Cezalı oyuncu oynatan Rizespor hükmen yenik

Çaykur Rizespor, 1-0 kazandığı Trabzonspor maçında cezalı oyuncu oynattığı belirlenince, hükmen 3-0 yenik ilan edildi.

Trabzonspor, hafta sonunda Rize'de oynanan ve Çaykur Rizespor'un 1-0 galibiyetiyle sona eren maçta, evsahibi takımın cezalı oyuncu oynatması nedeniyle hükmen 3-0 galip ilan edildi. Karara gerekçe olarak, Rizespor kadrosunda yer alan Özgür'ün 3 maçlık cezası olduğu ve cezası dolmadan ilk 11'de oynatılması gösterildi. Bu kararla Rizespor'un puanı 7'ye inerken, Trabzonspor 10 puanla dördüncü sıraya yükseldi.

Futbol Federasyonu, Rizespor'un, Trabzonspor ile yaptığı ve 1-0 kazandığı maçta cezalı futbolcu oynattığı gerekçesiyle hükmen yenik saydığı kararıyla ilgili, basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Çaykur Rizespor Kulubü'nün, 2003-2004 Futbol Sezonu'na 3 resmi müsabakadan men cezası sarkan futbolcusu Özgür Vurur'u cezalı olmasına rağmen oynatmasıyla ilgili olarak düzenlenen dosya incelendi" denildi. Basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:
"Futbolcu Özgür Vurur, 2002-2003 Futbol Sezonu'nda, 31.05.2003 tarihinde oynanan İstanbulspor-Altay müsabakasından sonra rakiplerine saldırarak tekme ve yumruk vurmak nedeniyle tedbirsiz olarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk edilmiştir. Profesyonel Futbol Disipilin Kurulu, 06.06.2003 gün ve 84 sayılı toplantısında futbolcu Özgür Vurur'a 3 resmi müsabakadan men cezası vermiş, karar Tahkim Kurulu'ndan da geçmek suretiyle kesinleşmiş ve adı geçen futbolcunun toplam 3 resmi müsabakadan men cezası 2003-2004 Futbol Sezonu'na sarkmıştır.
Çaykur Rizespor Kulübü, profesyonel futbolcu Özgür Vurur'un lisans ve tescil işlemi için gereken evrakları 29.08.2003 tarihinde tamamlamış ve adı geçen futbolcunun lisans ve tescil işlemi 29.08.2003 tarihinde gerçekleşmiştir. Dolayısıyla futbolcunun lisansını aldığı tarihi takip eden ilk resmi müsabakadan itibaren 3 resmi müsabakada oynatılmayarak cezasını infaz etmesi gerekmektedir. Ayrıca, futbolcunun 3 resmi müsabakadan men cezasının 2003-2004 Futbol Sezonu'na sarktığı, federasyonumuz tarafından resmen 30.08.2003 tarih ve 02/1525-18242 sayılı yazıyla Çaykur Rizespor Kulübü'ne faksla bildirilmiştir.
Özgür Vurur, lisans işleminin yapıldığı tarihi takip eden ve 31.08.2003 tarihinde oynanan İstanbulspor-Çaykur Rizespor müsabakasında oynatılmamıştır. Ancak futbolcu, 13.09.2003 tarihinde oynanan Çaykur Rizespor-Trabzonspor Türkiye Profesyonel Birinci Süper Ligi müsabakasında oynatılmaması gerekirken, oynatılmıştır. Bu nedenle Futbol Müsabaka Talimatı'nın 27/H maddesi gereğince anılan Çaykur Rizespor-Trabzonspor müsabakasında, Çaykur Rizespor Kulübü'nün 3-0 hükmen yenik sayılmasına, cezalı futbolcuyu oynatan idareci Resul Çolak'ın tedbirsiz olarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevkine, futbolcunun lisans almak için kendisi tarafından hazırlanması gereken lisans evrakını lig müsabakaları başlamadan önce tamamlamış olması dikkate alınarak, takdir hakkı Profeyonel Futbol Disiplin Kurulu'na ait olmak üzere cezalıyken oynayan futbolcu Özgür Vurur'un da tedbirsiz olarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevkine karar verildi."

GALATASARAY 5. SIRAYA İNDİ

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun, Çaykur Rizespor ile Trabzonspor arasında yapılan maçta Çaykur-Rizespor'u '3-0 hükmen yenik sayması' sonucunda Birinci Süper Futbol Ligi'nde puan sıralaması da değişti. Buna göre, 9. sırada bulunan Trabzonspor 5 basamak birden yükselerek, Galatasaray'ın üstünde 5. sıraya çıktı. 4. sırada bulunan Galatasaray bir basamak gerilerken, Çaykur Rizespor 5 basamak birden gerileyerek, 5. likten 9. sıraya indi.