'Chelsea balonu söndü'

Chelsea-Beşiktaş maçına geniş yer veren İngiliz basını, Lucescu'nun idaresi ve Sergen Yalçın'ın oyununu övdü, Ranieri'ye yüklendi. The Guardian, "Beşiktaş, Chelsea balonunu söndürdü" diye yazdı.
Haber: ZAFER ARAPKİRLİ / Arşivi

LONDRA - İngiliz basını, Beşiktaş'ın Londra'da Chelsea'yi dize getirmesini, genellikle Londra ekibinin milyonlarca dolarlık bütçesini, Türk takımının mütevazı yapısı ile karşılaştıran yorumlarla değerlendirdi. The Sun gazetesi, kulübün yeni patronu Rus işadamından yola çıkarak
'Chelski' olarak adlandırılan Londra ekibini, spor sayfası manşetinde
"Hellski" yani "Cehennem" adını vererek alaya aldı. Türkiye'deki üç büyük kulüpten biri olan Beşiktaş'ın, aklını ve kimliğini yitirmiş bir Chelsea'ye hiç acımadığını ve sahadan sildiğini belirten The Sun'ın yorumunda maçtan önce Mircea Lucescu'nun bu sonucu tahmin ettiğini de anımsattı. Organize bir takım hüviyetinden hâlâ çok uzak olan Chelsea, The Sun tarafından 'paraları boşa harcamakla' suçlandı.
The Daily Telegraph gazetesi de, elinde çok sayıda pahalı yetenek bulunan Chelsea'nin, bunları doğru biçimde nasıl kullanacağını bilmemesi nedeni ile, tüm imkânlarını heba ettiğini yazdı. Takımın klasik dizilişi ve taktiği ile gereksiz yere oynayan Ranieri'nin, yenilginin baş sorumlusu olduğunu belirten Telegraph, "Paranın başarabileceği şeylerin bir sınırı olduğu görüldü" derken, "Gerçekler, Chelsea'nin finansal efsanesini gereçersiz kıldı" başlığını kullandı. Telegraph'ın yorumcularından Henry Winter, "Chelsea değil Ranieri kaybetti" derken, taktik değişikliklerin, rakip takımın teknik direktörü tarafından çok iyi değerlendirildiğini ve sonuca çevrildiğini yazdı. Winter, Sergen liderliğindeki Beşiktaş orta sahasının Chelsea'yi "parça parça ettiğini" de belirtti.
'Sergen'e çare bulamadı'
The Independent da, "Chelsea'nin milyonerleri, Beşiktaş'ın önünde saygı ile eğildiler" başlığı ile aktardı maçı. Ranieri'nin pahalı transferlerle oluşturduğu yeni Chelsea'nin 10 maç sonra tattığı ilk yenilginin ardından kulübün yeni sahibinin saçını başını yolduğu da ifade edildi. Beşiktaş'ın akıllı oyununun Chelsea'nin aklını karıştırdığını ve tüm işlerini altüst ettiğini belirten Independent yorumcusu Jason Burt, "Chelsea, Sergen'e çare bulamadı" diye yazdı.
The Guardian gazetesi, "Beşiktaş, Chelsea'nin balonunu söndürdü" başlığı ile sunduğu spor sayfası manşet haberinde Beşiktaş'ın genellikle kendine iyi bakmamakla ve formda olmamakla eleştirilen orta saha organizatörü Sergen Yalçın'ın, Chelsea'yi cezalandıran en önemli isim olduğuna dikkat çekildi. The Guardian, Beşiktaş'ın İlhan ile kendini ayağından vurma çabasına rağmen, konuk ekibin, taraftarlarını mutluluktan havaya uçurduğunu yazdı.
The Times gazetesi de, "Chelsea'nin milyonerleri, dün gece patinaj yaptı" başlığı ile sunduğu haberinde, Londra ekibinin dün gece tüm parasının ve hatta bir aşamada sahadaki oyuncularının tükendiğini belirtti. Ranieri'nin vahim taktik hatalarının, Beşiktaş tarafından çok iyi değerlendirildiğini yazdı. Beşiktaş'ta İbrahim ve Sergen'in başarılı oyunlarının özellikle ilk golde etkili olduğunu kaydeden The Times, Chelsea'nin en önemli zaaflarının, yeni oyuncuların iyi anlaşamaması olduğu yorumunun Lucescu tarafından yapıldığını ve çok haklı olduğunu yazdı.
İtalyanlar imrendi
İtalya'nın en çok satan gazetesi unvanını elinde bulunduran La Gazzetta dello Sport, "Beşiktaş'ta Chelsea bayramı" manşetini kullanarak, "Sonucu Sergen Yalçın'ın golleri belirledi. Tecrübeli futbolcu 5 dakikada İngilizler'i yere serdi. Veron çok çok kötü, Cudicini hatalı oynadı, Mutu ne yaptığını bilmiyordu, Crespo adeta sahada yok gibiydi" ifadelerini kullandı. Corriere dello Sport: "Chelsea yıkıldı"; Tuttosport: "Lucescu, Chelsea'yi küçük düşürdü: Şimdi Ranieri'nin koltuğu sallantıda", "Beşiktaş, 10 kişiyle Londra'da adeta defilede gibiydi" diye yazdı.