Çatılarda keskin nişancı polisler!

Çatılarda keskin nişancı polisler!
Çatılarda keskin nişancı polisler!
Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, binaların çatılarına yerleştirilen 'keskin nişancı polisler' hakkında konuştu.

Tatil edilen Trabzonspor- Fenerbahçe maçının barış ve kardeşlik içinde oynanması için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Vali Celil Öz, "Beklenmeyen olaylar oldu. Buna göre de tedbirlerimizi almıştık. Maçın başlamasıyla sahaya atılan yabancı maddeler ve başka sebeplerle tansiyon yükseldi. Maç tatil edilme aşamasına geldi. O aşamadan sonra da seyircilerimizin sağlıklı bir şekilde sahadan boşaltılması, hem ev sahibi, hem de misafir takımın sağlıklı bir şekilde gidecekleri yere intikal etmesi için gereken tedbirleri aldık. Mümkün olduğunca müdahalede bulunmadık. Seyircilerimize ve vatandaşlarımıza ne sert bir müdahalede bulunduk, ne de gaz ve benzeri müdahaleler yaptık" ifadelerini kullandı.

"ALINMASI GEREKEN DERSLER VAR"

Vali Öz, ilerleyen saatlerde sağduyulu vatandaşlar sayesinde taraftarların sakinleşmeye başladığını belirterek, şöyle konuştu:
"Taraftarlarııns ayrılmasından sonra önce Trabzonspor'u, sonra da misafir takımı stattan çıkardık. Biz bütün takımların taraftarlarının gelmesini, vakit geçirip rahat bir şekilde maç izlemesini istiyoruz. Yenen de yenilende birbirini tebrik ederek sahadan ayrılsın. Spor ve futbol bu olmalı. Bunun için çalışmalıyız. Yaşanan bu kötü olaydan da mutlaka hepimizin alması gereken dersler var. Olaylar sırasında güvenlik güçleri arasında da yaralananlar oldu. Bunların sayısı 15-20 civarında. Hepsi yaralı sayılmaz. Kısmi sıyrıklar ve kızarıklar şekilde olanlarda var. Ağır yaralı ve sorunlu güvenlik görevlimiz yok."

Binaların çatılarına yerleştirilen 'keskin nişancı özel harekat polisleri' hakkında yöneltilen soruya Vali Öz, "Bazı tedbirler, önleyici tedbirdir, olaylar olmadan önce almanız gereken tedbirlerdir. Maçın kardeşlik içinde geçmesi için bütün alt yapıyı oluşturduk. Kurumlar ve kişilerle görüştük. Gerekli tedbirleri aldık. Özellikle stadyumun etrafındaki atıl binalarda güvenlik boşluğu oluşmaması için tedbir aldık. Bunlar vatandaşın balkonuna çatısına yönelik yorumlandı. Belli dönemlerde olay çıktıktan sonra ekstra gayret göstermeniz gereken hususlar olabilir. Bazı binalarda olan arkadaşlarımız bu önleyici tedbir için, ne oluyor gözlemlemek amacıyla buralarda görev aldı" yanıtını verdi.

İKİ POLİS HAKKINDA SORUŞTURMA

Vali Öz, sosyal medyada 2 polisin Trabzonlulara yönelik hakaret içeren ifadelerde bulunduğu iddiaları hakkında şu açıklamayı yaptı:
"Bu olay bizi çok üzdü. Komşu illerden takviye aldığımız 2 polis memurunun ifadesi çok acemice yersiz ifadelerdi. İlgili müdürlüklerle görüştük. İki polis memuru hakkında idari soruşturma yapılacak. İşin başından sonuna kadar güvenlik görevlilerimize sakin olmalarını, mümkün olduğu kadar vatandaşları ikna ederek görevlerini yapmalarını tavsiye ettik. Polis memurlarının böyle bir ifade kullanılması çok kötü. Haklarında gerekli işlemler yapılacak. Maç için 4 ilden destek amacıyla güvenlik görevlileri geldi." Osman ŞİŞKO (DHA)