CAS'tan gol haberi var...

CAS'tan gol haberi var...
CAS'tan gol haberi var...
Bugün çekilecek kuralar öncesinde CAS, Fenerbahçe ve Beşiktaş hakkında 'nihai karar verilinceye kadar' yürütmeyi durdurma kararı aldı. İki ekip de 29 ve 30 Ağustos'ta verilecek karar aksini belirtmezse Avrupa'da.

İsviçre’nin Nyon kentinde bugün gerçekleştirilecek olan kura çekimi öncesi dün ülke gündemini sarsacak bir gelişme yaşandı. 3 Temmuz 2011’de başlayan ve halen Yargıtay sürecinde olan şike soruşturması kapsamında UEFA’dan, Avrupa’dan iki yıl men cezası alan Fenerbahçe ile bir yıl men cezası bulunan Beşiktaş için sürpriz bir karar çıktı.
İki ekibin de UEFA Tahkim Kurulu’nun verdiği kararlara CAS nezdinde yaptığı itirazlar, sonuç verdi. CAS, Sarı-Lacivertliler hakkındaki Avrupa’dan men kararının yürütmesini -nihai karar verilinceye kadar- durdurdu. Önce Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Fenerbahçe TV stüdyosunda yayın akışını kesip son dakika olarak gelişmeleri ‘ulusa sesleniş’ şeklinde açıkladı. “Fenerbahçe adına gelişmeler olmakta” şeklinde söze başlayan Yıldırım şu ifadeleri kullandı: “İki yıldır süren bu şike ve teşvik sürecinde hepimiz çok üzüldük, üzülüyoruz da. Hak etmediğimiz şeyleri yaşadık, yaşıyoruz da. Kısaca Fenerbahçe camiasına teşekkür ediyorum. İçeride hainler de var, ama bunlar da zaman içinde temizlenecektir. Şunu bilsin bütün Fenerbahçeliler, Fenerbahçe Futbol Takımı bu yıl Şampiyonlar Ligi’nde yarın (bugün) başlayacak kurayla beraber yoluna devam edecektir. Bu mücadele sonuna kadar devam edecek ve Fenerbahçe’nin haklı olduğunu da hem Türkiye hem de bütün dünya öğrenecek.” Yıldırım’ın açıklamasıyla eşzamanlı olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu’na da “UEFA Tahkim Kurulu’nun kulübümüzün 2 yıl süreyle UEFA müsabakalarından men yönündeki kararın yürütmesi CAS tarafından durdurulmuştur” açıklaması gönderildi.
Fenerbahçe bu kararın ardından CAS’ta cezanın en azından 1 yıllık kısmının indirileceği izleniminin oluştuğunun altını çizdi: “Yürütmeyi durdurma, tarihi bir karardır. CAS’ta en azından 1 yıllık cezanın kalkacağı intibası oluştu. CAS’a yapılan tedbir istemi tarafımızdan yapıldı. UEFA bu talebimize itiraz etmedi.”

Şimdi yok ‘play-off’ta var

Beşiktaş Kulübü de “Yola devam” açıklamasını Yönetim Kurulu Üyesi Melih Sami Esen aracılığıyla yaptı: “Avrupa Ligi kura çekimine katılıyoruz.” Bugün yapılacak kura çekiminde Avrupa Ligi kuraları da çekilecek. 3. Öneleme Turu’nun kura çekimine, bu organizasyonu play-off turunda dahil olacak Beşiktaş katılmayacak. Siyah-Beyazlılar, 22-29 Ağustos’ta tarihlerinde oynanacak play-off turuna ise katılacak. Beşiktaş’ın CAS duruşması 20-23 Ağustos’ta görülecek, karar ise 30 Ağustos’ta açıklanacak. Bu tarihte Avrupa Ligi grup kuraları çekilecek.

Bundan sonra ne olacak?

Fenerbahçe’nin davası ise 21 ve 23 Ağustos tarihlerinde görülecek. 28 Ağustos tarihinde ise karar verilecek. Sarı-Lacivertliler bu kararı KAP’a gönderdiği açıklama ile kamuoyuna duyurdu. 28 Ağustos’un önemi şu: 29 Ağustos’ta Şampiyonlar Ligi Grup Kuraları çekilecek. Fenerbahçe’nin durumu da bu tarihte belli olacak. Bu tarihe kadar, 3. öneleme ve Play-off turu oynayacak olan Sarı-Lacivertliler, bu turları başarıyla geçerse Şampiyonlar Ligi Grupları’na kalacak. Bu noktada CAS davasına göre Bursaspor’un durumu da belli olacak. Tabii yine farklı sesler var. Fenerbahçe eğer CAS tarafından aklanır ve cezası geri alınırsa sorun yok. Çetrefilli durum Fenerbahçe’nin CAS tarafından men edilmesi sonrası başlayacak. Bir gruba göre Fenerbahçe gruplara kaldığı halde men edilirse, bir grup uzmana göre Bursaspor onun yerine gruplara kalacak. Tıpkı, Trabzonspor’un gruplara kaldığı gibi.
Başka bir grup ise Fener-bahçe’nin play-off turunda safdışı bırakacağı takımın, onun yerine grup aşamasına kalacağı yönünde. Ancak Fenerbahçe’nin olası men edilmesi durumunda CAS, kararla birlikte ihraç edilen takım yerine kimin Avrupa’da yer alacağını açıklayacak. Genel teamül ise ihraç edilen takımın eleyip safdışı bıraktığı takımın bu hakka sahip olduğu.

‘Mücadelemiz sürüyor’

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, CAS kararının ardından hukuk mücadelelerini sürdüreceklerini açıkladı. NTV Spor’a konuşan Orman, “Bize tedbiren bir yıl ceza verildi. Ceza verilene kadar bir yıl tutuklu kalmak gibi süreç. Fenerbahçe’ninki daha farklı... 30 Ağustos’ta karar açıklanacak. Bütün hukuksal mücadelemizi veriyoruz. Vermeye de devam edeceğiz” dedi. Öte yandan yeni sezon hazırlıklarını Avusturya’da sürdüren Beşiktaş, ikinci hazırlık maçında İngiltere Championship ekiplerinden Queens Park Rangers’a 1-0 mağlup oldu. 65’te Andrew Johnson’ın golüyle sahadan yenik ayrılan Beşiktaş, üçüncü maçını 21 Temmuz Pazar günü Alman Schalke’yle oynayacak.

Cardozo hazır!


Fenerbahçe’nin uzun zamadır peşinde olduğu Paraguaylı forvet Oscar Cardozo’nun menajerinden taraftarları sevindirecek bir haber geldi. Benfica forması giyen deneyimli oyuncunun menajeri Pedro Aldave Twitter hesabından Türkçe olarak “Oyuncu hazır, son söz başkanların” mesajını yayımladı.