Charlie Hebdo tweeti attı, takımdan kovuldu

Charlie Hebdo tweeti attı, takımdan kovuldu
Charlie Hebdo tweeti attı, takımdan kovuldu
Fransa'nın SPO Rouen basketbol takımının pivotu Akin Akingbala, sosyal medya üzerinden "Ben Charlie değilim" mesajını paylaştığı gerekçesiyle takımdan gönderildi.

PARİS - Rouen kentindeki SPO Rouen takımında forma giyen Akin Akingbala, Belçikalı bir aktivistin "Ben Charlie değilim, ben polis Ahmedim. Charlie benim dinimle dalga geçti ama ben onu korurken öldüm" tweetini retweetlediği için takımdan gönderildi.

Akingbala'nın avukatı Romuald Palao, müvekkilinin çok basit bir nedenle işine sonra verildiğini belirterek, takımı Charlie Hebdo saldırılarından nemalanmaya çalışmakla suçladı. İş mahkemesine başvurduklarını ve davanın Haziran ayında sonuçlanacağını ifade eden Palao, müvekkilinin retweet yaptığı için işine son verilmesinin hukuken hiçbir karşılığının olmadığını dile getirdi. Akingbala'nın Hristiyan inancına sahip olduğunun altını çizen Palao, müvekkilinin sadece "İfade özgürlüğü için canını veren Müslüman polisi de unutmayın" demek istediğini aktardı.   

SPO Rouen Kulübü Başkanı Yvan Gueuder tarafından yapılan yazılı açıklamada, oyuncunun, iş sözleşmesine aykırı tavırlar sergilediği gerekçesiyle kovulduğu belirtildi.

Fransa 'da 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve 3 gün üst üste yaşanan 3 ayrı saldırıda toplam 17 kişi hayatını kaybetmiş, polis operasyonları sonrasında 3 terörist ölü ele geçirilmişti. (AA)


  ETİKETLER:

  Fransa

  ,

  Hristiyan

  ,

  Charlie Hebdo

  ,

  ,

  forma

  ,

  Dalga