değerlendirilirse Rıza Kayaalp , 2016 Olimpiyatlarından men edilebilecek. ''ırkçılık'' konusunda hassas olan (IOC) Uluslararası Olimpiyat Komitesi Disiplin Kurulu, disiplin talimatına göre daha önce bir Yunanlı sporcunun söylemlerini ''ırkçılık'' olarak değerlendirerek Olimpiyatlardan men etmişti.

Kayaalp'e 'ırkçılıktan' 6 ay men cezası!ALLAH BELANIZI VERSİN ÇAPULCULAR' DEMİŞTİ

Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında milli güreşçi Rıza Kayaalp’in kişisel Twitter hesabı üzerinden yazmış olduğu iletiler büyük yankı uyandırmıştı. Özellikle olaylar sırasında eylemciler için “Ermenilere bıraktınız meydanı, Allah belanızı versin eylemci çapulcular” diye attığı tweet sonrası, Kayaalp’in bu tutumu basında geniş yankı bulmuş, Avrupa ve dünya şampiyonu milli güreşçi bu durum üzerine söz konusu twitter hesabının kendisine ait olmadığını açıklamıştı. Ancak atılan bu tweetler sonrası milli güreşçi hakkında hem Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (IOC) hem de Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği’ne (FILA) şikayetler ulaşmıştı. (Radikal.com.tr, dha)

Rıza temyiz bekleyecek

Irkçı güreşçi bu kez de kamu spotunda rol aldı!

Rıza Kayaalp'e 'gümüş' müjdesi