Cenk söylentileri onayladı: 'Tek seçici' devletmiş

Cenk söylentileri onayladı: 'Tek seçici' devletmiş
Cenk söylentileri onayladı: 'Tek seçici' devletmiş
Cenk Akyol, Milli Takım'a alınmaması ile ilgili ilk kez konuştu. Tecrübeli oyuncu 'Neden' diye sorduğunda 'Devlet' cevabını aldığını söyledi.

Galatasaray Liv Hospital’dan Cenk Akyol, A Milli Basketbol Takımı’nın Avrupa Şampiyonası aday kadrosuna seçilmemesiyle ilgili ilk kez konuştu. Gezi Parkı eylemleri sürdüğü sırada Galatasaray’ın şampiyonluk kutlamalarında NTV mikrofonunu yere atarak kanala konuşmayı reddeden Cenk, protestosuyla ilgili olarak, “Tüm Türkiye ’nin üzüntüyle takip ettiği Gezi Parkı olayları sırasında sessiz kalan bir televizyon kanalına kendi özgür irademle konuşmama hakkımı kullandım. Konuşmak kadar bazen konuşmamak da demokratik bir tepkidir, saygısızlık değildir” ifadelerini kullandı.
Takıma alınmama sürecine de değinen Cenk Akyol süreç boyunca teknik ekiple iletişim halinde olduğunu belirtti. Cenk, “Milli takım kadrosu açıklanmadan bir hafta önce teknik ekipten Ertuğrul Erdoğan ile yüz yüze, Nihat İziç ile de telefonda konuşmam oldu. Kesinlikle kadroda olduğumu söylediler. Kadro bir hafta sonra açıklandı, yoktum. İziç’e telefonla ulaştım, ‘Ne oldu da kadroda yokum?’ diye sordum. Bana sadece ‘Devlet’ dedi. Ardından da ‘Senin kadroda olmayacağını öğrenince Tanjeviç de rahatladı’ cümlesini kurdu” ifadelerini kullandı.

‘Devlet karışmazdı...’

19 yaşından bu yana Türkiye formasını gururla taşıdığına vurgu yapan 26 yaşındaki basketbolcu, “Düşüncemiz ne olursa olsun hepimiz aynı bayrak adına mücadele ediyoruz. Nitekim Sayın Bakan Suat Kılıç da attığı tweet ile benim düşüncemi doğruladı. Devlet, milli takım seçimlerine karışmazdı. Nihat İziç’in ‘Devlet’ derken neyi kastettiğini izah etmesini bekliyorum” derken, kararın teknik olduğunu belirten Milli Takım Başantrenörü Bogdan Tanjeviç’e cevaben şunları belirtti: “Ben de kararlarına saygı duyarım. Ancak spor hayatımın en verimli döneminde kadroya niçin alınmadığımı bir yandan siyasi faktörlere, diğer yandan dedikodu düzeyinde ‘istediğimi yapmadı’ biçimindeki izahlara dayandıran bir milli takım teknik kadrosuna saygı duymam mümkün değildir. Milli Takım formasına onlardan çok daha fazla değer verdiğimin bilinmesini isterim.”

 

İZİÇ'TEN YALANLAMA


Bu açıklamanın ardından tartışmanın odağı haline gelen Yardımcı Antrenör Nihat İziç ise iddiaları kesin bir dille yalanladı. İziç konuyu şöyle aktardı: “Cenk bu kararın Tanjeviç’e mi ait olduğunu, yoksa bir yayın kuruluşunun mikrofonunu atmasından mı kaynaklandığını söylemem konusunda beni zorladı. Tanjeviç ile yaptığım ilk konuşmanın olumlu geçtiğini ancak sonraki süreçten haberdar olmadığımı kendisine bir kez daha ifade ettim. Ardından iki gün sonra ofise döneceğimi ve araması durumunda kendisiyle net bilgileri paylaşabileceğimi söyledim. Bunun üzerine Cenk de ‘Eğer kadroda yer almayışım Tanjeviç’in tercihi değilse, Milli Takım da benim arkamda durmadıysa, ben bundan sonra yokum, sizlerle ilişkimi kesiyorum’ dedi ve telefonu kapattı. Sonrasında da başka bir görüşmemiz olmadı.”


FEDERASYON DA REDDETTİ

İziç’in bu açıklamasının ardından Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan da bir yalanlama geldi. Yapılan açıklamada Cenk’in demeçlerini üzüntüyle takip edildiği ve iddia edilen şekilde kadro seçiminde devlet baskısı bulunmadığı ifadeleri yer aldı.KILIÇ: İZİÇ AÇIKLASIN DEVLET KİM?

Konuya Twitter hesabından attığı bir mesajla değinen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Eğer Nihat İziç, Cenk'e "Devlet!" dediyse, açıklasın. Kim O "Devlet"? Sn.Başbakan değil. Ben de değilim. Kim?!" diye yazdı.