Çekler dağıttı: 4-0

Milli Takım, özel maçta Çek Cumhuriyeti'ne 4-0 yenilerek hayal kırıklığı yarattı. Gollerin hepsi ilk yarıda atıldı. Maç, gruptaki Slovakya ve Makedonya karşılaş-malarının provası niteliğindeydi.

TEPLICE - Türk Milli Takımı, haziran ayında oynayacağı Slovakya maçının provası olarak gördüğü Çek Cumhuriyeti karşılaşmasında daha 1. dakikadan başlayarak büyük hatalar yaptı, hiç konsantre olamadı, bir türlü toparlanamadı ve sahadan ağır bir yenilgiyle ayrıldı: 4-0.
Henüz 2. dakikada Alpay'ın kaptırdığı topla Rüştü'nün kalesine inen ev sahibi Çekler, Rosecki'nin golüyle perdeyi açtılar. Forvette cüsseli adamı Koller sayesinde hava toplarına hakim olan, Koller'in yanına da Baros, Rosicky ve Smicer gibi hızlı adamlarını sokan Çek ekibi, 6. dakikada bir kez daha geldi, karşı karşıya pozisyonda Rüştü, Baros'a gol izni vermedi.
21'de Poborsky'nin ortasında Çekler'in pivot gibi kullandığı Koller rahat yükseldi ve topu yere çarptırarak Rüştü'yü yanılttı: 2-0. Bu golden iki dakika sonra Ay-Yıldızlı takım, ilk fırsatını yakaladı. Okan'ın ortasında Hakan Şükür topu kale içine indirdi, İlhan Mansız yetişti ama plasesi yan direkten döndü. Bu pozisyonda sakatlanan İlhan, yerini Tayfun'a bıraktı.
27'de Baros'un defansın arkasına inerek yaptığı ortada Smicer için ağları görmek zor olmadı: 3-0. Beklenmedik bir skorla ilk yarım saat içinde üç farklı yenik duruma düşen Milli Takımımız, orta sahada hiçbir varlık gösteremezken, Çekler kaptıkları her topla çok çabuk hücuma çıkarak bol bol pozisyon yaratıyorlardı. 32'de Smicer'in, 35'te Baros'un şutlarında başarılı olan Rüştü, 38'de Rosecki'nin ortasında Baros'un golüne engel olamadı: 4-0.
Tempo düşüyor
Maçın ikinci yarısında her iki takımın da bol bol oyuncu değişikliğine başvurmasıyla tempo düştü. Fazla riske girmek istemeyen Çekler de ilk yarıya oranla kalemize daha az gelmeye başladı. Ancak yine de ev sahibi takımın, kontrataklarla pozisyon bulduğu söylenebilirdi.
61. dakikada gecenin etkili ismi Baros'un ceza alanı dışından sert şutunda, kaleyi Rüştü'den devralan Ömer Çatkıç başarılıydı. 66'da bu kez Smicer soldan ceza alanına girdi, karşı karşıya pozisyonda Ömer daha atik davrandı. Millilerimizin, hiç değilse bir gol bulabilme umuduyla yaptıkları ataklarda da hiçbir koordinasyon belirtisi yoktu. Sonuç
olarak, rakip kaleci Ceh'i rahatsız edecek bir pozisyon bile yaratamadan 90 dakikayı noktaladı.
Karşılaşmanın son dakikaları, genç oyuncuların ilk kez milli olmasına yardımcı olacak oyuncu değişiklikleriyle geçti ve Türk Milli Takımı, 15 Kasım 2000'de İstanbul'da Fransa'ya 4-0 yenildiği günden bu yana en ağır yenilgisine Teplice'de uğradı. (Spor Servisi)