CAS'tan Beşiktaş'a kötü haber

7 Haziran 2004'te Vicente del Bosque'nin Beşiktaş'ı çalıştıracağı açıklandığı zaman Türk futbol kamuoyu, özellikle de Siyah-Beyazlı renklere gönül verenler büyük bir heyecan yaşamıştı.

İSTANBUL - 7 Haziran 2004'te Vicente del Bosque'nin Beşiktaş'ı çalıştıracağı açıklandığı zaman Türk futbol kamuoyu, özellikle de Siyah-Beyazlı renklere gönül verenler büyük bir heyecan yaşamıştı. Yıldırım Demirören döneminin ilk teknik adamı olan İspanyol çalıştırıcı, Real Madrid'e büyük başarılar yaşatmış, uluslararası camiada büyük saygınlığı olan bir isimdi. Ancak bu birliktelik biraz futbolun doğasından, biraz da Türk tarzı yönetim anlayışı nedeniyle sadece altı ay kadar sürmüştü.
Del Bosque'nin ayrılmasıyla birlikte Türk kulüplerinin yabancı futbolcu veya teknik adamlarla en çok sıkıntı yaşadığı konu gündeme geldi: Sözleşmeden doğan tazminat. Del Bosque, kulüpte alacağı kalmamasına karşın bir sonraki sezonun da parasını (2 milyon 250 bin avro) isterken, Beşiktaş yönetimiyle bir türlü uzlaşamadı. İspanyol teknik adam sadece kendisinin değil antrenörler Jose Antonio Grande, Paco Jimenez ve fizyoterapist Javier Minano'nun da alacaklarının ödenmesi için Beşiktaş yönetimiyle defalarca görüştü (kendi iddiası böyle).
Geçen cumartesi oynanan Beşiktaş-Denizlispor maçından önce yönetim, Del Bosque'ye 8 milyon avro tazminat ödeneceği yönündeki iddiaları yalanlarken pazar günü de resmi bir açıklama yapıldı: "Dava şu anda CAS'ta inceleniyor. Del Bosque ile ilgili henüz bir karar çıkmadı. Zaten bahsedilen rakam onların isteğinin en üst seviyesi. Bir karar çıkmış olsa dahi böylesine yüksek rakamlarla çıkmayacak."
Lakin bu açıklamaya karşın 'acı haber' Beşiktaş'a dün tebliğ edildi. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Beşiktaş'ı, İspanyol teknik ekibe 6 milyon 706 bin 430 avro ödemeye mahkûm etti. Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. de İMKB'ye kararın kendilerine ulaştığını bildirdi.
Asbaşkan avukat Levent Erdoğan, sadece bir faksla kararın iletilmesini eleştirirken sorunu çözeceklerini savundu. Erdoğan, ilk etapta Federal Mahkeme'ye gidileceğini söylerken kararın hukuk dışı olduğunu iddia etti ve itirazlarını yapacaklarını söyledi.
'Feshetme hakkımız vardı'
Yurtiçinde tahkimin ve federasyonun kendi lehlerine karar verdiğinin altını çizen Erdoğan'ın itirazından satır başları şöyle:

  • Mukavelenin sona erdirilmesinin akabinde konunun çözümü için başkanımız, Del Bosque ile görüşmek için İspanya'ya gitti, ama İspanyol teknik adam reddetti. Başkan Del Bosque'ye, anlaşmak için bir milyon 300 bin avro bile teklif etti.
  • Sözleşmede bir sene sonra feshetme hakkımız vardı. Biz zaten tüm ekibin bir yıllık parasını ödemiştik. Bu hakkımızı kullandık. FIFA'ya daha önce ihtilaf konusunda başvuru yapmışlardı, ama FIFA'nın bu konuda yetkili merci olmadığına karar verilmişti. Şimdi kararın uygulanması için FIFA'nın tavsiye kararı alması gerekiyor. Biz de bunu emsal göstererek olayın tekrar yargı sürecine girmesi için çalışacağız. İtiraz hakkımız var. (Spor Servisi)