'Çılgın yarış'ın galibi Alonso

Almanya'nın Nürburgring Pisti'nde yapılan Formula 1 Avrupa Grand Prix'si, 2007 sezonunun en ilginç yarışına sahne olurken, yarışın başında ve sonunda yağan yağmur mücadeleye damgasını vurdu. McLaren Mercedes'in İspanyol pilotu Fernando Alonso...

NÜRBURGRING - Almanya'nın Nürburgring Pisti'nde yapılan Formula 1 Avrupa Grand Prix'si, 2007 sezonunun en ilginç yarışına sahne olurken, yarışın başında ve sonunda yağan yağmur mücadeleye damgasını vurdu. McLaren Mercedes'in İspanyol pilotu Fernando Alonso, son turlardaki atağıyla yarışı birinci sırada tamamlayarak kariyerinin 18. zaferini elde etti.
Yarışın başlamasıyla birlikte ilk üç cepteki Kimi Raikkonen, Felipe Massa ve Fernando Alonso, sıralamalarını bozmadan çıkış yaparken, iki BMW, Nick Heidfeld ve Robert Kubica birbirlerine çarparak arka sıralara düştü. İlk başlardaki kargaşa nedeniyle bazı pilotlar da pist dışında çıkıp gerilerde kaldı.
Bu anda şiddetli bir yağmur başladı. Yarışı önde götüren Raikkonen çok kritik bir hata yaparak piti kaçırdı ve normal lastikleriyle ıslak zeminde bir tur atıp büyük zaman kaybetti. Diğer tüm pilotlar lastik değiştirmek için pite yönelmeye başladı. Bu arada, birinci virajda çok kısa bir süre içinde sırasıyla Button, Sutil, Hamilton, Rosberg, Speed ve Liuzzi aynı noktada kayıp pist dışına çıktı. Sıralama turlarında kaza geçiren şampiyona lideri Lewis Hamilton, aracının motorunu çalışır durumda bıraktığı için yarışa dönebildi ancak diğer isimler yarış dışı kaldı. Kazalar nedeniyle önce güvenlik aracı piste girdi sonra yarış askıya alındı.
Raikkonen tamamlayamadı
Yaklaşık yarım saatlik bir ara sonrası, yağmurun da durmasıyla yarışa geri dönüldü. Sakin devam eden yarışta en büyük sürpriz, bitime 26 tur kala Raikkonen'in aracının durmasıydı. Ancak heyecan burada bitmedi. Bitime 10 tur kala yağmur yine başlarken tüm otomobiller yine lastik değişimi yapmak zorunda kaldı. Pit sonrası, uzun süre yarışı Massa'nın ardında götüren Alonso, bitime beş tur kala yaptığı atakla Brezilyalı rakibini geride bıraktı ve 2 saat 6 dakika 26.358 saniyelik derecesiyle finişi ilk sırada geçti.
Massa'nın ikinci olduğu yarışta Red Bull'dan Mark Webber sürpriz bir şekilde üçüncü oldu ve kariyerinde ikinci kez podyuma çıktı. Nürburgring'de McLaren'le birlikte en mutlu takım kuşkusuz Red Bull'du. Webber'in üçüncülüğünün yanı sıra David Coulthard da beşinci olurken, Williams'tan Alexander Wurz dördüncülüğü elde etti.
Yarışın başında birbirlerine temas eden ve gerilere düşen Heidfeld ve Kubica bunun bedelini ödedi ve mücadeleyi sırasıyla altıncı ve yedinci sıralarda tamamlayabildiler. Renault'dan Heikki Kovalainen ise sekizinci oldu. Şampiyona lideri Lewis Hamilton, 10. başladığı ve kaza geçirdiği yarışı dokuzuncu sırada tamamladı ve F1 kariyerinde ilk kez bir yarışı puansız kapattı. Mücadeleyi 13 sürücü tamamladı.

Sürücüler klasmanı
1. L. Hamilton (McLaren) 70
2. F. Alonso (McLaren) 68
3. F. Massa (Ferrari) 59
4. K. Raikkonen (Ferrari) 52
5. N. Heidfeld (BMW) 36

Markalar klasmanı
1. McLaren Mercedes 138
2. Ferrari 111
3. BMW Sauber 61
4. Renault 32
5. Williams BMW 18
(Spor Servisi)