Chelsea taraftarına soruşturma

Chelsea taraftarına soruşturma
Chelsea taraftarına soruşturma
Şampiyonlar Ligi'nde Paris Saint-Germain ile Chelsea arasında oynanan maç öncesi ırkçı harekete maruz kalan Moritanya asıllı Süleyman S, zaman geçirilmeden faillerin yakalanmasını talep etti.

ANKARA - Fransa basına konuşan Süleyman S, Richelieu-Drouot metrosunda yaşadığı olay sırasında güvenlik görevlilerinin kavga olasılığını yatıştırmak amacıyla yanına geldiğini belirterek, "Bana sadece kavga çıkıp çıkmadığını sordular ve gittiler" dedi.

Olayın videosunun çekildiğini sonradan öğrendiğini belirten Moritanya asıllı Paris doğumlu mağdur, kazayı yakınlarına anlatamadığını ifade ederek, "Eşime ve çocuklarıma ne anlatabilirdim ki? 'Babanız rengi nedeniyle metroya binemedi' diyemezsin. Çok saçma bir olaydı" ifadelerini kullandı.

Süleyman S, olayın faillerinin bulunmasını istediğini vurgulayarak, "Metrodaki İngiliz taraftarların bulunarak yakalanmasını ve hapis cezası almasını istiyorum. Bu yapılanlar cezasız kalmamalı" diye konuştu.
Haberlerde, Fransa ve İngiltere 'de açılan soruşturmalar kapsamında faillerin yakalanması için çalışmaların sürdüğü de kaydedildi.  

CHELSEA'NİN İLK SİYAHİ FUTBOLCUSUNDAN TEPKİ

Chelsea'de 1981'de forma giymeye başlayan kulübün ilk siyahi oyuncusu Paul Canoville, İngiliz basınına yaptığı açıklamada, söz konusu taraftarlardan utandığını vurgulayarak, "Görüntüleri izledim ve midem bulandı. Çok kızdım ve utandım. Irkçılığa karşı bu kadar ciddi kampanya yürütülmesine rağmen böyle olayların yaşanması, bütün uğraşları boşa çıkarıyor" değerlendirmesinde bulundu.

İngiliz Guardian gazetesi tarafından yayınlanan videoda, İngiliz taraftarlar, Richelieu-Drouot metrosunda kalkmak üzere olan trene binmek isteyen Afrika kökenli yolcuyu iterek içeri girmesine izin vermemiş ve "Irkçıyız, ırkçıyız. Biz böyleyiz" şeklinde tezahürat yapmışlardı.